Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení

Čínský sedan dosáhl hvězdičkově i procentuálně jednoho z nejvyšších hodnocení v historii testů NCAPu. Za sebou nechal i novu Kiu Carens.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Ostatní

Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení

25.9.2013 | Petr Prokopec | 12 příspěvků

Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čínský sedan dosáhl hvězdičkově i procentuálně jednoho z nejvyšších hodnocení v historii testů NCAPu. Za sebou nechal i novu Kiu Carens.

O nové čínské automobilce Qoros jsme psali již mnohokrát. Na její první produkční model hledíme od počátku s optimismem, a to i navzdory těžko pochopitelnému selhání, které provázelo výstavní debut na autosalonu v Ženevě. Přes svébytný design a patřičnou výbavu jsme však stále měli na paměti místo jeho původu, které dosud po stránce bezpečnostní odkazovalo jen k páchnoucímu lepidlu použitému v interiéru a venkovním plechům, jež se při nárazu mačkaly více než harmonika. To ovšem v případě Qorosu 3 sedan neplatí.

Čínský model se momentálně podrobil sérii crash testů Euro NCAP, ze kterých odešel bez ztráty květinky, dokonce si jako první vůz z Říše středu odnáší populární pětihvězdičkové ohodnocení. I když zrovna tomuto spíše marketingovému ohodnocení příliš neholdujeme, zde jej nemáme důvod shazovat, neboť za nálepky a asistenční systémy jej totiž Qoros 3 nezískal. Souběžně s hvězdami totiž přichází také nejlepší hodnocení letošního roku a jedno z nejlepších v historii Euro NCAP v případě samotných nárazových zkoušek.

„Bezpečnost našich vozů byla jedním ze základních cílů vývoje již od počátku. Věrohodně tak ukazujeme, že na zákazníka bereme maximální ohled a zároveň je potvrzena propracovanost tohoto modelů,“ říká k úspěchu viceprezident značky Qoros Volker Steinwascher. Je tedy více než jasné, že nový útok čínských automobilek na evropské trhy již není tak unáhlený jako kdysi ten první.

Pokud tedy Qoros 3 sedan nabídne po příchodu na evropský trh zajímavou jízdní dynamiku a také cenovou politiku, pak by se strádající evropské automobilky měly opravdu začít obávat. Tomu ovšem nebudeme předcházet a raději se zaměříme na konkrétní výsledky posledních crash testů. Ty se kromě čínského sedanu týkají také nové Kie Carens, na kterou se dle našeho abecedního pořádku zaměříme jako první.

Tip: Projděte si výsledky dalších crash testů Euro NCAP.

Stručný přehled výsledků posledních crash testů Euro NCAP


Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 1 - Euro NCAP 2013 Kia Carens a Qoros 3

Kia Carens

I když úvodní řeč byla víceméně jen o čínském sedanu, není na tom s bezpečnostní špatně ani korejské MPV. I v jeho případě můžeme samozřejmě zmínit zisk pět hvězd, ty ale pro nás bernou minci nepředstavují. Důraz klademe spíše na procenta dosažená v kategoriích ochrany dospělých a dětských pasažérů a chodců. Již menší váhu má pak pro nás oblast asistenčních prvků, na kterou Euro NCAP pro změnu klade důraz vyšší. Přetlačovat se však s organizací sídlící v Bruselu nehodláme, a proto přikročíme rovnou k jednotlivým výsledkům.

V rámci ochrany dospělých tak Kia dosáhla 94 %, a tak nepřekvapí, že se v tomto směru najde jen velmi málo výtek. Při čelním nárazu je v lehčím nebezpečí hrudník a levá noha řidiče, tím ale testovací komisaři se svou kritikou končí. O trochu větší výhrady však mají k bezpečnosti dětských pasažérů. U tříletých dětí se totiž hlava může při bočním nárazu dostat do kontaktu s tvrdšími částmi interiéru, čímž hrozí vážnější poranění. Proto byla tato oblast ohodnocena pouze 76 procenty.

Větší kritiku schytala Kia také za ochranu chodců. Za nebezpečné byly označeny rohy kapoty a spodní kraje čelního okna, nedostatečnou ochranu však nenabízí ani střed kapoty či dolní část okna. Samotný nárazník je však již v pořádku, stejně jako střed okna. Výsledkem je tak 64 %. Náladu si ovšem korejské MPV může spravit v sekci pomocných berliček, které ji přihazují dalších 81 %. K dispozici je totiž požadovaná stabilizace, varování před nezapnutými bezpečnostními pásy či alespoň manuální omezovač rychlosti.

Tabulka s klíčovými výsledky Kia Carens

Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 2 - Euro NCAP 2013 Kia Carens 04Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 3 - Euro NCAP 2013 Kia Carens 05

Záběry s následky jednotlivých testů

Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 4 - Euro NCAP 2013 Kia Carens 01Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 5 - Euro NCAP 2013 Kia Carens 02Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 6 - Euro NCAP 2013 Kia Carens 03

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Kia Carens na stránkách Euro NCAP.

Qoros 3

Po představení výsledků Kie Carens tak již můžeme naplno sklouznout k čínskému sedanu, jehož výsledky jsou opravdu působivé. Za ochranu dospělých pasažérů si totiž odváží hned 95 procent, přičemž vůči korejskému MPV nabízí lepší ochranu pro nohy řidiče. Po stránce dětských cestujících je pak ohodnocen hned 87 %, čímž je jasná prakticky nulová kritika. Pro potenciální zájemce pak jistě bude mít význam i fakt, že do vozu padnou všechny dětské autosedačky dostupné na evropském trhu.

Špatně na tom není Qoros 3 ani v oblasti chodců. Stejně jako Kia byl kritizován v oblasti spodních krajních lemů čelního okna a na dvou částech hrany kapoty motoru, tím ale pro komisaře Euro NCAP jejich práce de facto skončila. Zbytek vozu je totiž k nohám, pánvi, hrudníku a hlavě chodců mnohem přívětivější než korejské MPV, proto zisk 77 %.

Velmi dobře se pak Číňané připravili i na oblast asistenčních pomůcek, kde získali stejných 81 procent jako Kia. Ani v tomto případě nechyběl nastavitelný omezovač rychlosti, díky čemuž se Qoros 3 může chlubit renomé, o jakém vozy z Říše středu dosud ani nesnily. Uvidíme časem, zda se jedná pouze o náhodný výsledek, či zda čínské automobilky zvládnou adaptaci na evropské podmínky natrvalo.

Tabulka s klíčovými výsledky Qoros 3

Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 7 - Euro NCAP 2013 Qoros 3 07Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 8 - Euro NCAP 2013 Qoros 3 08

Záběry s následky jednotlivých testů

Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 9 - Euro NCAP 2013 Qoros 3 01Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 10 - Euro NCAP 2013 Qoros 3 02Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 11 - Euro NCAP 2013 Qoros 3 03Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 12 - Euro NCAP 2013 Qoros 3 04Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 13 - Euro NCAP 2013 Qoros 3 05Crash testy: čínský Qoros 3 má jedno z nejvyšších hodnocení - 14 - Euro NCAP 2013 Qoros 3 06

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Qoros 3 na stránkách Euro NCAP.

Petr Prokopec

Diskuze 12 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.