Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles

Prodeje jsou vzhledem k velikosti trhu tak nízko, že jen Mercedes prodal za stejné období ve stejné zemi skoro stejný počet vozů. Němci elektrická auta stále více odmítají jako příliš drahá a málo inovativní, vyhlídky na zlepšení v letošním roce jsou nulové.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles

5.2.2024 | Petr Miler

Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles

/

Foto: Volkswagen

Prodeje jsou vzhledem k velikosti trhu tak nízko, že jen Mercedes prodal za stejné období ve stejné zemi skoro stejný počet vozů. Němci elektrická auta stále více odmítají jako příliš drahá a málo inovativní, vyhlídky na zlepšení v letošním roce jsou nulové.

Když jsme psali o prosincovém propadu prodejů elektromobilů v Německu, byla to hrozivá a docela překvapivá bilance. Po loňském zářijovém konci dotací pro firmy a jejich plánovaném omezení od ledna letošního roku i pro soukromé se od dalších měsíců očekávalo jakési poslední vzepětí, to ale nepřišlo ani v listopadu a po náhlém konci dotací ještě před Vánoci nakonec ani v prosinci. Pořád se ale tehdy prodalo 54 654 vozů s elektrickým pohonem.

Spolkový úřad pro dopravu (tedy KBA alias Kraftfahrt-Bundesamt) před malou chvíli zveřejnil data o registracích nových aut v Německu za letošní leden a výsledek je pro elektromobily ještě podstatně horší. Pouze 22 474 prodaných vozů znamená meziměsíční sešup o dalších 49 procent. A byť je tento výsledek v souladu s lednovými čísly předchozích let, v širším kontextu je to velká prohra.

V dřívějších letech totiž přinesl leden vždy nové omezení dotací, což nafouklo prosincová a zhoršilo lednová prodejní data. Letos tomu tak není. Žádná nová černá labuť už nepřilétla, vše podstatné se odehrálo během minulého kvartálu, naopak spousta automobilek rozjela na elektromobily masivní slevy odpovídající dřívější výši dotací. Nic z toho nepomohlo, prodeje se potácí takto nízko a vyhlídky na celý letošní rok jsou chmurné.

Německá VDA, tamní asociace firem působících v automobilovém průmyslu, očekává, že registrace nových elektromobilů v zemi letos klesnou o 14 procent na 451 000 prodaných vozů. Jejich tržní podíl by se tak měl držet lehce nad 10 procenty, což je v podstatě pár let před chvílí, než se mají stát jedinými legálně dostupnými auty na trhu, tragicky málo. Lednový výsledek tomu odpovídá - zmíněných 22 tisíc prodejů znamená tržní podíl 10,5 procenta, neboť celý trh vyrostl z roku na rok o slibných 19,1 procent na 213 55 prodaných aut celkem. Bez zajímavosti není, že v zemi navzdory omezující se nabídce dál rostou prodeje dieselů, které jsou ve srovnání s elektromobily skoro dvojnásobné - 40 936 naftových vozů znamená tržní podíl 19,2 procenta.

Jak to nyní s elektromobily v Německu vypadá, velmi trefně shrnuje reportáž kolegů z Tagesschau. Dovolíme si je citovat: „Promyšlené reklamní akce, výrazné slevy, prominentní místa v showroomech - zdá se, že nic z toho nepřitahuje pozornost zákazníků. Elektromobily se mizerně prodávají i v autosalonu firmy Drechsler nedaleko Stuttgartu, zvláště pak poté, co byly v prosinci zrušeny státní dotace. Příliš drahé, málo inovativní, říkají lidé.”

Elektromobily prostě nepřináší lidem nic podstatně lepšího, tedy krom „lepší” ceny. Dealeři musí soustavně reagovat na oprávněné obavy zákazníků a vlastně nemají kloudnou odpověď - nabíjecí infrastruktura, chování aut v zimních teplotách, obava z nákladů na výměnu baterií po mnoha letech provozu spojená s obavou z neprodejnosti takové ojetiny za rozumnou cenu, to jsou velmi relevantní témata. „Setkáváme se s tím každý den,” říká Frank Hettler, šéf zmíněné pobočky Drechsleru. A dodává, že prodejci nemají argumenty lidi přesvědčit k tomu, aby koupili něco, co nechtějí.

„Pociťujeme nový boom, pokud jde o spalovací motory,” říká. „Zákazníci výslovně chtějí spalovací motory a chtějí je jak v ojetých, tak v nových vozech,” uvádí dále Hettler a uznává, že je těžké lidem rozmlouvat, že život se spalovacím autem je stále mnohem jednodušší: „Podržím tankovací pistoli, načerpám palivo za pět minut, zaplatím, odjedu. S elektromobilem je to mnohem složitější,” dodává. Co k tomu ještě říci? Elektromobily jsou - zvlášť při svých cenách - v tomto směru nekonkurenceschopným produktem a většina lidí se rohlíkem opít prostě nenechá.


Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles - 1 - VW ID.3 2023 facelift prvni sada 10Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles - 2 - VW ID.3 2023 facelift prvni sada 11Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles - 3 - VW ID.3 2023 facelift prvni sada 17Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles - 4 - VW ID.4 2021 losi test 01Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles - 5 - VW ID.4 2021 losi test 02Prodeje elektromobilů v Německu dostaly další ránu. V lednu se jich prodalo už jen 22 tisíc, VDA čeká celoroční pokles - 6 - VW ID.4 2021 losi test 03
Data o prodejích konkrétních typů pohonů za jednotlivé značky budou zveřejněna později, dá se ale čekat, že VW byl lednovým vývojem v Německu obzvláště zasažen. Stejně tomu bylo v předchozích měsících, jeho elektromobily se bez domácích dotací prosazují na trhu obtížně. Foto: Volkswagen

Zdroje: KBA, VDA, Tagesschau

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.