Teslám za jízdy odpadávají části střechy, automobilka reaguje tradičním způsobem

Že Tesly nejsou zrovna vrcholem automobilové kvality, už jsme si zvykli, další a další projevy špatné výroby či montáže ale přesto překvapí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Teslám za jízdy odpadávají části střechy, automobilka reaguje tradičním způsobem

17.9.2020 | Petr Prokopec

Teslám za jízdy odpadávají části střechy, automobilka reaguje tradičním způsobem

/

Foto: Mancisco@Reddit

Že Tesly nejsou zrovna vrcholem automobilové kvality, už jsme si zvykli, další a další projevy špatné výroby či montáže ale přesto překvapí.

Slova „Tesla” a „kvalita” ve slovníku synonym určitě nehledejte vedle sebe, americká automobilka byla v opačných souvislostech skloňována již mnohokrát. Dnes není nic neobvyklého, když hloubka laku není po celé karoserii rovnoměrná, spáry mezi panely na straně jedné neodpovídají těm na straně druhé, do světel a interiérů zatéká, přičemž prudší liják může vést k odpadnutí nárazníku, ve kterém se pro změnu drží prach a špína cest. Aby toho navíc nebylo málo, značce se občas povede zaměnit vnitřní panely a některým zákazníkům v důsledku nesprávného upevnění dokonce již i prasklo zadní okno.

Nejsou to izolované nedostatky, navíc firmou obvykle nejsou řešeny, a to ani ve střednědobém horizontu. Ve většině zmíněných případů Tesla ohrožovala krom svého renomé především svou vlastní klientelu, stále častěji je ale skloňována také s dalším projevem problematické výroby, který může být nebezpečný i pro okolí. Řada majitelů Modelu X totiž uvádí, že z vozu odpadla část střechy, a to za jízdy.

„Můj syn se právě vrátil domů a ptal se, co se stalo Modelu X. Chvíli jsme nechápali, o čem mluví. Komu ještě upadla prostřední část střechy mezi 'sokolími dveřmi' a jak se s tím Tesla vypořádala? Vůz je z roku 2016 a má najeto 25 tisíc mil. Minulý měsíc byl v servisu kvůli haprujícímu těsnění, které tento panel drželo, ale Tesla nám oznámila, že jej měnit nebude, protože jde o běžné opotřebení,“ popisuje incident jedna z majitelek elektrického SUV Carrie Schenkhuizen.

Její syn dodává, že servisní technici nechtěli panel opravit v rámci záruky, když byl ještě na svém místě, nicméně s náhradou za 2 200 dolarů (cca 50 tisíc Kč) po jeho odpadnutí problém neměli. „Tohle auto je ten největší šmejd, jaký jsem kdy vlastnil. Tesla opakovaně dělá ty nejhorší věci, a přišla tak o loajálního doživotního zákazníka a někoho, kdo pro ni mohl být skvělým ambasadorem,“ připojil se ke kritice Brandon Nicholas. On a Carrie Schenkhuizen ovšem nejsou jedinými, kdo má podobnou zkušenost.

Zajímavý je rovněž příspěvek Phillipa L. Changa, který na rozdíl od mnoha nemá problémy s panelem mezi výklopnými dveřmi, ale s tím, který je mezi nimi a čelním oknem. Výsledek je nicméně stejný, respektive dokonce ještě horší. V tomto případě totiž došlo na poškození za ním jedoucího vozu, což pro majitele účet za chybu výrobce jen zvyšuje.

Snad jedinou polehčující okolností v tomto případu je náprava vozu Mika Martina, na němž se projevil stejný nedostatek. Jehož Tesla byla totiž opravena v záruce, jde nicméně jen o výjimku potvrzující pravidlo - na fórech majitelů Tesel, Redditu i Facebooku lze najít další případy, které vypadají jako přes kopírák, jen majitel a auto jsou jiné - vozu upadla část střechy, nebo střešní panel začal odpadat a Tesla za to odmítla přijmout odpovědnost.

Vzhledem k tomu, že zjevně nejde o problém, který by se objevil na jediném autě, by na místě byla svolávací akce, takové věci ale Tesla dělá zcela výjimečně a nic nenasvědčuje tomu, že by tento případ mě být onou výjimkou. Pokud tedy máte Model X nebo víte o někom, kdo jej vlastní, kontrola střešních panelů nebude od věci. Opravu případného uvolnění Tesla pravděpodobně na svůj účet neprovede, i to pro vás ale bude levnější než náhrada celého dílu, pokud by odlétl v provozu. A nedej bože něčemu nebo někomu ublížil.


Teslám za jízdy odpadávají části střechy, automobilka reaguje tradičním způsobem - 1 - Tesla Model X 2020 padajici stresni dily 01Teslám za jízdy odpadávají části střechy, automobilka reaguje tradičním způsobem - 2 - Tesla Model X 2020 padajici stresni dily 02Teslám za jízdy odpadávají části střechy, automobilka reaguje tradičním způsobem - 3 - Tesla Model X 2020 padajici stresni dily 03Teslám za jízdy odpadávají části střechy, automobilka reaguje tradičním způsobem - 4 - Tesla Model X 2020 padajici stresni dily 04
Na stránkách sdružujících majitele Tesel se objevuje stále více lidí, kteří mají problém s odpadávajícími částmi střechy Modelu X. Foto: screenshoty Tesla Model X Owners Club@Facebook přes Inside EVs

Teslám za jízdy odpadávají části střechy, automobilka reaguje tradičním způsobem - 5 - Tesla Model X 2020 padajici stresni dily 05
Facebook, Reddit, fóra majitelů, podobné případy jsou probírány všude. Foto: Mancisco@Reddit

Zdroj: Inside EVs

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.