Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to?

Že se se stavy tachometrů ze strany dovozců aut manipuluje, není nic nového, ale aby jim někdo stav zvyšoval? A ještě po něm šly úřady?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to?

22.2.2017 | Marek Bednář | 21 příspěvků

Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to?

/

Že se se stavy tachometrů ze strany dovozců aut manipuluje, není nic nového, ale aby jim někdo stav zvyšoval? A ještě po něm šly úřady?

O neoprávněných změnách stavu tachometru se hovoří často, i my se tomuto tématu pravidelně věnujeme. Pochopitelně, řeč bývá o tzv. stočených tachometrech, tedy že nepoctivý prodávající snížil kilometrový proběh, aby zvýšil hodnotu vozu. Stává se to docela často a změny nejsou malé, občas se objeví auto, kterému bylo umazáno půl milionu kilometrů. Důvod je jednoduchý - po co nejzachovalejších ojetých autech s co nejmenším nájezdem je pochopitelně poptávka, takže se ji přizpůsobuje také nabídka, třebaže tímto pochybným způsobem.

Ovšem, najeté kilometry měnit nelze měnit jen směrem dolů, jejich udávaný stav lze i zvyšovat. A přesně to dělal jednapadesátiletý, blíže nejmenovaný automechanik z nizozemského Fríska - manipuloval s tachometry obráceně, autům kilometry přidával. A nikoliv v malém - je mu kladeno za vinu, že dovezl a tímto způsobem upravil 142 vozů BMW od roku 2013. Několik aut bylo i zabaveno, jsou vidět na fotce níže.

Ptáte se, proč by to někdo dělal? Že by byl tak za vodou, že by dovozem aut raději vydělával méně? Nebo snad přišel na to, že vozy s hezky kulatými kilometrovými nájezdy lidé spíše koupí a nastavoval vždy vyšší rovné statisíce? Či snad eliminoval nedůvěru kupujících v podezřele malé nájezdy? Ne, ne a ne, za vším je třeba hledat snahu státu dostat z občanů peníze z všemožných daní.

V Nizozemsku se totiž platí tzv. BPM, Belasting van personenauto's en motorrijwielen. Jde o jednorázovou daň z provozu automobilu, kterou je třeba zaplatit při jeho registraci. Platí se na základě ceny vozu a jeho emisí CO2 a jde o obrovské peníze - např. pokud si teď budete chtít v Nizozemsku přihlásit nové BMW M5 F10, které mj. vidíte na fotce níže, potřebujete krom ceny vozu také až 43 865 Eur za BPM, to je skoro 1,2 milionu Kč. A tato povinnost prakticky nemá limit, např. za Bugatti Veyron někdo svého času zaplatil BPM ve výši 451 000 Eur, tedy skoro 12,2 milionu Kč.

Tato daň ale u ojetých aut klesá spolu s jejich hodnotou, takže např. za přihlášení dvouletého BMW M5 F10 s obvyklým nájezdem už se platí „jen” asi 623 tisíc Kč. A právě udané najeté kilometry při dovozu jsou cestou ke snížení tohoto poplatku - čím více ojeté auto, tím nižší je jeho hodnota, tím nižší je BPM.

Onen mechanik tedy dovezeným autům před prvním přihlášením přetáčel tachometry směrem nahoru, aby jejich papírovou hodnotu snížil a za BPM ušetřil. Proč to prasklo, nevíme, možná pak hodnoty zase snižoval, aby jeho zákazníci měli tak opotřebované auto, jak reálně opotřebované je, možná si někdo ověřil dřívější záznamy ze zahraničí.

Že to je nelegální, není třeba dodávat, nizozemské zákony to zcela pochopitelně klasifikují jako daňový únik. V tomto konkrétním případě prý byl stát připraven o 352 tisíc Eur (cca 9,5 milionu korun). „Jsem na lyžařské dovolené a jsem naprosto překvapen. Probíhá vyšetřování,” odmítl stíhaný automechanik komentovat situaci pro holandský WaldNet. Pokud bude uznán vinným, může krom propadnutí zabaveného majetku počítat i s pár léty za mřížemi...


Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 1 - Zabavena BMW pretaceni tachometru Frisko 01
Úřady odváží zabavená BMW ve Frísku kvůli paradoxnímu přečinu - přetáčení jejich tachometrů směrem nahoru

Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 2 - Stoceni tachometru dalsi 01Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 3 - Stoceni tachometru dalsi 02Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 4 - Stoceni tachometru dalsi 03Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 5 - Stoceni tachometru dalsi 04Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 6 - Stoceni tachometru dalsi 05Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 7 - Stoceni tachometru dalsi 06Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 8 - Stoceni tachometru dalsi 07Tato BMW byla zabavena kvůli přetáčení tachometrů, směrem nahoru. Jak to? - 9 - Stoceni tachometru dalsi 08
Změna stavu tachometru je dnes velmi jednoduchý akt a jak vidno, lze jej použít k obelhání nejen kupců, ale i státu

Zdroje: WaldNet

Marek Bednář

Diskuze 21 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše