Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
EU se tváří, že touží po rozšíření elektromobilů, její nejnovější krok se ale postará jen o pravý opak
21.2.2026 | Petr Prokopec
Jako lidé, kteří brojí proti jejich nařizování, bychom mohli být rádi, je to ale celé tak postavené na hlavu, že se tomu nemůžeme přestat divit. Však pokud někdo chce, aby se tahle auta prodávala, nemůže činit kroky, které povedou jen a pouze k jejich zdražení.
„Otče, odpusť jim, neboť nevědí, co činí,“ měla pronést jedna poměrně známá biblická postava na kříži, kdy prosila o odpuštění pro své trýznitele. Je to jistě inspirativní, přesto si nejsme jisti, zda bychom měli následovat jeho příkladu ve vztahu k Evropské unii. Ta se zjevně rozhodla, že obyvatelstvo starého kontinentu musí trpět víc než biblický spasitel. A tak si pomalu každý den připravuje nový hřeb, který by nám všem mohla vrazit do těla.
Myslitelé z Bruselu totiž dali hlavy dohromady a podle Financial Times přišli s novým plánem, jak pomoci automobilové Evropě. Nově tedy chtějí požadovat, aby elektromobily byly minimálně ze 70 procent vyrobeny z komponentů pocházejících z Evropy. A pokud se tak nestane, nebude možné v souvislosti s nimi žádat o jakékoli dotace.
Evropská komise si je vědoma toho, že starý kontinent není zrovna zemí zaslíbenou pro výrobu baterií, a tak se tento požadavek nemá vztahovat na některé části tohoto komponentu, část jich ale zasáhne stejně. A automobilky už měly dát najevo, že dosáhnout toho, aby 70 procent elektrického auta a jistá část jeho akumulátoru byla „Made in Europe“, bude velmi obtížné. I kdyby se to ale stalo, za jakou cenu k tomu dojde?
Pokud tento záměr projde, automobilky si budou moci vybrat buď to, že auto udělají z dovezených dílů za stejnou cenu jako dnes, ale bez dotací bude pro zákazníka dražší, nebo jej udělají z dražších místních dílů, a přes zachování dotací bude dražší též. Něco takového prodejům nemůže pomoci, tohle je pro elektromobily polibek smrti, ať se na věc podíváme jakkoli.
Na tomto místě se sluší připomenou, s čím Brusel přišel loni na podzim. Tehdy oznámil, že chystá zvýšit clo na dováženou ocel, aby tím rovněž ochránil místní průmysl. Jenže ten předchozími požadavky na jeho zezelenání téměř zcela zničil. Automobilky jsou tak i v tomto případě ve stejné situaci - mohou mít dražší ocel z dovozu nebo dražší ocel z EU, žádná třetí cesta není.
EU tak vlastně jen pokračuje v devastaci místního, nejen automobilového průmyslu. Tohle jsou absurdní, z prstu vycucané instrumenty, které mají něčemu pomáhat, ale nemohou. Přitom není zase tak složité dohlédnout jejich reálných dopadů. Financial Times tedy podtrhují, že jde o návrh, ve kterém oněch 70 procent může dojít zmírnění, stejně jako se jedná o tom, co všechno bude pro tyto potřeby zahrnuto do Evropy. Tak třeba to bude i Čína, no ne? Magika von Čáry, pardon Ursula von der Leyen už předvedla mnohá kouzla, tak proč ne ještě tohle...



Takový Elroq dnes startuje na 799 tisících korunách a marže Škody z jeho prodeje jsou záporné. Pokud by musel být vyroben ze 70 procent v Evropě a zůstat konkurenceschopný, bude jej automobilka muset zdražit, nebo na svých bedrech nést ještě větší ztráty. Ani jedno nemůže čemukoli pooci. Foto: Škoda Auto
Zdroj: Financial Times
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nejnovější články
Majitel Koenigseggu, který letos „flexil” na miliardové jachtě při GP Monaka, má taková auta dvě. Jedno se rozhodl prodat
včera
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Ferrari začalo s ohyzdným elektrickým Luce dělat přesně to, o čem tvrdilo, že s ním dělat nebude
včera
Už i největší výrobce baterek na světě přiznal, že baterie s tuhým elektrolytem nejsou tou spásou, za níž bývají vydávány
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.21. 23:43 - brnenska.odchytova
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
- BMW Divize 06.21. 13:41 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.21. 11:00 - pavproch
- Politický koutek 06.21. 10:52 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.20. 19:13 - Stepan
- Banky, peníze, finance, investice... 06.20. 11:09 - jerry
