Majitel nové Tesly poukázal na zásadní konstrukční problém, reakce fanoušků je fascinující

Kdyby šlo o izolovaný případ, dalo by se to ještě chápat, důvodem mohlo být cokoli. Ježe není, zdokumentována jich byla už řada a i tak je ignorován.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitel nové Tesly poukázal na zásadní konstrukční problém, reakce fanoušků je fascinující

3.9.2020 | Petr Prokopec

Majitel nové Tesly poukázal na zásadní konstrukční problém, reakce fanoušků je fascinující

/

Foto: RoyalDoveMY@TMC

Kdyby šlo o izolovaný případ, dalo by se to ještě chápat, důvodem mohlo být cokoli. Ježe není, zdokumentována jich byla už řada a i tak je ignorován.

O kvalitě a kontrole kvality Tesla ráda mluví, evidentně ji to ale vytěžuje natolik, že na samotné skutky již nezbývá čas. A jelikož se navíc automobilka z Fremontu aktuálně snaží více než co jiného honit především kvantitu, dostávají se k lidem vozy, které trpí nevídanými nedostatky. Všímají si toho i samotní fanoušci, pročež se někteří k Tesle obrací zády, stále je tu však jakési tvrdé jádro, které by nejspíše Elona Muska a jím řízenou firmu blahořečilo i ve chvíli, i když by je či jejich blízké ohrožovala na životě.

Abychom nemluvili jen v náznacích, rovnou přejdeme k podstatě věci. Již v únoru letošního roku se objevily informace o problémech některých Modelů 3. Nešlo přitom o špatný lak, špatné slícování či třeba padající nárazníky, to jsou v kontextu s tím malichernosti. Problém se týkal chybějících matek na předním zavěšení. Zaměstnanci Tesly je totiž zjevně ve spěchu zapomněli namontovat, či je utáhli příliš slabě, pročež došlo k jejich uvolnění.

Je přitom třeba dodat, že daný problém se týkal kulového kloubu, díky kterému docházelo k vychýlení předního kola. Herec Mena Massoud, který ztvárnil kupříkladu Aladina ve stejnojmenném snímku, ovšem dodal, že jeho pravé přední kolo dokonce ulétlo. Stalo se tak pouhý den po koupi vozu, který kvůli tomu skončil ve stromě. Massoud tak již podal na Teslu žalobu, neboť i dle oficiální verze úřadů nebyl incident jeho vinou. Místo toho měl za vším stát právě vůz.

Jelikož k této nehodě došlo již v září 2018, člověk by čekal, že se Tesla poučí a zjedná nápravu, zvláště v souvislosti s oněmi řečmi o kvalitě. Únorové zprávy ale dokládají opak. A co více, aktuálně uživatel diskuzního fóra Tesla Motors Club s přezdívkou RoyalDoveMY uvedl, že totéž jej potkalo také u Modelu Y. Další z uživatelů Nukef16 pak má stejný problém, se kterým dokonce byl i v servisu. A přestože mluvil o praskání pod vozem, technici Model Y ani nedali na zvedák.

Řada lidí tak již vyzvala majitele, aby podali stížnost k organizaci NHTSA, která má tu moc nařídit svolávací akci. Špatně utažená či dokonce chybějící matice totiž skutečně může být rozdílem mezi životem a smrtí, víceméně jen záleží na tom, za jaké příležitosti a v jaké rychlosti se kolo uvolní. To navíc může ohrozit či poranit kolemjdoucí. Americké úřady by se tedy celou věcí měly začít zabývat co nejrychleji.

Překvapivá ovšem je reakce fanoušků Tesly. Většina z nich totiž celou záležitost bagatelizuje s tím, že totéž se děje i ostatním automobilkám. Další pak dokonce odsuzují majitele inkriminovaných vozů s tím, že by se měli stydět, neboť jim nejde o nic jiného než o poškození reputace značky. Fascinující. Že by „účelovka“ a „kampaň“? Pardon, s tím u nás máme zkušenosti v trochu jiných souvislostech.


Majitel nové Tesly poukázal na zásadní konstrukční problém, reakce fanoušků je fascinující - 1 - Tesla Model Y 2020 RoyalDoveMY 01Majitel nové Tesly poukázal na zásadní konstrukční problém, reakce fanoušků je fascinující - 2 - Tesla Model Y 2020 RoyalDoveMY 02
Tesla se evidentně spokojila s tím, že o kvalitě bude jen mluvit. A tak lidé musí dále očekávat s problémy, které ohrožují i jejich život. Foto: RoyalDoveMY@TMC

Zdroj: TMC

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.