McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší

Firma se po řadě velmi úspěšných let pohybuje na hraně bankrotové propasti a problémy s odbytem jsou to poslední, co v takové chvíli potřebuje. McLaren je ale má, už podruhé omezil produkci beztak limitované Elvy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší

22.9.2020 | Petr Prokopec

McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší

/

Foto: McLaren

Firma se po řadě velmi úspěšných let pohybuje na hraně bankrotové propasti a problémy s odbytem jsou to poslední, co v takové chvíli potřebuje. McLaren je ale má, už podruhé omezil produkci beztak limitované Elvy.

V posledních letech se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími limitovanými edicemi sportovních aut, která byla vesměs vyprodána dříve, než se stačila představit světu. Někdy se člověk až divil, jak málo stačí k vyšroubování ceny takového auta do desítek milionů korun - výrobci mohli nabídnout skoro cokoli, co si nebude moci koupit více než pár set lidí na celém světě a objednávky se jen hrnuly. Jenže jak každý z nás ví, se džbánem se dá chodit pro vodu jen do té doby, než se ucho utrhne.

Na vlastní kůži to poznává McLaren, který loni představil speedster jménem Elva. Z podstaty zřídkakdy použitelný model měl vzniknout v 399 exemplářích a bez ohledu na cenu se rychle prodat, ale nestalo se to a už ani nestane. Nejprve na jaře automobilka oznámila, že se Britové rozhodli snížit produkci pouze na 249 kusů, a to údajně kvůli navýšení exkluzivity. Něco takového ale pět měsíců po debutu značce nejspíše nevěřil ani její největší fanoušek.

Už tehdy na tom McLaren nebyl nejlépe a taková zpráva se nehodila, od těch dob se ale jeho situace ještě zkomplikovala. Z bankrotové propasti ho nevytáhly ani 4 miliardy zajištěné největším investorem, a tak se rozhodl prodat své výjimečné sídlo. Je jasné, že firma finančně strádá a více než co jiného by potřebovala prodávat auta, to se ale nedaří.

Dnes Britové oznámili, že produkce Elvy byla opět omezena, už nevznikne ani 249 kusů, ale jen 149. Tedy nevznikne... Nemá vzniknout, nikde totiž není psáno, že se alespoň tento počet podaří McLarenu prodat a číslo nebude muset být ještě jednou sníženo. Ostatně, automobilka tento vůz neprodává zrovna ze skladu a ne všichni zákazníci mohou věřit, že se McLaren ze současných problémů dostane. Objednávat si v takové situaci nový vůz za desítky milionů nemusí být úplně rozumné, bez určité zálohy to jistě nepůjde.

Ani tentokrát ale McLaren nepřiznává krutou pravdu a neříká, že za omezením produkce stojí malý zájem. Podle firmy za snížení počtu vyrobených aut může COVID-19 a nucené uzavření továrny od března do května. Automobilka prý pracuje pouze s omezenými výrobními kapacitami, takže už nestihne vyrobit tolik vozů, faktorem má být i omezená dostupnost dílů. Ani tomu ale věřit moc nelze - McLaren letos prodává velmi málo aut a drahé specialitě by na výrobní lince jistě dal přednost před jinými, levnějšími modely. A nebo prostě navýšil kapacitu, továrna, která před pár týdny propustila tisíce lidí, nepochybně nejede naplno.

Ač je tedy novinka nejlehčím vozem McLarenu a díky 815 koním zvládá zrychlit z klidu na dvoustovku za pouhých 6,7 sekundy, tedy rychleji než model Senna, zákazníky zjevně dostatečnou měrou neoslovila. I tato situace bude mít spojitost s následky pandemie koronaviru, ale spíše tak, že část zákazníků dřívější objednávku zrušilo, to se při počínajících ekonomických recesích stává.


McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší - 1 - McLaren Elva 2019 prvni sada 01McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší - 2 - McLaren Elva 2019 prvni sada 02McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší - 3 - McLaren Elva 2019 prvni sada 03McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší - 4 - McLaren Elva 2019 prvni sada 04McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší - 5 - McLaren Elva 2019 prvni sada 05McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší - 6 - McLaren Elva 2019 prvni sada 06McLaren je na tom stále hůř, už nedokáže prodat ani limitovanou edici pro nejbohatší - 7 - McLaren Elva 2019 prvni sada 07
Produkce McLarenu Elva byla snížena nejprve o 150 kusů a nyní o dalších 100 kusů. O Elvu není zájem, to je teď už naprosto jasné. Foto: McLaren

Zdroj: McLaren

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše