Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu

Britové vyštrachali další podrobnosti o verzi od Caterhamu. Designu verze Renaultu se pak snaží pomoci Polák, i když ho o to nikdo nežádal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu

1.10.2013 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britové vyštrachali další podrobnosti o verzi od Caterhamu. Designu verze Renaultu se pak snaží pomoci Polák, i když ho o to nikdo nežádal.

O spolupráci Renaultu a Caterhamu na výrobě malého sporťáku se již nějakou dobu ví. Má z ní vzniknout rival pro Porsche Cayman, který bude v prodeji jak pod značkou Caterham, tak jako Renault. Každý má ale vypadat trochu jinak a také mít jiný interiér a nastavení všeho možného.

Je nasnadě, že Caterham toho svého ze dvou sourozenců nastaví jinak, než jaký bude Renault, a to v mnoha aspektech - ovladatelnost, řízení i charakteristika motoru budou odlišné. Obě auta budou ze začátku mít stejný výkon, avšak zdroje z Caterhamu hovoří o více verzích s různými výkony, které by měly přijít později. Úplně nový motor by měl mít 250 koní, avšak Caterham by se chtěl dostat až ke třem stovkám koní, což je velmi působivé, zvláště s vědomím hmotnosti - ta má činit okolo 1 100 kg zejména díky hliníkové karoserii.

Cílem obou automobilek jsou tři tisíce prodaných aut ročně. To pro Caterham znamená pětinásobný nárůst produkce. Rozšíření se však dočká zejména síť dealerů - obě auta bude vyrábět továrna ve francouzském Dieppe, kterou nyní vlastní Renault s Caterhamem napůl.

Jelikož Renault pracuje na znovuzrození značky Alpine, koncept DeZir z roku 2010, který byl součástí šestice vozů navázaných na koloběh lidského života, putoval do šuplíku. Van der Acker přiznal, že není reálné postavit oboje a že raději upřednostní Alpine. Jeho podobu naznačil koncept A110-50 a o sériové verzi už jsme také leccos psali, přesto se najdou tací, kteří se snaží výsledku vtisknout trochu jinou tvář.

Na přiložených fotografiích tak můžete vidět dílo Poláka Konrada Cholewky, který si „postavil” vlastní Renault stejného ražení pojmenovaný Fly GT. Zda je jak design, tak jméno spojeno s mouchou (anglicky fly), nebo jde pouze o odkaz na tušenou nízkou hmotnost vozu, nám není známo, ale to teď není úplně podstatné. Auto je na každý pád vizuálně zajímavé a snaží se držet proporcí, které budoucímu modelu vtiskl právě zmíněný koncept.

Jestli se Francouzi, nebo třeba i Britové, nechají podobnými nápady ovlivnit, teprve uvidíme. Šéfdesignér Renaultu Laurens van der Acker řekl jen tolik, že obě auta budou nabízet „zcela odlišné dojmy” a předvedou „to nejlepší od obou firem”. Asi předem si můžeme být jisti, že jízdní vlastnosti na okruhu budou špičkové, použitelnost něj už je trochu otázkou. Jestli to při očekávané cenědo 1,5 milionu korun bude stačit na důstojné soupeření s aktuální špičkou, můžete zkusit hádat sami.


Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 1 - renault fly gt 01Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 2 - renault fly gt 02Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 3 - renault fly gt 03Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 4 - renault fly gt 04Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 5 - renault fly gt 05Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 6 - renault fly gt 06Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 7 - renault fly gt 07Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 8 - renault fly gt 08Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 9 - renault fly gt 09Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 10 - renault fly gt 10Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 11 - renault fly gt 11Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 12 - renault fly gt 12
Malý sporťák Renaultu vypadá na skvělou okruhovou hračku, model Fly GT je ale jen výplodem fantazie

Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 13 - caterham coupe 01Sporťák Renaultu a Caterhamu nabírá jasnější obrysy, spekuluje se i o vzhledu - 14 - Caterham coupe 02
Sourozenec od Caterhamu bude vypadat i jezdit jinak

Zdroje: Autocar.co.uk, Boldride

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.