Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste

BMW loni vládlo odbytu prémiových značek, rostlo ale nejpomaleji. Už v lednu 2015 se karta otočila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste

11.2.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

BMW loni vládlo odbytu prémiových značek, rostlo ale nejpomaleji. Už v lednu 2015 se karta otočila.

Mnichovská automobilka loni prodala více než dva miliony nových automobilů, čímž si znovu zajistila korunu v rámci prémiového segmentu, kterou nosí již od roku 2005. V tomto článku jsme ale zmínili, že její růst nebyl tak razantní jako u konkurence. To se jen potvrdilo letos v lednu, kdy BMW prodalo 124 561 nových vozů. To je sice o 6,3 procenta více než loni a rázné vykročení k ještě většímu překonání dvoumilionové bariéry, na udržení pozice prémiové jedničky ale již nestačí.

Důvodem jsou registrace Audi a Mercedesu, které byly v prvním letošním měsíci vyšší, a to opravdu razantně. U čtyř kruhů prodali 137 700 exemplářů, tedy o 10 procent více než loni, pročež se německá automobilka poprvé od června loňského roku vyšvihla na příčku nejvyšší. Ta druhá pak patří Mercedesu, který vyexpedoval 125 865 aut, což představuje 14procentní navýšení a první pokoření BMW od září 2010.

Podle frankfurtského analytika Jürgena Piepera by se přitom daný stav mohl opakovat i v dalších měsících, což má spojitost zejména s postarší nabídkou BMW. Taková řada 7 již úpěnlivě vyhlíží novou generaci a X3 sice loni prošla faceliftem, stálo však šlo „jen“ o lehkou modernizaci a nikoliv nástupce, což je v jednom z nejdynamičtějších segmentů rázem potíže, pokud je vůz na trhu již od roku 2010.

BMW by tak možná mělo urychlit příchod třetí generace, která by podle aktuálních informací měla dorazit až někdy v roce 2017. Souběžně s tím ovšem musí Mnichované také vylepšit své počínání v Číně, kde v posledních měsících čelí několika problémům s dealery. Ti dokonce přestali na čas přijímat objednávky, což se odrazilo na růstu „pouhých“ 7,9 procent, zatímco Audi a Mercedes dosáhly 15procentního zlepšení.

Automobilka s barvami svobodného bavorského státu ve znaku ovšem věří ve zlepšení, neboť pro letošek uvede na trh několik nových modelů včetně oné řady 7. Zároveň již vyřešila výše zmíněný konflikt s čínskými dealery, pročež se mašinérie může rozjet nanovo. Uvidíme tedy za měsíc či za dva, zda dané kroky pomohly či zda bude muset BMW ještě přidat. A nebo možná také ubrat a neoslovovat jen nové zákazníky z řad dosavadních klientů VW a spol., ale také své tradiční klienty, kterým toho nabízí stále méně a méně...


Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste - 1 - BMW 7 G11 2015 nove spy bez maskovani 01Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste - 2 - BMW 7 G11 2015 nove spy bez maskovani 02Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste - 3 - BMW 7 G11 2015 nove spy bez maskovani 03Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste - 4 - BMW 7 G11 2015 nove spy bez maskovani 04Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste - 5 - BMW 7 G11 2015 nove spy bez maskovani 06
BMW doufá v opětovné pokoření Audi a Mercedesu, čemuž má mimo jiné napomoci i nová řada 7

Zdroj: Bloomberg

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše