Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Kanaďané kašlou na snahu tamní vlády nařídit elektrická auta. Nekupují je skoro vůbec a ani se na to nechystají
3.12.2025 | Petr Prokopec
I mezi všemi absurdními pokusy o nařízení elektrických aut úplně všem má ten kanadský zvláštní pachuť. Je mimořádně nesmyslný vzhledem k povaze této země, vzhledem k tamním klimatickým podmínkám i lokální infrastruktuře. Není divu, že se mu Kanaďané jen smějí.
Českou republiku protíná hned několik rovnoběžek, z nichž ta padesátá severní šířky vede skrz Prahu nebo Kouřim. Právě nedaleko od druhého jmenovaného města se nachází astronomický střed Evropy. Padesátá rovnoběžka vede i napříč Kanadou, zhruba dvě třetiny země ale leží severně od ní. Rozloha této země je navíc mnohem větší, než je tomu v případě Česka, máme tu 10 milionů kilometrů čtverečných oproti 79 tisícům. Tato geografická fakta pak logicky ovlivňují charakter celé země - je velká, z velké části neosídlená a chladná. Třeba i v takovém Calgary je během nejteplejšího měsíce v roce v průměru jen 17°C. A není zase takovou výjimkou, když teploty klesnou k desítce.
Právě ve stínu těchto informací se jeví obzvlášť absurdním, že i kanadská vláda přišla - stejně jako EU - s nápadem nařídit v této zemi prodej výlučně nových elektrických aut od roku 2035. A že na něm stále trvá. Překážkou se jí ovšem stávají lidé, kteří si z pochopitelných důvodů elektromobily ve velkém nekupují a podle posledního průzkumu ani koupit nehodlají. Krom všeho zmíněného v zemi chybí i použitelná infrastruktura (jen 35 tisíc veřejně přístupných dobíjecích bodů v celé zemi, v Česko je jich aktuálně okolo 7 tisíc a je to také málo), která v ní už s ohledem na její rozlohu a obydlenost stěží může vzniknout jinde než v pár obydlenějších oblastech. Tam elektromobily jistě používat jde, ale jinde?
Odpor Kanaďanů k elektromobilitě tedy není ani za mák překvapivý, aktuálně je podle S&P Global kupuje jen 5,9 % lidí. A spása není na dosah, jak ukazuje průzkum Canadian International Auto Show citovaný kolegy z Carscoops. Z něj vyplývá, že 47 procent dotázaných si jako své příští auto koupí takové, které má benzinový pohon. Dalších 30 procent se vyslovilo pro hybridy, 11 procent pak pro plug-in hybridy a 1,5 procenta pro diesely. Na elektromobily tak připadl jen 10procentní podíl.
Bez spalovací techniky si tedy 90 procent Kanaďanů nedokáže své auto představit. Situaci navíc zjevně nespasí ani dotace, neboť jejich návrat podporuje pouze 54 procent dotázaných. Pro většinu by pak pádnějším argumentem bylo zlepšení infrastruktury, nicméně aby se Kanada dostala poměrově byť jen na úroveň Česka, potřebovala by zhruba 885 tisíc veřejných dobíjecích bodů. Vybudovat je do deseti let je prakticky nereálné.
Zas a znovu se tak jen potvrzuje, co říkáme už skoro dekádu - že lidem nepůjde elektromobily vnutit jen tím, že je někdo nařídí, pokud pro ně nepůjde o použitelné zboží za přijatelné peníze, které aspoň vyrovná možnosti současných spalovacích aut. A to dnešní elektromobily zdaleka neumí. Že to někdo přesto zkouší třeba v Nizozemsku, až tak neudiví, nakonec se to může za cenu mnohých neefektivit povést. Ale v Kanadě? V Kanadě? To je opravdu absurdní myšlenka. A je fascinující, o kolik víc rozumu z celé věci mají normální lidé vedle těch, kteří se o takové nařizování pokouší...


Pouze 10 procent Kanaďanů připouští, že jejich příští vůz bude elektromobil, dnes je kupuje asi polovina lidí. Přesto vláda trvá na tom, aby se od roku 2035 neprodávalo v zemi nic jiného než auta s elektrickým pohonem. Jak nesmyslné... Grafika: Canadian International Auto Show, tiskové materiály
Zdroje: S&P Global, Canadian International Auto Show přes Carscoops
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
Hyundai odhalilo novou Elantru a sál ztichl. Je sotva rozpoznatelná jako Hyundai, uvnitř připomíná Škodu, na zádech si nese svůj kříž
včera
Koncern VW se dál rozpadá. Přišel o kontrolu nad velkou dceřinou firmou a šetří, jde se dá. Lidé to brzy poznají i na služebních autech
včera
Místo příkazů a zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je ani trochu nechtějí
včera
Uprchlý šéf Nissanu zareagoval na touhu akcionářů po jeho návratu do vedení. Je to jen projev zdravého rozumu, říká
včera
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
včera
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.27. 11:30 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:36 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.26. 15:16 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
