Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit

Loňský mocně medializovaný požár lodi Fremantle Highway má zajímavou dohru. Obchodníci totiž od pojišťoven koupili 260 aut vytažených z lodi bez zřetelného poškození, která nyní chtějí poslat dál. Jenže podle automobilky je to příliš riskantní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit

22.6.2024 | Petr Prokopec

Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit

/

Foto: Kustwacht Nederland, CC0 Public Domain

Loňský mocně medializovaný požár lodi Fremantle Highway má zajímavou dohru. Obchodníci totiž od pojišťoven koupili 260 aut vytažených z lodi bez zřetelného poškození, která nyní chtějí poslat dál. Jenže podle automobilky je to příliš riskantní.

Po velkou část loňského léta jsme se věnovali požáru lodi Fremantle Highway. Ta směřovala z německých Brém do Singapuru s nákladem zhruba tří tisíc aut. V noci z 25. na 26. července se však v jednom z jejích nákladových prostorů objevily plameny, které se zřetelně začaly šířit z míst okupovaných elektrickými modely. Požár nakonec nebyl tak zničující jako jindy i díky tomu, že se loď nacházela hned u pobřeží, a tak se jí podařilo začít rychle hasit a nakonec i nepotopenou přesunout do nizozemského přístavu Eemshaven. Přesto si neštěstí vyžádalo jeden lidský život a nespočet „automobilových obětí”.

Na sklonku září byla loď přesunula do loděnic v Rotterdamu a z palub byly odstraněny všechny převážené vozy. Velká část byla shořelá k nepoznání, v některých případech však bylo poškození minimální. Či na pohled nulové. I proto jsme ostatně varovali, že by si lidé měli dát pozor hlavně na zánovní bílá a černá BMW, která budou nabízena až podezřele levně. Hrozilo totiž, že by mohlo jít právě o auta, která na lodi byla, ovšem ničivým plamenům unikla.

Jak nyní uvádí RTV Noord, přesně to se děje. Veškerá auta byla odepsána a připadla pojišťovnám, které část z nich nabídly k prodeji. 260 nepoškozených aut s logem mnichovské automobilky pak koupila skupina nizozemských podnikatelů. A ti se rozhodli, že je pošlou na trh. To legálně mohou, v Nizozemsku (a ani ve většině evropských zemí) není zakázáno vrátit znovu do provozu auta dříve označená za totálně zničená, pakliže jsou v kondici, která to dovoluje. Přesto se tomu BMW snaží soudní cestou zabránit.

I když značka připouští, že pravdivé může být tvrzení právníka protistrany, dle kterého jsou ona auta maximálně očouzená či načichlá kouřem, zároveň dodává, že s vozy je spojené nemalé riziko. Je totiž třeba si uvědomit, že celý náklad Fremantle Highway byl vystaven extrémním podmínkám, zejména pak značnému horku. Na první pohled tedy nemusí být patrné žádné poškození, nicméně snadno mohlo dojít třeba na roztavení některých kabelů. V důsledku toho může vypovědět službu řada systémů právě ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Něco takového by v nemalé míře poškodilo image automobilky, neboť v prvé chvíli by v očích odborné i laické veřejnosti byla viníkem ona.

Následné šetření by pak sice potvrdilo, že jde o auta, která pochází z inkriminované lodi, ovšem znáte to - punc zločince z vás kolikrát nesejme ani osvobozující rozsudek. Nelze se tak divit snaze automobilky domoci se s pomocí soudu zničení oné várky aut. Stejně tak BMW odmítá i záložní plán rotterdamských podnikatelů, dle kterého by auta nakonec byla prodána mimo Evropskou unii. Dnešní svět je z optikou šíření informací tak malý, že by se o daném incidentu vědělo tak jako tak.

BMW je navíc globální firmou, skvrna na reputaci, ke které by došlo třeba někde v Senegalu, by tak nakonec měla mezinárodní přesah. Jsme tedy opravdu zvědavi, jak spor dopadne, neboť si nejsme jisti, na základě čeho by se BMW domohlo toho, aby inkriminovaná auta byla en bloc označena za problematická. Ale o tom musí rozhodnout nizozemské soudy, první verdikt má být být vynesen 15. července.


Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 1 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 01Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 2 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 02Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 3 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 03Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 4 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 04Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 5 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 05Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 6 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 06Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 7 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 07Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 8 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 08Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 9 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 09Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 10 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 10Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 11 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 11Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 12 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 12Obchodníci se pokouší prodat odepsaná BMW vytažená z lodi zapálené elektromobily, automobilka tomu chce zabránit - 13 - Fremantle Highway pozar 2023 oficialni dalsi 13
Záběry poškozené Fremantle Highway obletěly svět, stejně jako pohledy do nitra níže. Řada aut byla zničena, minimálně 260 vozů se ale nyní nizozemští byznsmeni pokouší vrátit „do oběhu”. Foto: Kustwacht Nederland/Rijkswaterstaat, CC0 Public Domain

Zdroj: RTV Noord

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.