Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor

Stalo se normou osadit nové auto vždy o trochu větším displejem, a tak se u novinek táhne i napříč celou palubní deskou. U Mazdy to nečekejme.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor

16.11.2017 | Petr Prokopec | 28 příspěvků

Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stalo se normou osadit nové auto vždy o trochu větším displejem, a tak se u novinek táhne i napříč celou palubní deskou. U Mazdy to nečekejme.

Již mnohokrát jsme zmínili, že z dnešních aut se stávají pomalu jakési mobilní telefony na kolečkách. Patrné je to především v interiérech, jejichž dominantou jíž dávno nejsou volanty a sedadla. Místo toho prim hrají dotykové obrazovky a systémy s nimi spojené, které vlastně k samotnému provozu nepotřebujete. Či snad máte pocit, že pojedete lépe, rychleji nebo úsporněji, pokud budete mít na palubě WiFi hotspot a svou jízdu budete naživo vysílat přes Facebook?

Automobilky ovšem vidí hlavní hybnou sílu v dnešních třicátnících a čtyřicátnících a jejich dětech, a právě jejich touze po dotykové technologii se snaží vše podřídit. Proto třeba u nových modelů Tesly, Volva či Audi nenajdete prakticky jediné fyzické tlačítko, místo toho se ovládání veškerých funkcí přestěhovalo na dotykové displeje, často ohromné jednotky uprostřed palubní desky. A takový Mercedes dnes už spojuje displej přístrojové desky a palubního systému do jedné obří obrazovky.

Existuje ovšem výrobce, který se rozhodl jít proti proudu, a nemělo by pro nás být překvapením, že jde o Mazdu. Tato automobilka se nesvezla na vlně populismu přeplňovaných motorů, místo toho stále klade důraz na řidiče, a proto ve svých vozech nabízí hlavně (byť ne výlučně) atmosférické jednotky. Stran toho dodává, že třeba takové elektromotory stále nemohou konkurovat těm spalovacím, a proto raději místo toho představila svůj „diesel na benzin“.

Kromě motorového prostoru se ovšem Mazda moderním trendům vymyká i v rámci interiérů, kde o ony přerostlé tablety v současnosti nezavadíte. A obdobné to nejspíše bude i v příštích letech, jak ostatně naznačil koncept Vision Coupe, který se před pár týdny ukázal na autosalonu v Tokiu. Jeho kabina osazená volantem, přístrojovým štítem či voličem automatické převodovky totiž vypadala vůči předigitalizované konkurenci poněkud zastarale.

To je ale podle značky záměr, neboť „v poslední době automobilovým interiérům dominují rozměrné displeje. Ačkoliv je přitom nutné, aby se osoba řídící vůz dozvěděla značnou část informací, tyto obrazovky se snadno mohou stát bariérou, která blokuje výhled řidiče.“ Tedy jinými slovy, Mazda sice připouští, že o voze samotném sice potřebujete vědět pár dat, nicméně ta se mohou vměstnat i jinam než na obří tablet.

„Mezi autem a řidičem má být stejná vazba, jaká byla mezi jezdcem a koněm,“ dodává dále japonská značka s odkazem na svou filozofii Jinba-ittai. Za tím si lze představit třeba komunikační dálnici mezi předními koly a konečky vašich prstů na volantu. Té fyzické se ovšem dnes dočkáte jen u velmi málo aut, všechny ostatní se jí snaží suplovat třeba právě elektronickými systémy, jenž vám ukážou pohyb kol na obrazovce.

Jakkoliv je ovšem smýšlení Mazdy sympatické, japonská automobilka s sebou nejspíše nestrhne ostatní výrobce. To se více dá očekávat, že se postupem času bude muset chtě nechtě přiblížit střednímu proudu a jít s davem. Ovšem nemusí se to stát a buďme rádi, že v dnešním značně unifikovaném automobilovém světě někdo nabízí alternativu...


Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 1 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 01Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 2 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 02Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 3 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 03Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 4 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 04Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 5 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 05Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 6 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 06Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 7 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 07Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 8 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 08Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 9 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 09Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 10 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 10Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 11 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 11Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 12 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 12Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 13 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 13Mazda jde znovu proti proudu, i na obří palubní displeje v autech má svůj názor - 14 - Mazda Vision Coupe 2017 oficialni sada 14
Koncepční Mazda Vision Coupe představená před několika málo týdny v Tokiu naznačuje, že japonská automobilka svůj boj s obřími tablety myslí vážně. Je však otázkou, jak dlouho dokáže moderním trendům odolávat

Zdroj: The Verge

Petr Prokopec

Diskuze 28 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.