Rusové odhalili nejlevnější pohřební auto světa, v této době může smutně bodovat

Jakkoli to může znít morbidně, takových aut bude letos třeba více než bývá a levné řešení i takové záležitosti může přijít vhod. Na veletrhu Necropolis v Moskvě se představila novinka na bázi Lady Granta.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové odhalili nejlevnější pohřební auto světa, v této době může smutně bodovat

23.10.2020 | Petr Miler

Rusové odhalili nejlevnější pohřební auto světa, v této době může smutně bodovat

/

Foto: Samotlor-NN

Jakkoli to může znít morbidně, takových aut bude letos třeba více než bývá a levné řešení i takové záležitosti může přijít vhod. Na veletrhu Necropolis v Moskvě se představila novinka na bázi Lady Granta.

Mnoho lidí si to stále nepřipouští a nechce tomu uvěřit, nevyhnutelně ale směřujeme k zřejmě největší zdravotní krizi v dějinách České republiky. Pomalá reakce vlády na počínající druhou vlnu epidemie koronaviru podpořená řadou dalších faktorů včetně neochoty velké části veřejnosti omezit své aktivity nás dostala jen doprostřed neúprosné hry statistiky, ze které není cesty zpět.

Není žádným šířením poplašné zprávy ani planým strašením si spočítat, že pokud od zjištění infekce u člověka a jeho případnou smrtí uběhnou v případě COVIDu-19 v průměru tři týdny, na začátku října bylo infikovaných okolo 3 tisíc a dnes umírá přes 100 lidí denně, ze současných skoro 15 tisíc nakažených za den bude za tři týdny méně než 500 mrtvých za den leda zázrakem. A to je třeba říci, že jde o optimistický scénář, neboť nikdo dnes při míře pozitivity u testovaných okolo 30 % vůbec nemůže vědět, kolik těch nakažených skutečně je. Statistikám ministerstva se mohou vyhnout, část z nich ale v nemocnicích a márnicích skončí tak jako tak.

Pokud uvážíme, že běžně v České republice umírá okolo 300 lidí denně, pak - pokud tato úmrtí budou skutečně čistě či výrazně navíc, to zatím statisticky nevíme - není na takový nárůst připraven absolutně nikdo, pohřební služby nevyjímaje. Podobnou, třebaže ne tak krutou situaci řeší i jinde, včetně Ruska, a tak se právě tam na veletrhu pohřebnických potřeb Necropolis (sic, to není žert, koná se touto dobou každý rok) představuje nebývale mnoho novinek mezi pohřebními auty. A mezi nimi i jedna pozoruhodná věc.

Jde o vůz, který jeho výrobce, firma Samotlor-NN z Nižného Novgorodu, označuje jako nejlevnější pohřební auto světa. A patrně nepřehání, neboť vyjít má jen na o málo více než 1 milion rublů (300 tisíc Kč). Přesná cena bude oznámena později, to podstatné o samotném autě ale víme už nyní.

Auto vychází z užitkové verze Lady Granta, která sama o sobě přijde v základu v přepočtu na 215 tisíc Kč. Samotlor-NN k ní krom černého laku přidává speciální nástavbu plně oddělenou od prostoru řidiče, která je klimatizovaná, osvětlená, vzduchově odpružená a dovoluje upoutání rakve s nebožtíkem pomocí trojice bezpečnostních pásů. K dispozici je pak sedadlo pro jízdní doprovod a lavice pro pozůstalé dovolující v krajním případě i rychlé rozloučení přímo ve voze.

Zní to morbidně, ale i Samotlor-NN počítá s tím, že mrtvých může rychle přibývat a standardní obřady budou v obvyklé formě nerealizovatelné či zaskočenými pozůstalými nechtěné. Myslet si o tom můžete cokoli, ale tady zkrátka svět stojí a Rusové jsou si toho s včera 17 tisíci nakaženými za den vědomi stejně dobře jako my s necelými 15 tisíci.

Dodejme, že vůz je poháněn benzinovým motorem 1,6 s výkonem 87 koní a pětistupňovou manuální převodovkou. V tomto případě to jistě bude stačit bohatě.


Rusové odhalili nejlevnější pohřební auto světa, v této době může smutně bodovat - 1 - Lada Granta pohrebni vuz Samotlor 01Rusové odhalili nejlevnější pohřební auto světa, v této době může smutně bodovat - 2 - Lada Granta pohrebni vuz Samotlor 02Rusové odhalili nejlevnější pohřební auto světa, v této době může smutně bodovat - 3 - Lada Granta pohrebni vuz Samotlor 03
Nejlevnější pohřební auto světa má stát něco přes 300 tisíc Kč. Rusové s ním přichází s vědomím, že zrovna teď může přijít vhod více než kdy dříve. A bohužel mají nejspíš pravdu. Foto: Samotlor-NN

Zdroj: Samotlor-NN

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše