Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu

Interiéry se vyvíjí od počátku existence aut, v posledních letech ale klasické palubky stále více nahrazují digitální displeje. Byton ukazuje další krok.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu

3.1.2018 | Petr Prokopec | 27 příspěvků

Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Interiéry se vyvíjí od počátku existence aut, v posledních letech ale klasické palubky stále více nahrazují digitální displeje. Byton ukazuje další krok.

V lednu neotevře své brány pouze autosalon v Detroitu, ale rovněž veletrh elektroniky CES. Ten se jako každoročně koná v Las Vegas, přičemž zahájen bude 7. ledna. S velkou pompou zde hodlá vystoupit čínský startup Future Mobility Company (FMC), který představí elektrický crossover ověnčený logem nově založené značky Byton. Svým interiérem chce přitom tento vůz ukázat směr dalšího vývoje a jeho autoři směle říkají, že překoná i Mercedes třídy S.

Než se však zaměříme na kabinu, podíváme se nejprve na zbytek vozu. V případě techniky Číňané mnoho neprozradili, pouze zmiňují, že kapacita baterií by měla vystačit na zhruba 500 kilometrů ryze elektrického dojezdu. Kromě toho má Byton dostat také veškerý potřebný hardware, jenž by měl umožnit autonomní jízdu na úrovni SAE5. Majitelé by tedy jako první na světě měli dostat k dispozici skutečný autopilot.

Je však třeba se ptát, zda jim tato skutečnost bude vůbec jakkoliv platná. Stačí si vzpomenout na Audi A8, které má k dispozici hardware umožňující autonomní jízdu na úrovni SAE3. Nicméně legislativa zatím značce brání v tom, aby lidem skutečně umožnila sundat ruce z volantu. Proto mají být jednotlivé funkce postupně uvolňovány. Je tak vlastně otázkou, kdy bude možné veškeré technologie, jimiž je limuzína vybavena, využít naplno.

Krom toho, hardware bez softwaru ve výsledku není ničím. Byton tedy může být napěchován spoustou senzorů, radarů a kamer, ovšem bez mnoha milionů řádek příslušného kódu mu toto vše bude k ničemu. Aktuálně se tak prohlášení značky jeví spíše jen jako snaha o vzbuzení rozruchu, čemuž odpovídá i to, že vůz má jít do prodeje již příští rok. Tedy v době, kdy sotva budou realizovány nějaké legislativní změny.

Není to však jediná pozoruhodná záležitost, která čínskou novinkou obchází. Další a snad ještě zajímavější je zmíněné pojetí interiéru. To podle Bytonu ztělesňuje budoucnost vnitřků aut a směr, kterým dříve nebo později zamíří většina výrobců. Znovu přehnané? Raději bychom řekli, že ano, ale nejsme si jisti, však se stačí podívat, jak se proměnily interiéry aut zavedenějších značek v posledních letech. A je jasné, že spousta z nich k takovému stavu skutečně spěje.

Vnitřek tohoto vozu definuje hlavně masivní „Displej sdílených zážitků“, který se táhne přes úplně celou palubku. Rozdělen může být do několika sekcí, přičemž řidič i spolujezdec mohou každý separátně operovat ve své části. K dispozici mají prakticky vše od ovládání audiosystému a klimatizace až třeba po navigaci či hudební archiv a seznam kontaktů v propojených mobilních telefonech.

Dle Bytonu bude veškeré ovládání umožněno nejen dotykem prstů, ale také pomocí hlasu i gest. Vše přitom vypadá nadmíru lákavě, zvláště v kombinaci s oním autopilotem, kdy se posádka jen usadí v pohodlných křeslech a bude kupříkladu cestou do práce sledovat filmy. Nicméně do této utopie má Byton i kdokoli další ještě daleko, volantu se tedy bude muset chopit řidič. A v tu chvíli vnímáme toto řešení jako nebezpečné vyvrcholení dosavadních trendů.

Samozřejmě, první fotografie mohou zkreslovat, zatím se ale zdá, že výhled ven bude kvůli obrazovce hodně zúžený. Navíc je více než jisté, že jakákoliv akce na displeji na ze strany kohokoli na palubě bude odvádět pozornost řidiče od dění na vozovce. Přesto už některé současné vozy nemají k jednomu obřímu displeji přes celou palubku daleko (brzy má podobný dostat i Mercedes třídy A), stejně se blíží koncenraci veškerého ovládání do tohoto rozhraní. A na mysli nemáme jen Teslu Model 3, ale třeba i nové Audi A8.

Na plné představení vozu jsme tedy zvědavi, i když se nedá říci, že bychom se na jím prezentovanou vizi budoucnosti těšili. Dodat pak jen můžeme, že stran výše zmíněného Byton užívá technologie rozpoznávání obličeje, díky které vůz (podobně jako iPhone X) zvládne majitele již dopředu identifikovat a otevřít mu dveře. Do prodeje má crossover zamířit ve zmíněném příštím roce, nejprve na domácím trhu. O rok později ale dorazí z Číny do Států i Evropy.


Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 1 - Byton crossover 2018 prvni foto 01Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 2 - Byton crossover 2018 prvni foto 02Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 3 - Byton crossover 2018 prvni foto 03Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 4 - Byton crossover 2018 prvni foto 04Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 5 - Byton crossover 2018 prvni foto 05Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 6 - Byton crossover 2018 prvni foto 06Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 7 - Byton crossover 2018 prvni foto 07Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 8 - Byton crossover 2018 prvni foto 08Číňané říkají, že tohle je budoucnost interiérů aut. A nejhorší je, že mají pravdu - 9 - Byton crossover 2018 prvni foto 09
Byton má představit technologie budoucnosti, přičemž do prodeje zamíří již v příštím roce. Jeho autopilot však spíše než realitu připomíná snahu o vzbuzení senzace, digitální palubka se nám pak jeví jako nebezpečná

Petr Prokopec

Diskuze 27 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.