První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec?

Pokud od SUV čekáte vyšší posez za volantem a praktičnost, HR-V se vám bude líbit. Nechá si za to ale zaplatit a 4x4 tu nehledejte vůbec.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec?

14.7.2015 | Marek Bednář | 9 příspěvků

První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud od SUV čekáte vyšší posez za volantem a praktičnost, HR-V se vám bude líbit. Nechá si za to ale zaplatit a 4x4 tu nehledejte vůbec.

Možná si ještě vzpomenete na první Hondu HR-V z roku 1999. Říkala si „Joy Machine”, byla trochu krabicoidní, bohatě prosklená, krásně z ní bylo vidět a mohli jste ji mít buď se třemi nebo pěti dveřmi. V třídveřové variantě délkou zadního okna trochu připomínala shooting brake na chůdách a v některých výbavách měla třetí brzdové světlo přes celou šířku střešního spoileru. A byla k dostání i s pohonem všech kol.

Právě na tohle auto se snaží navázat novinka japonské automobilky, stroj s názvem HR-V. Zas tak nový není, lze podotknout, prodává-li se už víc než rok v Japonsku a Spojených státech, ale údajně se Honda snažila Evropě představit HR-V tak dobré, jak jen může být, proto jí to tak trvalo. Zda se to skutečně povedlo, jsme dostali možnost zjistit na prezentaci v Portugalsku. Byla spojena s asi dvěma stovkami kilometrů testovacích jízd, což je dost na to, abychom znali odpověď.

Podle Hondy je prostoru uvnitř víc než v Nissanu Qashqai, třebaže HR-V zvenčí působí spíš jako ekvivalent menšího Juke. Ale právě Qashqai má být konkurentem tohoto stroje, alespoň po stránce vnitřního prostoru a praktičnosti. Budou-li pro vás emoce a vzhled to hlavní při výběru nového crossoveru, budete se rozhodovat mezi HR-V a Mazdou CX-3, říká dále Honda. Jestli volbou této japonské novinky uděláte chybu či nikoliv, se pokusíme zodpovědět na následujících řádcích.


První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 1 - test 2016 honda hr-v portug bila 01První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 2 - test 2016 honda hr-v portug bila 02První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 3 - test 2016 honda hr-v portug bila 03

Exteriér připomene kupé

Vzhledově se HR-V snaží patřit do rodiny vozů Honda, zejména zepředu, a daří se jí to docela dobře. Postavíte-li vedle sebe Civic, HR-V a CR-V, je novinka tak trochu kombinací přídí obou těchto strojů. To také souvisí s tím, co má tohle auto být, tedy kupé, SUV a MPV dohromady. Je to tedy téměř definice slova crossover, třebaže k některým z těchto tří stran musí nutně být blíže než k jiným. Totiž, kupé a MPV se tak trochu vylučují.

Rysy kupé tu však také najdeme a jsou patrné zejména z bočního pohledu - klesající linie oken, schované kliky zadních dveří a prolis táhnoucí se od nich dolů a dopředu vytvářejí optický dojem, že je záď tohoto auta menší, než ve skutečnosti je, a to dodává designu na vyváženosti. Ovšem, v některých barvách je to výraznější než v jiných, bude-li karoserie tmavá, zas tak dobře tyto linky na bocích fungovat nebudou.

Přesto je tohle auto spíše SUV, a to například svým vyšším podvozkem či oplastováním dolní části karoserie. To můžete mít v několika variantách, kromě standardu sem jdou přidat stříbrně lakované kousky plastů, které dodají vozu trochu více „off-roadový“ vzhled. Další možností je více chromovaných ploch, kterých tu ve standardu moc není, a také si lze pořídit „aero“ paket zase s jiným plastem pod předním nárazníkem a prahy.

První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 4 - test 2016 honda hr-v portug bila 05První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 5 - test 2016 honda hr-v portug bila 06První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 6 - test 2016 honda hr-v portug bila 07

Zadní část nicméně budí trochu rozčarování. „Kšilt“ střešního spoileru je zajímavý a opět se snaží trochu přiblížit vzhledu kupé, to ano. Co ale dojem trochu kazí, jsou ohromná zadní světla. Jistě, velký blinkr nikdo nepřehlédne. Ale světla svým tvarováním do jakéhosi štítu připomenou Ssang Yong Kyron, auto, které by člověk za krásné označil jen po láhvi metanolového rumu.

Také zde, podobně jako v případě předních světlometů, existují dvě varianty, které si obě můžete prohlédnout na fotkách. LEDky jsou v zadních světlech jak u levnějších, tak i u dražších verzí HR-V, ale „základní“ světla vypadají, že jsou na světě už několik let. Ty dražší s dvěma pásky obrysovek na každé straně se už dají označit za skutečně moderní. Vpředu také můžete mít dvoje různá světla, ta obyčejná nabídnou halogeny H4 a denní svícení s běžnou žárovkou. Ta lepší mají denní svícení i potkávací světla LEDková, dálkové světlomety nicméně také spoléhají na klasickou žárovku. A vzhled posouvají úplně jinam, podobně jako zadní světla.

První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 7 - test 2016 honda hr-v portug bila 12První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 8 - test 2016 honda hr-v portug bila 13První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 9 - test 2016 honda hr-v portug bila 09První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 10 - test 2016 honda hr-v portug bila 08První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 11 - test 2016 honda hr-v portug bila 11První test Honda HR-V 2015: co nabízí japonský kříženec? - 12 - test 2016 honda hr-v portug bila 10

Diskuze 9 příspěvků