GM uspěl u odvolacího soudu, Spykeru za zmaření prodeje Saabu nemusí platit nic

Holanďané měli pocit, že americký koncern přiměl svými kroky k bankrotu Saabu. Již druhá instance však žalobu zamítla jako neopodstatněnou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

GM uspěl u odvolacího soudu, Spykeru za zmaření prodeje Saabu nemusí platit nic

27.10.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

GM uspěl u odvolacího soudu, Spykeru za zmaření prodeje Saabu nemusí platit nic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Holanďané měli pocit, že americký koncern přiměl svými kroky k bankrotu Saabu. Již druhá instance však žalobu zamítla jako neopodstatněnou.

Pokud jsme v poslední době zmínili značku Saab, pak se tak stalo především v souvislosti s firmou NEVS. Ta měla opravdu velké plány na výrobu elektromobilů, ve výsledku jsme však mohli přivítat pár exemplářů. Následovala další hrozba bankrotu či propouštění zaměstnanců, díky čemuž se zdá, že se slavnou švédskou značkou je definitivní amen. Do jejího torza ale dnes klovat nebudeme, místo toho se zadíváme na americký koncern General Motors a holandskou automobilku Spyker. I v případě těchto dvou zdánlivě nekorespondujících značek je totiž středobodem právě Saab.

Abychom vše řádně vysvětlili, musíme se vrátit zpátky do roku 2010, kdy koncern GM prodal většinu akcií nizozemské automobilce. Součástí dohody bylo i licencování duševního vlastnictví, pročež Spyker mohl i nadále vyrábět modely Saabu podle receptu, který uvařili za oceánem. Zároveň však ve smlouvě nechyběla klauzule, že General Motors může kdykoliv tuto licenci ukončit, pokud dojde k prodeji švédské značky bez jejího souhlasu.

Již o rok později šéf Spykeru Victor Muller zjistil, že zjevně ukousnul větší sousto, než jaké je schopen pozřít. Díky tomu začal jednat s čínskou firmou Youngman, to se ovšem nelíbilo GM. Technika a know-how firmy by totiž snadno mohly přejít do cizích rukou. Výsledkem tak bylo zmaření prodeje a následný bankrot Saabu. S tím se ovšem Muller nehodlal jen tak smířit a GM zažaloval o tři miliardy dolarů (cca 60 mld. Kč).

První soudní kolo dalo za pravdu General Motors a žalobu Spykeru odmítlo jako bezdůvodnou s tím, že Muller a spol. nepředložili dostatek důkazů poukazujících na fakt, že by Saab skutečně zbankrotoval jen proto, že nedošlo k danému prodeji. „Bludný Holanďan“ se proto obrátil na Šestý odvolací soud v Cincinnati, i ten ale minulý týden v pátek nerozhodl v jeho prospěch.

Trojice soudců totiž naznačila, že koncern General Motors měl „skutečně oprávněné obavy“, že díky prodeji může dojít ke zneužití jeho technologií a jakožto takový měl tedy plné právo na jakýkoliv zásah. To již okomentoval i právník GM, který uvedl, že koncern je „potěšen, že obě soudní instance potvrdili, že GM jednalo správně.“

Na vyjádření Spykeru oproti tomu nadále čekáme, stejně jako na další kroky Victora Mullera. Dá se ale předpokládat, že pokud šéf holandské firmy s penězi počítal v rámci dalšího vývoje nových supersportů, pak dost možná švédská automobilka nebude v celé „Saabokalypse“ jediným zkrachovalcem.


GM uspěl u odvolacího soudu, Spykeru za zmaření prodeje Saabu nemusí platit nic - 1 - Saab 9-3 novy 2013 unik lepsi 01GM uspěl u odvolacího soudu, Spykeru za zmaření prodeje Saabu nemusí platit nic - 2 - Saab 9-3 novy 2013 unik lepsi 02GM uspěl u odvolacího soudu, Spykeru za zmaření prodeje Saabu nemusí platit nic - 3 - Saab 9-3 novy 2013 unik lepsi 03
Takhle mohl vypadat nový Saab 9-3, kdyby nedošlo ke krachu firmy

GM uspěl u odvolacího soudu, Spykeru za zmaření prodeje Saabu nemusí platit nic - 4 - 2015 nevs saab 9-3 ev 01GM uspěl u odvolacího soudu, Spykeru za zmaření prodeje Saabu nemusí platit nic - 5 - 2015 nevs saab 9-3 ev 02
Nakonec jsme se tak dočkali elektrické verze, i s tou je ale dost možná amen

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše