Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii

Je to trochu smutný konec řidičské kariéry pro člověka, který - ač nemusel - si chtěl své auto řídit až do tak vysokého věku. Je ovšem třeba ocenit sebereflexi, které většina řidičů není schopna.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii

11.2.2019 | Mirek Mazal

Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to trochu smutný konec řidičské kariéry pro člověka, který - ač nemusel - si chtěl své auto řídit až do tak vysokého věku. Je ovšem třeba ocenit sebereflexi, které většina řidičů není schopna.

Trampoty za volantem dohnaly jednoho z nejznámějších členů britské královské dynastie k dobrovolnému odevzdání řidičského průkazu. Princ Philip se vzdal svého oprávnění po opakovaných problémech, které vyvrcholily zaviněnou autonehodou a následnou jízdou bez zapnutých bezpečnostních pásů. Buckinghamský palác potvrdil konečné rozhodnutí šlechtice: „Po pečlivém zvážení se vévoda z Edinburghu rozhodl dobrovolně vzdát svého řidičského průkazu,“ oznámil královský palác ve svém prohlášení. Policie toto rozhodnutí přijala a konstatovala, že princ tak učinil dobrovolně po poradě s ní.

Lednová havárie odstartovala diskusi nad schopností sedmadevadesátiletého muže vůbec bezpečně ovládat automobil. Philip na sobě prý pracuje a nemá problém s pokročilým věkem. Přesto se manžel o pět let mladší panovnice Alžběty II. s odkazem na věk a zdraví z veřejného dění předloni stáhl, po boku královny se objevuje výjimečně. Je ovšem známý oblibou v řízení aut a této kratochvíle se ani v posledních letech nevzdal. Pravidelně přebíral kormidlo i při cestách s oficiálními návštěvami, posloužil tak třeba i Baracku Obamovi a jeho manželce.

Ve Velké Británii není žádná maximální věková hranice pro držení řidičského oprávnění. Řidiči starší 70 let musejí každé tři roky obnovit platnost průkazu. Nejstarší člen vznešeného rodu nebyl ve svém věku žádnou výjimkou, více než 100 tisíc Britů starších 90 let je stále držitelem oprávnění. Jeden z nich svět uvidí už jen ze sedadle spolujezdce, což vzhledem k incidentům z poslední doby a bouři nevole vzhledem kvůli liknavému přístupu policie není zase tak překvapivý výsledek.

Pro manžela britské královny je to jistě nelichotivý konec jeho dlouhé řidičské kariéry, na druhou stranu je třeba ocenit, že dokázal rozeznat správný moment, kdy přestat. Sice pod tlakem vzniklé situace, ale přesto - spousta řidičů není schopna takového rozhodnutí za žádných okolností.


Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 1 - Princ Philip autonehoda foto 03Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 2 - Princ Philip autonehoda foto 01Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 3 - Princ Philip autonehoda foto 02Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 4 - Princ Philip autonehoda foto 04Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 5 - Princ Philip autonehoda foto 05Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 6 - Princ Philip autonehoda foto 06

Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 7 - Princ Philip autonehoda foto 14Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 8 - Princ Philip autonehoda foto 08Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 9 - Princ Philip autonehoda foto 09Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 10 - Princ Philip autonehoda foto 10Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 11 - Princ Philip autonehoda foto 11Britský princ Philip v 97 letech odevzdal řidičský průkaz policii - 12 - Princ Philip autonehoda foto 15
Princ Philip v 97 letech nejprve nedal přednost autu na hlavní silnici a pár dní poté se proháněl bez zapnutého bezpečnostního pásu. Později usoudil, že je čas odevzdat řidičský průkaz

Zdroj: Reuters

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.