Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí

V době obecné ignorace zvláštních potřeb zákazníků je přístup Jaguaru pohlazením duše náročného klienta.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí

16.11.2014 | Petr Miler | 3 příspěvky

Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V době obecné ignorace zvláštních potřeb zákazníků je přístup Jaguaru pohlazením duše náročného klienta.

Už ani nejsme schopni spočítat, kolik článků jsme začali těmito slovy, ale... Žijeme vážně ve velmi zvláštní době. Automobilky se dnes tváří, že dokážou vyrobit prakticky cokoli. Ještě nikdy nebylo na trhu tolik rozličných modelů aut a jejich verzí, už i Škoda Fabia může z linky sjet třeba jako včelka Mája, také obyčejní výrobci rozjíždějí své divize pro upravování jinak masově vyráběných aut na míru a když to všechno nestačí, podpoří vás i v dodatečné individualizaci třeba též velmi jedinečných produktů. Zní jako sen, zákazníkův ráj. Jenže je to blud.

Vše, o čem se v tomto kontextu zmiňujeme, jsou - s prominutím - serepetičky. Můžete mít auto třeba třeba růžovo-zelené, můžete mít sedadla s logem Hello Kitty, můžete na palubní desce fotku Miloše Zemana a s reproduktorů si jím nechat vysvětlovat význam slova „pasy”. Ale když jde o samotné auto, o jeho niterní technickou podstatu, nemůžete skoro nic. Nabídka motorů se zúžila na často poddimenzovaná turba, posilovač řízení už může být leda elektrický, ESP obvykle jen nevypínatelné a... převodovky nezřídka leda automatické.

Možná jste si teď zamumlali něco o trhu, ale toto není obraz reálné poptávky. Není pravdou, že nikdo nechce objemný motor, že nikdo nechce jiný posilovač, že nikdo nechce vypnout ESP, že nikdo nechce motor třeba se skutečným zvukem natož pak že si nikdo sám nechce měnit převody. A pravdě nebudete blíže ani pokud si slovo „nikdo” nahradíte frází „velmi málo” a znegujete zápory. V momentě, kdy automobilce stojí za to udělat pro asi tak sedm zákazníků za pět let žluto-černé auto z modrými koly, jde jistě o náročnější úkol než dovolit vypnout ESP byť jedinému klientovi. Který by si za těch pár „if” v softwarovém řízení ESP jistě také rád zaplatil.

Že snaha hledat za tímto přístupem racionalitu nemůže být větší omyl, dosvědčují i „manuální kauzy” BMW. Pokud některý výrobce řekne, že pro pár procent zákazníků nemá smysl manuál nabízet, můžeme to považovat za opovržlivé, ale je to jeho rozhodnutí, jeho ekonomická úvaha. Ale pokud BMW některá auta s manuálem vyrábí v Mnichově a neprodá vám je ani v Mnichově ani za milionový příplatek, racionálním ekonomickým uvažováním to rozhodně nezavání.

BMW je ale dnes masovou automobilkou a jeho ignoraci specifických potřeb zákazníků můžeme přejít, menší smysl už ale dává u supersportů od Audi a ještě menší třeba u Ferrari. U značky, která prodává pár tisíc aut za rok a vyrábí auta na míru za desítky milionů snad stojí za to udělat nějaký vůz s manuálem třeba jen pro pět nebo deset klientů. Ale ono to nedělá a neudělá a musíte se jako Lewis Hamilton obrátit na zručné garážmistry, abyste vůbec nějaký nový supersport s manuálem mohli mít.

Je to pro nás zvrácené a nepochopitelné. Rozhodně nenulová poptávka spojená i s ochotou si připlatit by přinejmenším malé výrobce uživila a zřejmě by nebyla marná ani u malosériových produktů velkých firem, kde se počítá snad každý uspokojený zákazník, marže jsou neskromné a potřebná technika je k dispozici. Tohle smysl nemá. Ptáte, kde je svět ještě v pořádku? Že by v Globusu? Ne, v Coventry.

Je to pozoruhodné, ale značka dlouhodobě takřka zcela ignorující přímé řazení už dříve oznámila, že jej vrátí do nabídky. Nebylo známo, kdy se to stane, záběry prototypů ale potvrzovaly, že na tom Britové minimálně pracují. A teď už víme více.

V článku věnovaném Jaguaru F-Type Project 7 o tom tak nějak mimochodem hovoří Steve Sutcliffe, který se pochopitelně setkal s lidmi z Jaguaru. Ti prostě a jednoduše říkají, že manuál pro F-Type bude k mání už na začátku roku 2015, tedy už za pár týdnů, proto, že jim stojí za to uspokojovat „dobrých 10 procent zákazníků F-Type, kteří by si převody chtěli měnit jen a pouze sami”. A přesně to je uhozený hřebíček na hlavičku.

Nejde tu o to, že nějaká část zákazníků bude více spokojena, jde tu o to, že zákazníky firmy budou či nebudou. Znám ve svém okolí poměrné dost řidičů - za všechny zmíním třeba našeho šéfredaktora -, kteří by si vůz s automatickým řazením nekoupili nikdy. Mají možnost si koupit téměř cokoli, za manuál by dali klidně desetitisícové příplatky, bez něj jako by pro ně vůz neexistoval. Přesně všech těchto lidí se Ferrari, Lamborghini, Audi, ale do značné míry i BMW, Porsche a další zcela dobrovolně zbavují a nenabízí jim žádnou alternativu. Jaguar to udělá a je třeba mu to přičíst ke cti.

Zatím nevíme, pro jaké verze bude manuál k mání, ale snad Jag otočí logiku i v tomto případě a manuál bude vlastní spíše těm silným než slabým, nebo nejlépe všem. To uvidíme už brzy, stejně jako to, co to udělá s cenou. My už jen dodáme, že Jaguar má s produkty na míru úspěch a onen Project 7 ani nestíhá vyrábět. Prý by jej prodal tisíce exemplářů, kdyby je mohl vyrobit... Snad to s manuálním F-Type bude podobné.


Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí - 1 - Test Jaguar F-Type S 2013 Preview 05Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí - 2 - Test Jaguar F-Type S 2013 Preview 04Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí - 3 - Test Jaguar F-Type S 2013 Preview 01Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí - 4 - Test Jaguar F-Type S 2013 Preview 02Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí - 5 - Test Jaguar F-Type S 2013 Preview 06Manuál v F-Type už za pár týdnů. Protože těch 10 procent zákazníků za to stojí - 6 - Test Jaguar F-Type S 2013 Preview 03
Jaguar F-Type je řidičsky zajímavé auto, bez přímého řazení ale mizí z mapy části potenciálních kupců. Náprava přijde už brzy

Zdroj: Autocar

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše