Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut

Pro normálního člověka obtížně pochopitelná situace se týká spousty automobilů, nejmarkantnější je ale na případu toho, jehož prodeje rostou a jehož výroba přesto znovu a znovu stojí, na nové Corvette.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut

31.1.2021 | Petr Miler

Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut

/

Foto: Chevrolet

Pro normálního člověka obtížně pochopitelná situace se týká spousty automobilů, nejmarkantnější je ale na případu toho, jehož prodeje rostou a jehož výroba přesto znovu a znovu stojí, na nové Corvette.

Před pár dny jsem se svou partnerkou výjimečně prohodil pár slov na téma „auta”. V práci se po letech setkala se svým známým, který vlastní dealerství aut a v návaznosti na to došlo ke strhující slovní přestřelce:

- „Říkal jsi, že aut se prodává tak málo, jako dlouho ne!” říká.
- „Ano,” odpovídám.
- Na což ona praví: „Ale Karel říkal, že auta nemá a na dodání se čeká i o měsíce déle!”
- „Ano,” odpovídám.

Pro člověka mimo obor zdánlivě absurdní komunikace může zavánět mou neochotou vést následnou delší debatu na téma „make-up”, tím ale má úsečnost dána nebyla. Ono se na to totiž nic jiného říci nedá - auta se skutečně prodávají málo, řada významných trhů loni klesala i více jak 20% tempem a zejména Evropa byla propadem zasažena opravdu značně. A situace je vzhledem k vracejícím se protiepidemickým opatřením stále velmi komplikovaná.

Přesto, když vyrazíte k dealerovi (tedy po předchozí domluvě), nebude vás vítat hudba a konfety. A nebudou vám vnucovat cokoli se slevou, hlavně ať se to prodá. Nejpravděpodobněji pro vás nebudou mít vůbec nic kloudného, ani nebudou schopni zajistit v dohledné době výrobu. Poptávka totiž sice klesá, ale s výrobou je to ještě komplikovanější.

Důvodů je mnoho, od nestabilní poptávky a z ní pramenící obtížnou plánovatelnost výroby až po dokola se vracející problémy s dodávkami toho či onoho dílu. I když ale nejistota okolo poptávky padne, stejně se dostatek aut vyrábět nedaří.

Současný chaos nakonec nejlépe připomíná už poněkolikáté nastalá situace okolo výroby nového Chevroletu Corvette. V jeho případě nemusí výrobce na straně poptávky řešit nic, je to jeden z mála vozů, který i v současné době prodejně roste přes nedostatek vyrobených aut. Loňské navýšení prodejů o 20,2 % je - pomineme-li dotacemi uměle nafouklou poptávku po elektrických autech a pár exotů prodávaných v malých sériích - za této situace zcela výjimečné. Zájem o auto je navíc tak velký, že letos byste na dodání nového vozu z výroby čekali nejméně 8 měsíců. V takovém případě skutečně nemusí automobilka o ničem přemýšlet, stačí prostě vyrábět dost aut a poslat prodeje nahoru klidně o 40 nebo i více procent. Ale ani to se nedaří.

Přes popsanou situaci musel Chevrolet už dvakrát v posledních měsících zcela zastavit výrobu a musí to udělat zas. Automobilka už se oficiálně omluvila lidem, kteří čekali dodání své nové Corvette v nejbližší době, že se tak nestane. Výroba stojí a nerozjede se dříve než 8. února. Důvod byste uhodli - firmě došly některé komponenty.

Je navíc třeba dodat, že tento krok přichází po značném zpomalení produkce, neboť doposavad z montážní linky v továrně Bowling Green v Kentucky sjíždělo mezi 92 a 94 vozy denně, což je daleko za počtem objednávek, které automobilce přichází. Blíže neupřesněných dílů ale stále není dost a firma se nakonec rozhodla, že výhodnější než výrobu škrtit bude ji na nějaký čas zcela zastavit.

Vše zmíněné jen připomíná, jak chaotická situace v automobilovém průmyslu nadále vládne. Už loni Chevrolet říkal, že na se kvůli potížím s výrobou dostane minimálně o 25 procent méně Corvette, než s kolika dealeři počítali a kolik jich je nasmlouváno. Jak vidno, v letošním roce se na tom stěží mnoho změní. A to brzy uplyne rok od chvíle, kdy jsme se v České republice vůbec začali o nějaký koronavirus výrazněji zajímat.


Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut - 1 - Chevrolet Corvette 2020 posledni vyrobena 01Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut - 2 - Chevrolet Corvette 2020 posledni vyrobena 02Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut - 3 - Chevrolet Corvette 2020 posledni vyrobena 03Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut - 4 - Chevrolet Corvette 2020 posledni vyrobena 04Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut - 5 - Chevrolet Corvette 2020 posledni vyrobena 05Výroba nejžádanějšího vozu v době COVIDu stojí, ukazuje chaos dnešního světa aut - 6 - Chevrolet Corvette 2020 posledni vyrobena 06
Poslední vyrobenou Corvette C8 modelového roku 2020 se Chevrolet pokusil prodat na aukci ve prospěch charity. Neúspěšně. Jinak ale zájem o auto přetrvává a automobilka přesto musí dokola zastavovat výrobu kvůli nedostatku komponentů. Foto: Chevrolet

Zdroj: Corvette Blogger

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše