Teslu opustil další ze spoluzakladatelů a šéf techniky, v přežití už asi věří jen Musk

Bez něj by Tesla stoprocentně nebyla tam, kde nyní je a nejspíše by ani neexistovala. Odchod J.B. Straubela je tak pro formu velkou ztrátou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Teslu opustil další ze spoluzakladatelů a šéf techniky, v přežití už asi věří jen Musk

26.7.2019 | Petr Prokopec

Teslu opustil další ze spoluzakladatelů a šéf techniky, v přežití už asi věří jen Musk

/

Bez něj by Tesla stoprocentně nebyla tam, kde nyní je a nejspíše by ani neexistovala. Odchod J.B. Straubela je tak pro formu velkou ztrátou.

Tváří Tesly především je Elon Musk, nicméně kalifornská automobilka byla původně založena pouze Marcem Tarpenningem a Martinem Eberhardem. Současný šéf dorazil až během prvního úpisu akcií společně s J.B. Straubelem a Ianem Wrightem. Posléze jim bylo umožněno, aby se nazývali spoluzakladateli, jakkoliv tomu předcházely soudní pře. Musk se snažil již od počátku získat veškeré pravomoci, což se mu postupně podařilo. Rozhodně se to ale neobešlo bez obětí.

Jako vůbec první opustil automobilku Wright, a to již pouhý rok po svém příchodu. Eberhard pak působil jako CEO do roku 2007, nicméně o dvanáct měsíců později potvrdil, že pro Teslu nepracuje a je už jen jejím akcionářem. V roce 2010 pak spojil své síly s Volkswagenem, následně zamířil k Lucid Motors. Tarpenning taktéž skončil v roce 2008, ve firmě tedy z původních „otců zakladatelů“ zůstával už jen Musk a Straubel. Ani to ovšem dnes už neplatí.

Straubel nyní oznámil, že končí v roli šéfa techniky. To je pro Teslu opravdu velká rána, neboť absolvent univerzity ve Stanfordu byl klíčovou osobou při vývoji baterií a elektromotoru, jimiž byla osazena prvotina značky, a sice Roadster první generace. Následně se Straubel podílel na ladění a vylepšování všech vyvinutých vozů a navíc je jako autor uveden u mnoha patentů.

Bez Straubela by jinými slovy Tesla nebyla tam, kde je. Ba co více, Musk dokonce připouští, že „kdybychom si v roce 2003 neskočili na oběd, Tesla by vůbec neexistovala“. To sice není tak úplná pravda, neboť jak jsme řekli, firmu založili Eberhard a Tarpenning, nicméně bez Straubela a Muska by nejspíše dopadla stejně jako mnoho start-upů, o nichž jsme slyšeli snad jen v době, kdy nabubřele oznamovaly svůj příchod jako „zabijáci Tesly”.

Jak jsme tedy zmínili, Straubel byl pro Teslu klíčovou osobou. Jeho ztrátu tak zcela jistě pocítí, jakkoliv značka již potvrdila jeho nástupce, kterým se stává Drew Baglino, dosavadní technologický viceprezident. Patrné je to ostatně již při pohledu na finanční trhy, kde Tesla během několika málo hodin ztratila takřka 14 procent na hodnotě. Za tím ale nestojí jen Straubelův odchod, ale i ztráta za druhé čtvrtletí.

Lze pak jen dodat, že Straubel sice tvrdí, že neopouští Teslu proto, že by ve společnost přestal věřit, ale to se při podobných příležitostech říká, i kdyby to nebyla pravda. Straubel ostatně původně vlastnil 618 073 akcií značky, postupně je však začal prodávat, což zrovna o důvěře mnoho nenapovídá. Spíše se zdá, že v Tesle to nyní vře natolik, že tlak již nevydržel ani člověk, který ji „bezmezně miluje“ a v přežití upřímně věří už jen Musk. Ten neochvějně zůstává v čele společnosti.


Teslu opustil další ze spoluzakladatelů a šéf techniky, v přežití už asi věří jen Musk - 1 - J.B. Straubel 01Teslu opustil další ze spoluzakladatelů a šéf techniky, v přežití už asi věří jen Musk - 2 - J.B. Straubel 02Teslu opustil další ze spoluzakladatelů a šéf techniky, v přežití už asi věří jen Musk - 3 - J.B. Straubel 03
Tesla přišla o J.B. Straubela. Odchod klíčové osoby by pro značku mohl být zlomem

Zdroj: Tesla

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše