Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě

Ani 188 tisíc místních majitelů těchto aut nebude moci ujet jediný metr po celém městě. Tohle už není legrace se zákazem vjezdu do pár ulic, ale vyhlášení války dieselům ve Stuttgartu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě

13.7.2018 | Petr Prokopec | 37 příspěvků

Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ani 188 tisíc místních majitelů těchto aut nebude moci ujet jediný metr po celém městě. Tohle už není legrace se zákazem vjezdu do pár ulic, ale vyhlášení války dieselům ve Stuttgartu.

Dlouho očekávané se stalo skutečností. Stuttgart potvrdil, že s platností od 1. ledna příštího roku opravdu zavádí zákaz vjezdu všech starších dieselových vozů do města. Problém tak bude mít 188 163 majitelů aut, jež plní emisní normy EU1 až EU4 a které jsou v badensko-württemberské metropoli registrovány. A pochopitelně i statisíce dalších řidičů, kteří ji s takovými auty mohou chtít navštívit. Radnice navíc naznačila, že do budoucna se nebude rozpakovat rozšířit zákaz i na vozy emisní normy EU5, pokud první vlna omezení nepřinese dostatečné zlepšení ovzduší.

Stuttgart není prvním německým městem, jež k zákazu vjezdu starších dieselů přikročilo. Nicméně zatímco v Hamburku se omezení týká pouze dvou ulic, které lze vcelku snadno objet a tím produkci nežádoucích emisí posunout pouze kousek jinam, situace z Badenska-Württemberska je výrazně odlišná - jde tu o území celého města.

Oba případy se liší i v dalších detailech. Zatímco v Hamburku se zákaz netýká rezidentů a jejich návštěv, stejně jako zásobování či vozů policie a rychlé pomoci, a to bez jakékoliv časového omezení, ve Stuttgartu mohou majitelé dieselových aut zůstat v klidu pouze do 1. dubna 2019. Po zavedení zákazu tedy v podstatě mají pouhé tři měsíce na to, aby situaci vyřešili, jinak si ve městě se svým vozem nesjedou, alespoň ne legálně.

O trochu delší čas na adaptaci dostanou firmy a podnikatelé, taxíků či pohotovostních vozů se omezení zatím netýká vůbec. To je skutečně zvláštní, neboť i když zrovna taxikáři budou provozovat povětšinou spíše modernější vozy, naprostá většina jich bude jezdit na naftu. Zrovna v jejich případě by tedy omezení mohlo čistotě ovzduší pomoci, ale nedopadne na ně.

I z toho důvodu již někteří politici naznačili, že jakkoliv byl zákaz posvěcen spolkovým soudem, může být právně napadnutelný. Města s jeho pomocí mají bojovat proti znečištění ovzduší, Stuttgart ovšem v rámci první vlny hodlá započít válku v podstatě jen s rezidenty. Po 1. dubnu 2019 se místní se staršími diesely ke svému bydlišti nedostanou, taxikářská „náplava“ však ano.

Právě tato skutečnost dává trumfy do rukou lidem, nikoliv radnici. Ta nemá zastání ani u německé ministryně pro životní prostředí Svenji Schulze, která uvedla, že zákaz vjezdu dieselů do center měst je špatnou cestou, jak zlepšit životní prostředí. Dle ní měla spolková vláda trvat hlavně na zpětné instalaci antiemisních opatření u samotných aut, případně si je vynutit. Jen tak by bylo dosaženo kýženého efektu.

Abychom tedy vše sesumírovali, Němci vyrukovali se zákazem vjezdu starších dieselů, ovšem trestat za to hodlají jen soukromé osoby a místní firmy. Pikantní je, že vše se odehrává ve čtvrtém největším městě Německa a v jedné z největších tamních bašt dieselů, domovině Porsche a Mercedesu. Zejména druhá zmíněná značka totiž na diesely spoléhá nejvíce ze všech německých automobilek. Je sice pravdou, že ty zcela nové problémy mít v nejbližší době nebudou, nicméně i tak se vše může obrátit proti třícípé hvězdě. Při dané nejistotě si totiž její diesely bude kupovat stále méně lidí, a to je to poslední co Mercedes potřebuje...


Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 1 - Mercedes-Benz E320CDI Kombi 2003 01Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 2 - Mercedes-Benz E320CDI Kombi 2003 02Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 3 - Mercedes-Benz E320CDI Kombi 2003 03Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 4 - Mercedes-Benz E320CDI Kombi 2003 04Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 5 - Mercedes-Benz E320CDI Kombi 2003 05Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 6 - Mercedes-Benz E320CDI Kombi 2003 06
Mercedes-Benz E320CDI z roku 2003 lze těžko považovat za vůz, kvůli kterému tráva přestává růst. Nicméně i ten nebude po 1. lednu 2019 vpuštěn do Stuttgartu

Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 7 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 01Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 8 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 02Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 9 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 03Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 10 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 04Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 11 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 05Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 12 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 06Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 13 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 07Legrace skončila, Němci zcela zakázali starší diesely v čtvrtém největším městě - 14 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 08
Hamburské omezení vjezdu do dvou ulic je vedle stuttgartského plošného zákazu legrace

Petr Prokopec

Diskuze 37 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše