Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno

Po řadě postupných odhalení, úniků a špionáží vám nejnovější Opel konečně můžeme ukázat v plné kráse. Seznamte se s Adamem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno

11.7.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Po řadě postupných odhalení, úniků a špionáží vám nejnovější Opel konečně můžeme ukázat v plné kráse. Seznamte se s Adamem.

Byla to docela dlouhá sága, která mohla leckoho unavit. Chystaným novým mini nás Opel oblažoval ještě dlouho před květnovým zveřejněním jeho jména a poté nás už nenechal vydechnout. Byla tu videa maskovaných vozů (dokonce také z Nordschleife), různá dílčí odhalení, ale nakonec nám nejvíce řekla první a druhá sada špionážních fotek. U té první si můžeme být skoro jisti, že vznikla náhodou, u druhé ale máme vážné podezření, že si ji Opel vyrobil sám. Ale ať už je to tak, nebo ne, teď už se za své nové mini nestydí a představil jej veskrze tradičním způsobem. Tak se na něj podívejme.

V prvé řadě musí naše oči spočinout na designu Adama, který je očividně inspirován konkurenčními modely jako jsou Fiat 500, Mini, Audi A1 nebo Citroën DS3. Nechceme tím říci, že by Opel kterýkoli z nich kopíroval (jakkoli najít prvky inspirace v tom či onom modelu není projevem paranoie), spíše je z toho zřejmé, do jakého segmentu míří. Má to být malé stylové auto pro „cool” klientelu (podobnými slovy o Adamovi hovoří i sám Opel), nikoli konkurent supermini typu Škoda Citigo, jak se původně předpokládalo. Přesto se Opel snaží odlišit zejména od Mini a Fiatu 500, když říká, že na rozdíl od těchto aut není Adam spjat s žádnou historií a nemusí se tak držet limitujících retro-křivek.

Jestli je to plus, nebo minus, to už posuďte sami, design vozu každopádně nešetří se snahou být co nejatraktivnější a je opravdu plný nejrůznějších kudrlinek a přikrášlení. Některé prvky jsou typicky „oplí” (všimněte si třeba prolisu na boku nebo amperovského zakončení sloupku C), jiné pak docela nové, zejména pak komplikovanější linie přídě a zádě, třeba v případě všech světlometů.


Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 1 - Opel Adam oficialni 09Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 2 - Opel Adam oficialni 19Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 3 - Opel Adam oficialni 08

Výjimečnost se snaží podtrhnout i několik zcela nových prvků jako je „plovoucí střecha”, jež není opticky spjata se zbytkem karoserie a hraje si tak trochu vlastní divadlo. Tomu napomáhají i možnosti individualizace nabízené nejen pro tuto část karoserie (je nabízena v mnoha provedeních zcela nezávisle na barvě zbytku auta), ale i pro celý vůz. Opel dokonce sebevědomě říká, že žádný jiný vůz v tomto segmentu nenabízí tak široké možnosti individualizace jako Adam. Prý není nikterak omezen v možnostech kombinace laků, čalounění a obložení a skoro každé auto může být unikát. No, to jsme zvědavi.

Když už jsme zavadili o látky a obložení palubní desky, musíme se podívat do interiéru, který je „svůj” právě hlavně díky dostupným barevným kombinacím a podobným přikrášlením. Jinak se drží přece jen jednodušší a účelnější architektury pouze s několika málo zvláštnostmi. Výjimečnost se zde výrobce snaží vozu dodat hlavně skrze dostupné výbavové prvky, které mají čítat mimo jiné informačně-zábavní palubní systém s rozhraním v podobě 7" displeje, vyhřívaný volant nebo automatické parkování. Nechybí samozřejmě bohatá standardní bezpečností výbava od party airbagů až po ESP, bez té už by to dnes z mnoha důvodů nešlo.

Přesuneme-li se k technickým záležitostem, pak je třeba říci, že vůz je opravdu docela prťavý, když na délku měří 3 700 mm, na šířku 1 720 mm a má rozvor náprav 2 311 mm. Je tedy o něco delší (15 cm) než Fiat 500, ale také kratší (2 cm) než Mini, podobně je to i s jeho rozvorem. Vtipné je, že Adam stojí na platformě SCCS, jenž byla vyvinuta ve spolupráci Opelu a Fiatu a dva možná nejpřímější konkurenti tak budou do boje o zákazníka vyrážet se stejným technickým základem - tedy platformou využívající zavěšení typu McPherson vpředu a klikovou nápravu vzadu.

Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 4 - Opel Adam oficialni 29Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 5 - Opel Adam oficialni 26Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 6 - Opel Adam oficialni 28

Naštěstí pod kapotou nebude Opel, alespoň zatím, opakovat dvouválcové experimenty Fiatu a vsadí na klasické benzinové čtyřválce s atmosférickým plněním a objemem 1,2 resp. 1,4 litru. Základní jednotka nabídne až 70 koní výkonu, dvě čtrnáctistovky pak 87 a 100 koní. Dynamické ani jiné parametry jednotlivých verzí zatím neznáme.

Sluší se ještě rozvést již dříve naznačený systém výbav resp. verzí vozu, které ponesou označení Jam, Glam a Slam. První má vůz učinit líbivým, hrajícím barvami, druhá více sofistikovaným a elegantním, třetí pak sportovním. Co všechno budou obnášet zatím netušíme, ale sázet lze minimálně na jinak naladěný podvozek (Opel již přislíbil dostupnost „sportovního” zavěšení) a jiné velikosti kol (základem bude 16", právě pro tvrdší podvozek budou k dispozici i 17" a 18" kola). Další detaily se jistě ještě dozvíme.

Kdy? Sázka na pařížský autosalon je pochopitelně správná, do prodeje by se pak vůz měl dostat ještě letos. První dodávky zákazníkům jsou plánovány na začátek roku 2013, ceny zatím výrobce ani nenaznačil.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.

Kompletní galerie oficiálních snímků nového Opelu Adam

Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 7 - Opel Adam oficialni 01Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 8 - Opel Adam oficialni 02Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 9 - Opel Adam oficialni 03Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 10 - Opel Adam oficialni 04Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 11 - Opel Adam oficialni 05Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 12 - Opel Adam oficialni 06Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 13 - Opel Adam oficialni 07Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 14 - Opel Adam oficialni 08Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 15 - Opel Adam oficialni 09Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 16 - Opel Adam oficialni 10Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 17 - Opel Adam oficialni 11Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 18 - Opel Adam oficialni 12Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 19 - Opel Adam oficialni 13Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 20 - Opel Adam oficialni 14Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 21 - Opel Adam oficialni 15Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 22 - Opel Adam oficialni 16Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 23 - Opel Adam oficialni 17Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 24 - Opel Adam oficialni 18Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 25 - Opel Adam oficialni 19Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 26 - Opel Adam oficialni 20Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 27 - Opel Adam oficialni 21Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 28 - Opel Adam oficialni 22Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 29 - Opel Adam oficialni 23Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 30 - Opel Adam oficialni 24Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 31 - Opel Adam oficialni 25Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 32 - Opel Adam oficialni 26Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 33 - Opel Adam oficialni 27Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 34 - Opel Adam oficialni 28Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 35 - Opel Adam oficialni 29Opel Adam: stylové mini z Rüsselsheimu oficiálně odhaleno - 36 - Opel Adam oficialni 30
Některé snímky náleží britské verzi v podobě Vauxhallu Adam (to zní zvláštně, že...), ale proč si nerozšířit obzory

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše