Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
VW T-Prime GTE je nové vrcholné SUV, má revoluční interiér
25.4.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Nový koncept dostal hybridní ústrojí s 381 koní, především pak ale vnitřek s pro VW revolučním pojetím. Ve výrobě se má objevit už příští rok.
Německá automobilka již v průběhu minulého týdne naznačila, že hodlá na autosalonu v Pekingu odhalit nové SUV. To bylo popisováno jako „jeden z nejpokrokovějších vozů na světě“, přičemž s ohledem na životní cyklus Volkswagenu Touareg jsme měli za to, že jde o nástupce. Realita je však nakonec trochu jiná. Značka ve svém útoku na segment crossoverů a SUV zařadila plnou rychlost, koncept T-Prime GTE je předobrazem zcela nového vrcholného modelu, jenž se postaví i nad Touareg.
Ještě než se budeme zabývat samotným konceptem, v krátkosti zmíníme, čím by nás chtěl Volkswagen v příštích letech zaujmout. Po pětimístném Tiguanu dorazí i verze se třemi řadami sedadel, tu pak bude následovat již zmiňovaný nástupce Volkswagenu Touareg. Kromě toho přijsou ještě dvě menší SUV, jedno o velikosti Golfu, které se inspiruje konceptem T-Roc. Druhé pak vzejde z příštího Pola, přičemž vzhled a pojetí nám naznačila ženevská studie T-Cross Breeze.
Tím bude nabídka, alespoň prozatím, ucelena a jak už zaznělo, na jejím vrcholu bude stát auto odvozené od konceptu T-Prime GTE. Ten měří 5 070 milimetrů na délku, je tedy o 10 mm delší než první Phaeton a stávající Touareg přesahuje dokonce o 171 mm. Zároveň počítá se šířkou 1 999 mm a výškou 1 707 mm, rozvor prozatím specifikován nebyl. Dá se ovšem předpokládat, že bude dostatečný na tři řady sedadel, ačkoliv konceptmá pouze čtyři individuální křesla.
Venkovní vzhled odpovídá klasickému koncernovému stylu, což ale v tomto případě neberte jako výtku. Naopak se zdá, že u Volkswagenu odvedli velmi dobrou práci a své vrcholné SUV obdařili lepší vizáží než třeba sesterské Audi Q7. To připomíná spíše minivan než klasický off-road, což je pravý opak tohoto konceptu. Zda ovšem budou jeho linie zachovány také u produkčního modelu, to je zatím sporné.
Koncept má vepředu i vzadu diodové světlomety a ve všech rozích také 22palcová litá kola obutá do pneumatik o rozměru 285/40. Ta jsou poháněna plug-in hybridním ústrojím, které sestává z dvoulitrového benzinového motoru o výkonu 252 koní a 370 Nm a elektromotoru poskytyujícího 136 koní a 350 Nm.
Celkově soustava nabízí 381 koní a 700 Nm, což postačí ke zrychlení z klidu na stovku za 6 sekund a nejvyšší rychlosti 224 km/h. V rámci spotřeby se Volkswagen chlubí nezvyklou upřímností, v hybridním režimu bez nabitých baterií by měl koncept jezdit za 8,1 litru na sto kilometrů. Pokud ovšem máte k dispozici plné akumulátory, lze při cyklu NEDC počítat s hodnotou 2,7 l/100 km.
Lithium-iontové baterie o kapacitě 14,1 kWh je možné dobít z 220voltové zásuvky za osm hodin, v případě rychlodobíjení za dvě a půl hodiny. Dále můžeme zmínit tři jízdní režimy E-Mode, Hybrid a GTE či osmistupňový automat a samosvorný diferenciál, který je součástí převodovky.
Interiéru vévodí 12,3palcový digitální přístrojový štít, který je doplněn 15palcovým zaobleným dotykovým displejem multimediálního systému. Také zadní sedadla mají svou obrazovku, integrován do středové konzole je 9,6palcový displej, jenž dává zadním pasažérům možnost nastavit si klimatizaci či sklon opěradel.
Zmínit můžeme ještě nahrazení klasických tlačítek na volantu dotykovými ovládacími prvky, ve stejném duchu je vyveden také středový tunel vpředu. Automobilka přitom dodává, že jde o kokpit budoucnosti, který by se v jisté obdobě měl v produkčních modelech Volkswagenu objevovat již od příštího roku. Kdy však dorazí produkční T-Prime, zatím nevíme, možné sériové podobě ale zjevně příliš vzdálen není...
Oficiální fotogalerie koncepčního Volkswagenu T-Prime

































































Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Automobilka začala jako vánoční ozdobu prodávat model auta, které zařízla před začátkem výroby
před 8 hodinami
Automobilka vzala rekord slavného okruhu značce, která jí ho vzala předtím, ta ho vzala předtím té první a předtím si to daly ještě jednou
16.12.2025
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
14.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- Roulstone se v roce 2026 přesouvá s týmem Ciatti do mistrovství Evropy Moto2 včera 17:04
- Rovněž Honda testuje MotoGP o objemu 850 ccm včera 16:00
- Aprilia RS 457 GP Replica 2026: inspirováno speciálem MotoGP včera 13:00
- Hrdina Suzuky a BSB Ryuichi Kiyonari odchází do důchodu. 16.12.2025
- MS side 2026 bez Mostu 15.12.2025
Nejnovější články
Mercedes předělal svůj drsný náklaďák na luxusní stroj, pod který by se mohl podepsat i Maybach
před 4 hodinami
Číňané, kterým spadlo auto ze schodů při snaze napodobit Land Rover, se teď chtějí zkusit neztrapnit v Le Mans
před 4 hodinami
Šéf Jaguaru zkusil obhájit, co s firmou provádí, zjevně pořád nechápe
před 6 hodinami
Ford dostal peníze, aby postavil továrny na baterky pro elektromobily. Teď se mu vše hroutí a musí je vracet
před 7 hodinami
Automobilka začala jako vánoční ozdobu prodávat model auta, které zařízla před začátkem výroby
před 8 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
