Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku

Švédská novinka nepřestává fascinovat. Nejenže světově nejrychlejší auto pro čtyři vzniklo v naprosté tajnosti, ale ještě dostala interiér navržený člověkem od Bugatti, ve kterém je hned osm držáků na pití.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku

5.3.2020 | Petr Prokopec

Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Švédská novinka nepřestává fascinovat. Nejenže světově nejrychlejší auto pro čtyři vzniklo v naprosté tajnosti, ale ještě dostala interiér navržený člověkem od Bugatti, ve kterém je hned osm držáků na pití.

Není žádným tajemstvím, že Jeremy Clarkson nadevše miluje Lexus LFA. Japonský supersport léta považoval za vůbec nejlepší vůz, jaký kdy řídil, přičemž mu nevadil ani digitální displej, ani automatická převodovka. Tedy prvky, které s tímto segmentem dříve nebyly automaticky spojované. S jednou věcí se ale Jezza nikdy nesmířil, a to je poměrně tragické opomenutí ze strany automobilky. Ta totiž interiér osadila vším možným, na držáky na nápoje ale zapomněla. Něco takovému může řadě lidí připadat ve sporťáku jako zbytečnost, po pár jízdách ale bude většina lidí mluvit jinak.

Přesunout se můžeme do současnosti, kdy celý svět překvapil Koenigsegg s novým modelem Gemera, jenž byl vyvinut v naprosté tajnosti. To je působivější o to více, že malosériový švédský výrobce je díky svým extrémně rychlým strojům soustavně pod drobnohledem odborné i laické veřejnosti. Navíc se nezdálo, že by měl takové zdroje, aby mohl mít větší portfolio než takové Bugatti, za který přitom stojí pomalu všemocný koncern VW. Přesto dokázal modelům Jesko a Regera nadělit sourozence, ze kterého hlavně Clarkson může začít skákat nadšením.

Proč, ptáte se? Mimo jiné právě kvůli oněm držákům na nápoje. Švédové totiž kabinu neosadili jedním, ani dvěma a dokonce ani čtyřmi. Místo toho jich má Gemera osm, přičemž polovina slouží dvěma předním a polovina dvěma zadním cestujícím. Ti si pak mohou vybrat, zda chtějí nápoj chladit či naopak zahřívat, což Koenigsegg pasuje i nad řadu konvenčních vozů, jakými jsou třeba Nissan Qashqai, Mazda CX-5 nebo Toyota RAV4. Když jsme tedy o novince během premiéry mluvili jako o rodinném voze, vůbec jsme nepřeháněli.

Jen držáky na nápoje ovšem praktičnost švédského Mega-GT, jak je vůz svými tvůrci nazýván, nekončí. Jak bylo zmíněno již během premiéry, pohon dostalo na starosti hybridní ústrojí složené z dvoulitrového tříválce a tří elektromotorů. Baterie pak nemají velkou kapacitu a jsou navíc usazené v podlaze. To znamená, že Gemera má jak přední, tak zadní zavazadelník, pročež umožňuje každému z cestujících, aby si sebou vzal kufr. Jeden se přitom vejde před posádku, zbývající trojice pak za její hlavu.

Ani to ale není konec prvkům, jenž nemají za úkol umocnit sprint na stovku, ale spíše váš komfort. Zmínit proto rovněž můžeme bezdrátové dobíjení telefonů, které má k dispozici opět každý pasažér, dále pak třízónovou klimatizaci či třeba multimédia s funkcí Apple CarPlay. Vše přitom dohromady rámuje design, o který se postaral Etienne Salomé. Na starosti měl právě působivý interiér, zatímco zevnějšek je hlavně dílem designového šéfa Koenigseggu Sashi Selipanova.

Obě tato jména nejsou v automobilové branži neznámá, spojována však byla s již zmíněným Bugatti. To však Selipanov loni opustil ve prospěch Švédů. Salomé pak sice v Molsheimu zůstává, ovšem ani přes stále větší počet speciálních sérií Chironu zjevně není plně vytížen. A jeho kontrakt mu nejspíše i povoluje, aby pomohl svému bývalému kolegovi, který pracuje pro jednu z největších konkurencí Bugatti. I to jen umocňuje výjimečnost nového Koenigseggu.


Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 1 - Koenigsegg Gemera 2020 drzaky na piti 02
Nový Koenigsegg Gemera má o osm držáků na nápoje více než Lexus LFA, který poněkud tristně nedostal jediný

Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 2 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 02Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 3 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 06Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 4 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 07Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 5 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 10Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 6 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 12Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 7 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 25Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 8 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 24Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 9 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 27Nejnovější Koenigsegg potěší Clarksona, řeší problém jeho oblíbeného sporťáku - 10 - Koenigsegg Gemera 2020 prvni sada 29
Gemera na dalších fotkách

Inspirace: Motor1, Foto: Koenigsegg

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše