Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku

V civilním světě vskutku neobvyklou výbavu si pořídilo ruské letiště Domodědovo. Z tanku se zářivým zbarvením jde strach, jeho posláním je ale pomáhat, nemá ani dělo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku

31.3.2019 | Mirek Mazal

Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku

/

V civilním světě vskutku neobvyklou výbavu si pořídilo ruské letiště Domodědovo. Z tanku se zářivým zbarvením jde strach, jeho posláním je ale pomáhat, nemá ani dělo.

Mezinárodní letiště Moskva-Domodědovo je v Ruské federaci tím druhým nejrušnějším. Za minulý rok odbavilo skoro 31 milionu cestujících prostřednictvím asi stovky leteckých společností. Tři přistávací a zároveň vzletové dráhy slouží od roku 1966, terminály leží zhruba 45 kilometrů od centra Moskvy.

Miliony pasažérů si vynucují stoprocentní souhru všech složek letištního personálu, aby časový řád nenabíral zpoždění. Pořádek musí panovat na všech ranvejích i v okolí. A právě kvůli tomu vedení aerodromu zakoupilo tank. Šéfové se ovšem nechystají na válku či obsazení nějakého sousedního letiště, oranžový přírůstek do flotily užitkových strojů má pomáhat v případě opravdu velkých průšvihů. Obr je určen pro evakuaci letadel v nouzových situacích.

Zakoupený kolos zvaný BREM-1 (Bronirovannaja Remontno Evakuacionnaja Mašina) je ve skutečnosti tank T-72. Obrněný vyprošťovací pásák dosahuje hmotnosti 41 tun. Místo věže se zbraněmi je novinka vybavena jeřábem s maximální nosností 12 tun. Na upravenou nosnou plošinu je možné uložit kontejnery s nářadím a náhradními díly. Na palubě nechybí elektrické generátory pohánějící nářadí pro řezání a svařování oceli.

BREM-1 projede vším po vzoru bojového provedení. Nezalekne se žádného povrchu ani lesního porostu. Posádka se skládá ze dvou specialistů na fungování letištní služby. Pár strojníků prošel školením, aby se naučili používat techniku podle všech předpisů. Tank nabarvený do oranžové s černými pruhy údajně dokáže utáhnout přes 125 tun, takže dvoumotorový dopravní letoun zvládne jako nic.

Domodědovo stalo prvním letištěm v Rusku, které získalo civilní verzi tohoto vyprošťovacího vozu. Zvláštní objednávku vyřídila společnost Uralvagonzavod se sídlem v Nižnym Tagilu. Jestli budou další následovat, se teprve uvidí, minimálně v Rusku bychom se tomu ale nedivili.


Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 1 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 01Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 2 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 02Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 3 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 03Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 4 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 04
Pojízdná dílna technické pomoci a vyprošťovací tank v jednom nově slouží na letišti Domodědovo

Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 5 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 05Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 6 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 06Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 7 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 07Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 8 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 08Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 9 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 09Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 10 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 10Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 11 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 11Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 12 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 12Tank T-72 může na civilním letišti sloužit zřejmě jen v Rusku - 13 - Civilni tank slouzi na letisti Domodevovo 13
BREM-1 vznikl na základě dobře znáého tanku tanku T-72

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše