Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu

Drsné autobusy určené do těžkého terénu už jsme viděli, žádný z nich ale neměl za cíl vozit děti. Tento ano a stojí za ním česká firma, pro země, ve kterých by dával smysl, je ale moc drahý.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu

22.10.2020 | Petr Prokopec

Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu

/

Foto: Torsus

Drsné autobusy určené do těžkého terénu už jsme viděli, žádný z nich ale neměl za cíl vozit děti. Tento ano a stojí za ním česká firma, pro země, ve kterých by dával smysl, je ale moc drahý.

Pokud už jen čekáte, kdy se koronavirová krize promění ve světovou apokalypsu, nejste sami. A ve chvíli, kdy spatříte snímky novinky značky Torsus, nejspíše vás napadne, že daná chvíle již nadešla a vy jste pouze propásli tiskovou konferenci vlády. To samozřejmě žertujeme, česká firma s výrobním závodem na Slovensku ale dnes skutečně představila novinku, která do tohoto scénáře zapadá.

Jde o školní autobus, který stoprocentně zvládne dopravit vaše ratolesti před tabuli i za předpokladu, že bude muset projet zemí nikoho. Jde o upravené provedení firemní prvotiny Praetorian, tedy nejdrsnějšího autobusu světa, kterému Torsus nadělil velkorysé nájezdové úhly i světlou výšku, stejně jako objemnou palivovou nádrž.

V těchto ohledech došlo jen k lehčímu zhoršení, i školní verze se tak může pochlubit působivým 28stupňovým předním a 22stupňovým zadním úhlem. Zároveň pak disponuje off-roadovým obutím nasazeným na zpevněných ocelových kolech, za nimiž se skrývají masivní bubnové brzdy. Nechybí pak ani samosvorné diferenciály či zavěšení s dlouhou dráhou odpružení.

Po stránce motorové se nicméně již žádná změna neodehrála, zákazníci tak mohou opětovně vybírat ze dvou verzí 6,9litrové pohonné jednotky. Za tou stojí značka MAN, stejně jako za podvozkem. Agregát v základním provedení posílá na všechna čtyři kola 250 koní a 1 050 Nm točivého momentu, zatímco u vrcholné verze již jde o 290 koní a 1 150 Nm. V případě tohoto modelu je přitom Torsus Praetorian schopen zvládat až 65procentní stoupání.

Školní provedení je určeno hlavně pro země třetího světa, kde infrastruktura ještě není tak rozvinutá a běžné autobusy mají problémy se dostat z jednoho místa na druhé. Pobrat pak dokáže pětatřicet cestujících, kteří se již mohou vzdělávat za jízdy. Čalounění sedadel odkazuje na matematické a vědecké vzorce. Na přání je nicméně možné Praetorian vybavit také televizí a DVD přehrávačem, stejně jako ledničkou či kávovarem. Pro tropické lokality je k mání také posílená klimatizace.

Doplňků si samozřejmě lze dopřát daleko více, Torsus ostatně nabízí také integraci mikrovlnné trouby, pračky, koupelny či zábavního systému, který počítá s 10palcovou obrazovkou zabudovanou v opěrce každého sedadla. Je nicméně jisté, že toto příslušenství je určeno již spíše pro mimoškolní varianty. Navíc nemalou měrou navyšuje pořizovací částku, která u základní varianty autobusu startuje na 166 tisících Eur (přes 4,5 milionu Kč).

Právě vysoká suma by nicméně mohla být překážkou k mobilitě mnoha školáků v rozvojových zemích, neboť pro tamní samosprávy je Praetorian v podstatě přepychem. Vlastně by nás proto nepřekvapilo, kdyby učitelé v tamních školách ještě nějakou dobu slýchali výmluvy na neschůdnou cestu, kterou buď vzala voda, nebo ji obsadila divoká zvířata.


Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu - 1 - Torsus Praetorian 2020 skolni verze prvni foto 01Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu - 2 - Torsus Praetorian 2020 skolni verze prvni foto 02Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu - 3 - Torsus Praetorian 2020 skolni verze prvni foto 03Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu - 4 - Torsus Praetorian 2020 skolni verze prvni foto 04Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu - 5 - Torsus Praetorian 2020 skolni verze prvni foto 05Česká firma odhalila nejdrsnější školní autobus světa, má ale jednu zásadní slabinu - 6 - Torsus Praetorian 2020 skolni verze prvni foto 06
Nová verze terénního autobusu Torsus Praetorian je určena pro školáky. Nějak si ovšem nedovedeme představit, která rozvojová země by na ní měla peníze. Foto: Torsus

Zdroj: Torsus

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše