Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada

V roce 2014 Britové pořídili kolekci aut Jamese Hulla, která čítala 543 aut. Ne všechno se ale zjevně hodí do krámu, hned stovka z nich míří do prodeje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada

21.2.2018 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V roce 2014 Britové pořídili kolekci aut Jamese Hulla, která čítala 543 aut. Ne všechno se ale zjevně hodí do krámu, hned stovka z nich míří do prodeje.

V roce 2014 pronikly britské automobilky Jaguar a Land Rover prakticky do všech médií, nikoliv pouze těch automobilových. Společně tehdy odkoupily kolekci aut Jamese Hulla, která byla vůbec největší soukromou sbírkou Velké Británie. Sestávala z 543 aut, mezi něž patřilo také 130 Jaguarů, a to včetně ikon jako C-Type, D-Type nebo XKSS. Cena, kterou Britové zaplatili, měla dosáhnout na dané množství aut vcelku rozumných 170 milionů dolarů (cca 3,5 mld. Kč).

Je přitom více než jasné, že právě historické modely jejich vlastních značek byly důvodem, proč Britové sbírku odkoupili. Není tedy překvapivé, že se Jaguar a Land Rover nyní zbavují aut, které by ve skladech automobilek pouze zabíraly místo. Rozhodně však nejde o odpad, některé kousky, které míří do aukce společnosti Brightwells, jsou více než zajímavé. Navíc Britové zatím ještě neskončili s tříděním, aktuálně zveřejněný seznam tedy není konečný.

Nicméně i přesto lze již nyní „vypíchnout“ některé zajímavé vozy. Třeba Reliant Scimitar Ferguson 4x4 Prototype, který posloužil jako testovací stolice pro traktory značky Massey-Ferguson, jež dostaly pohon všech kol. Firma systém 4x4 instalovala do vozů Jensen, stejně jako jím osadila v 60. letech také vývojový prototyp Fordu Mustang. Pouze v případě Reliantu jej ovšem doplnila karoserie ze sklolaminátu.

Zmínit můžeme rovněž vzácné Borgward Isabella Coupe z roku 1960, kde pohlednou karoserii bohužel doplňuje nepříliš objemný 1,5litrový motor. U Vauxhallu Chevette 2300 HS lze již i na základě názvu očekávat působivější jednotku. Jde o civilní provedení rallyového speciálu, což ostatně platí také o vozech MG Metro Turbo a Maestro Turbo. Druhý zmíněný se chlubí přeplňovaným dvoulitrem.

Z našeho úhlu pohledu jsou pak zajímavé kousky jako Polski Fiat 125 nebo klasická Lada Riva. Snad úplně nejzásadnější na celé věci je ale skutečnost, že všechny vozy jsou nabízeny bez rezervní ceny. Tedy jinými slovy, v případě každého vítězí nejvyšší nabídka, ať je jakákoliv. Snadno se tak můžete stát majitelem jedné z automobilových legend klidně za 1 Kč, když nikdo jin´neprojeví zájem.

Zbývá jen dodat, že aukce se koná 21. března v britském Bicesteru. Automobilky by přitom v mezičase měly rozšířit počet nabízených vozů na stovku, ty nejzajímavější exempláře se tedy ještě mohou ukázat. Rozhodně ale nelze počítat s tím, že by některý z nich měl logo Jaguaru nebo Land Roveru...


Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 1 - Jaguar James Hull Collection na prodej 01Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 2 - Jaguar James Hull Collection na prodej 02Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 3 - Jaguar James Hull Collection na prodej 03Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 4 - Jaguar James Hull Collection na prodej 04Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 5 - Jaguar James Hull Collection na prodej 05Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 6 - Jaguar James Hull Collection na prodej 06Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 7 - Jaguar James Hull Collection na prodej 07Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 8 - Jaguar James Hull Collection na prodej 08Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 9 - Jaguar James Hull Collection na prodej 09Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 10 - Jaguar James Hull Collection na prodej 10Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 11 - Jaguar James Hull Collection na prodej 11Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 12 - Jaguar James Hull Collection na prodej 12Jaguar rozprodává sbírku aut za 3,5 miliardy Kč, najde se v ní i jedna Lada - 13 - Jaguar James Hull Collection na prodej 13
Tohle jsou některé kousky z kolekce Jamese Hulla, kterou Jaguar Land Rover před pár lety odkoupil. Nyní zhruba 100 aut pošle dál

Zdroj: Brightwells

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.