Apple chtěl před několika léty koupit Teslu. Odmítla, možná tím prováhala šanci přežít

S Teslou to v posledních měsících nevypadá vůbec dobře, a tak její akcie klesly pod 200 dolarů za kus, na úroveň z roku 2016. Citelně vyšší částku jí nabízel počítačový gigant už o tři léta dříve.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Apple chtěl před několika léty koupit Teslu. Odmítla, možná tím prováhala šanci přežít

22.5.2019 | Petr Prokopec

Apple chtěl před několika léty koupit Teslu. Odmítla, možná tím prováhala šanci přežít

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S Teslou to v posledních měsících nevypadá vůbec dobře, a tak její akcie klesly pod 200 dolarů za kus, na úroveň z roku 2016. Citelně vyšší částku jí nabízel počítačový gigant už o tři léta dříve.

Pokud jste v poslední době nesledovali situaci okolo Tesly, může vás současná hodnota jejích akcií překvapit. Kalifornská automobilka se vůbec poprvé od listopadu 2016 dostala pod hranici 200 dolarů (cca 4 600 Kč), za čím stojí řada neúspěchů z poslední doby. Zájem o vozy značky není bůhvíjaký ani ve Spojených státech, ani v Evropě nebo Číně a poptávka po větších Modelech S a X dramaticky klesla. Právě ty se přitom staraly o většinu marže automobilky.

Korunu všemu dalo prohlášení Elona Muska z minulého týdne, podle kterého bude muset značka nyní obracet každou korunu, jinak je do 10 měsíců na suchu. Tato slova zjevně zapůsobila nejen na zaměstnance, ale i na investory, kteří se od Tesly začínají odvracet. A co je pro značku ještě horší, pokles hodnoty firmy má dále pokračovat.

Prognózy analytiků společností Morgan Stanley a Citigroup jsou opravdu kruté, v prvním případě se hovoří možném poklesu až na 10 dolarů (230 Kč) za akcii, ve druhém pak na 36 USD (830 Kč). Tento černý scénář má 40procentní pravděpodobnost. Podle analytiků Tesla nemá šanci na úspěch na čínském trhu, s čímž Musk naplno počítá. Americká poptávka pak měla být prakticky uspokojena, zatímco ta evropská je už teď omezená. Navíc je již za dveřmi všemožná konkurence (zejména Audi, Mercedes a Porsche), k níž vzhlíží hlavně zákazníci zmíněných Modelů S a X.

Zdá se tedy, že hrozba bankrotu je ve hře tak jako nikdy předtím. Ten by ale samozřejmě nemusel znamenat a nejspíše neznamenal konec Tesly, neboť značku by nejspíše převzal někdo z konkurentů nebo z firem z jiných odvětví. V tomto kontextu je zajímavé, že Tesla mohla být už nyní „v suchu”, kdyby kdysi kývla na zájem mocného Applu. Jak prozradil Craig Irwin ze společnosti Roth Capital Partners, firma s nakousnutým jablkem ve znaku o něčem takovém uvažovala již v roce 2013. V té době Apple nabízel 240 dolarů (5 540 Kč) za akcii, reálná hodnota firmy se přitom pohybovala ještě níže než nyní, a sice na 190 USD (4 390 Kč).

„Vím zcela jistě, že toto tvrzení je přesné. Apple chtěl skutečně koupit Teslu. Nejsem si jist, zda se vše dostalo do fáze, kdy by k tomu vznikly nějaké psané dokumenty, ale z mnoha zdrojů vím, že se to skutečně stalo,“ uvedl nově Irwin. Ten pak zároveň dodal, že pokud Apple měl zájem tehdy, je možné, že by jej měl i nyní. Ovšem za tu správnou cenu, což by mohl být oříšek. Pokud se do budoucna počítá s tím, že Tesla bude spíše jen klesat, pak by počítačový gigant nejspíše současnou tržní hodnotu nedorovnal ani nepřevýšil.

Pokud ale Tesla zkrachuje, Apple jistě nebude jediný zájemce. Šéf Volkswagenu nedávno řekl, že jím řízená firma měla už loni připravené desítky miliard Eur, které by mohla do Tesly investovat, pokud by se skutečně chtěla stáhnout z burzy. A není důvod domnívat se, že by VW Group či jiné automobilky neměly o případné torzo Tesly zájem.

Neznamená to samozřejmě, že se něco takového musí stát, nicméně leccos tomu nahrává. Nejde jen o pád akcií, ale také o to, že Musk musí kvůli své závislosti na Twitteru, nerozvážným komentářům a následné dohodě s americkou Komisí pro cenné papíry uvolnit šéfovské místo. Tento krok Apple v roce 2013 vyžadoval, od protistrany se však dočkal logického odmítnutí. A nejspíše i proto z dohody nakonec sešlo.

Jsme tedy zvědavi na další týdny a měsíce, samotná Tesla zatím situaci nekomentovala. S ohledem na svůj aktuální stav ale Musk a spol. mohou jen litovat, že kdysi na nabídku nekývli. Peníze Applu (firma má nyní k dispozici 245 miliard dolarů v hotovosti, to by ani Tesla hned tak „nepropálila”...) a jeho pozice mimo automobilový sektor by dovolila věčnému fremontskému start-upu zůstat nezávislou automobilkou, což pochopitelně nebude možné, pokud by spadla do klína některému z gigantů stejného oboru. To už ale spekulujeme - Tesla je zatím zcela samostatná firma a jistě udělá maximum proto, aby se udržela nad vodou. Vyloženě na pokraji bankrotu v tuto chvíli není.


Apple chtěl před několika léty koupit Teslu. Odmítla, možná tím prováhala šanci přežít - 1 - Tesla akcie kveten 2019 01Apple chtěl před několika léty koupit Teslu. Odmítla, možná tím prováhala šanci přežít - 2 - Tesla akcie kveten 2019 02
Tesla za posledních pár měsíců přišla o takřka polovinu své hodnoty. Tento pád navíc má pokračovat, možná se tak blíží situace, kdy bude ovládnuta jinou společností. Apple je vzhledem ke svému někdejšímu zájmu stále ve hře, není ovšem sám

Zdroj: CNBC

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše