Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny

Je to věc, kterou nikdo rozumný neschvaluje, pokud se ale někdo v autě nepřipoutá, obvykle se spokojíme s konstatováním, že je to jeho hloupost. Britská královská rodina je ale jiný případ a z jednoho nezapnutí je rázem velký poprask.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny

28.1.2019 | Mirek Mazal

Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny

/

Je to věc, kterou nikdo rozumný neschvaluje, pokud se ale někdo v autě nepřipoutá, obvykle se spokojíme s konstatováním, že je to jeho hloupost. Britská královská rodina je ale jiný případ a z jednoho nezapnutí je rázem velký poprask.

Britská královská rodina musí potýkat se stále bouřlivějšími následky havárie prince Philipa u panství Sandringham Estate. Nejde tu o samotnou nehodu, chybu na silnici může udělat každý, ale spíše o všechno, co ji následovalo. Britové mají pocit, že s jejich na jednu stranu milovanými, na druhou ale bedlivě sledovanými šlechtici se má zacházet jako s jakýmkoli jinými občany země a to se v tomto případě zřejmě neděje.

Prvním problémem byl už fakt, že vévoda z Edinburgu nebyl po nehodě zbaven možnosti řídit. To je velmi neobvyklé u 97letého člověka, který způsobí relativně vážný incident, s tím se ale Britové ještě smířili. Horší bylo, když princ Philip o pár hodin později dostal k dispozici nový exemplář svého oblíbeného auta a na silnici vyrazil nepřipoutaný.

Britové na to zareagovali velmi pohoršeně. Je to špatný příklad pro ostatní a podle převládajícího názoru ve společnosti by členové panovnického rodu měli být pro ostatní vzorem, nikoli naopak. Modrá krev není důvodem ignorace zákonů platných pro každého, které v Británii stejně jako u nás jasně říkají, že řidič musí být připoután, neexistuje-li legální důvod (např. zdravotní) tak neučinit.

Tisk se tak začal v tomto případu nimrat a zjistil, že šlechta řídí nebo se vozí nepřipoutaná i proto, že to může dělat snáze než kdokoli jiný. Přímo Jaguar Land Rover má členům královské rodiny na zvláštní žádost dodávat auta s odpojeným upozornění na nezapnutí bezpečnostního pásu. Jistě, toto upozornění si dnes může v autě různými způsoby vypnout každý a je jen na něm, aby věděl, kdy se má připoutat a co případně riskuje opakem. Je ale přece jen něco trochu jiného, když totéž činí vrcholný reprezentant země s podporou domácího výrobce.

Zveřejněné informace vyvolaly špatné nálady ve společnosti. Britové jsou vládcům schopni odpustit mnohé, ale v této kauze přetéká pohár trpělivosti a občané hromadně vyžadují více zodpovědnosti. „Bez ohledu na elektronické upozornění by měl Philip používat pás. Je dost starý na to, aby věděl, co má dělat. A upřímně, cítím, že projevuje neúctu vůči ostatním. Lidé ovlivňující veřejnost, kteří porušují zákon, vysílají špatné poselství,“ kritizoval situaci Lawrence Waterman z bezpečnostní rady.

Všem by mělo být jasné, že zapnutý pás prokazatelně zachraňuje životy. Sám Philip se o tom přesvědčil, při zmíněné nehodě, kdy jeho Freelander skončil převrácený mimo komunikaci a manžel britské královny zůstal připoutaný na sedadle bez vážných zranění. Tehdy naštěstí pás použil, proč tak neučinil o pár hodin později, je záhadou. Jak ale můžete vidět v galerii níže, se stejným úkonem mívá problémy i jeho žena, sama královna Alžběta II. Moudré to není - nezapnuté pásy mohou za více než čtvrtinu úmrtí na silnicích a je docela tristní, když si to neuvědomují lidé, kteří jsou všem tak na očích.


Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 1 - Princ Philip autonehoda foto 14Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 2 - Princ Philip autonehoda foto 08Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 3 - Princ Philip autonehoda foto 09Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 4 - Princ Philip autonehoda foto 11Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 5 - Princ Philip autonehoda foto 13Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 6 - Princ Philip autonehoda foto 15

Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 7 - Princ Philip autonehoda foto 03Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 8 - Princ Philip autonehoda foto 01Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 9 - Princ Philip autonehoda foto 02Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 10 - Princ Philip autonehoda foto 04Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 11 - Princ Philip autonehoda foto 05Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 12 - Princ Philip autonehoda foto 06
Princ Philip běžně jezdí bez pásu, ale před zaviněnou autonehodou si ho prozřetelně nezapomněl zapnout...

Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 13 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 01Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 14 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 02Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 15 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 03Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 16 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 04Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 17 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 05Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 18 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 06Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 19 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 07Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 20 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 08Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 21 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 09Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 22 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 10Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 23 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 11Nezapnutý pás prince Philipa odhalil skrývané privilegium královské rodiny - 24 - Alzbeta II jezdi bez pasu foto 12
...jeho žena Alžběta II. má evidentně problém s tímtéž. Jaguar Land Rover prý celé rodině dodává na zvláštní žádost auta s vypnutým upozorněním na nezapnutý pás

Zdroj: The Sun

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše