Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout

Zvěsti o nespolehlivosti aut italsko-amerického koncernu FCA mohou znít jako klišé, jenže i podle statistik J.D. Power jsou mezi SUV na chvostu. Konkuruje jim jen Mercedes a Volvo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout

25.5.2019 | Mirek Mazal

Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zvěsti o nespolehlivosti aut italsko-amerického koncernu FCA mohou znít jako klišé, jenže i podle statistik J.D. Power jsou mezi SUV na chvostu. Konkuruje jim jen Mercedes a Volvo.

Pojišťovny dnes nabízí bezpočet produktů, které dovedou vyřešit téměř všechny problémy, které vás na silnici mohou potkat. Podobná zadní vrátka jsou dobrá pro klidné spaní, ale opravdu pohodové cestování zajistí jen spolehlivost klíčové techniky vašeho auta. Nefunkční motor nebo rozbitá převodovka překazí plány a jen díky přivolané asistenci rozpaky nezmizí.

Prodejně nejrychleji rostoucí kategorií aut jsou dnes SUV, a tak se podíváme na přehled těch nejporuchovějších, který zveřejnila společnost J.D. Power v rámci své výroční studie spolehlivosti postavené na hodnocení majitelů jednotlivých vozů. Firma se dotázala 32 952 majitelů sportovně užitkových aut roku výroby 2016 a vyšší, aby se dala odvodit celková spolehlivost, která odráží mechanické problémy, nedostatky v interiéru i exteriéru a další chyby vozu. Zkoumání bylo podrobeno 177 konkrétních a nejčastějších nešvarů SUV a známkovalo se v rozmezí 1 až 10 bodů, přičemž čím nižšího bodového skóre daná auta dosáhla, tím více uznání za spolehlivost si jednotlivé modely či jejich součásti zaslouží.

Přehled těch nejhůře hodnocených modelů, které si můžete koupit i na našem trhu, následuje. Vozy jsou seřazené abecedně, podrobnosti k jejich hodnocení najdete vždy v doprovodném textu. Řazení vám ale hlavu nezamotá - naprostá většina problematických vozů je od Fiatu a Jeepu, tedy od koncernu FCA.

1. Fiat 500X

SUV volně navazující na legendární mini prošlo s faceliftem odtučňovací kúrou a obnovou techniky, zahrnující mimo jiné přeplňovaný motor. Autu to ale z hlediska hodnocení spolehlivosti nebylo nic platné - bylo mizerné a mizerným zůstává. Fiat 500X dostal shodnou známku 5 ve všech dílčích oblastech hodnocení kvality.


Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 1 - Fiat 500X 2017 prvni foto 02Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 2 - Fiat 500X 2017 prvni foto 04Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 3 - Fiat 500X 2017 prvni foto 07

2. Fiat Freemont

Podle majitelů je tento dlouho nemodernizovaný vůz nejméně spolehlivý mezi středně velkými sportovně užitkovými automobily. Hodnocení číslem 6 stačilo na celkové shrnutí, kvalitu mechaniky, interiér i exteriér a o ještě bod víc si vysloužily ovládací prvky.

Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 4 - Fiat Freemont 04Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 5 - Fiat Freemont 03Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 6 - Fiat Freemont 35

3. Jeep Renegade

Elegantně stylizované SUV kompaktních rozměrů se ve studii společnosti J.D. Power také zrovna nevyznamenalo. Modelová verze 2016 založená na sdílené platformě s výše uvedeným Fiatem obdržela taktéž pět bodů v celkovém hodnocení, stejný počet připadl na kolonku mechanických závad, sedmibodovu „odměnu” si Renegade připsal pro exteriér a interiér a šest bodů za jízdní vlastnosti s ovládacími prvky současně. Jsou to jen špatné a nebo ještě horší výsledky.

Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 7 - 2015 jeep renegade eu nove foto 005Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 8 - 2015 jeep renegade eu nove foto 006Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 9 - 2015 jeep renegade eu nove foto 031

4. Jeep Wrangler

Drsný, robustní, zároveň také ikonický Jeep Wrangler je špičkovým terénním vozidlem, ale o co více zvládá v terénu, o to méně dokáže na silnici. Zhotovení s datem výroby roku 2016 získalo od majitelů celkové skóre spolehlivosti šest, mechanické poruchy odpovídají číslu sedm, exteriér a interiér se rovná pětce a poslední zbývající ovládací prvky symbolizuje osmička. To je ještě horší než u Renegade.

Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 10 - Jeep Wrangler test 03Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 11 - Jeep Wrangler test 04Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 12 - Jeep Wrangler test 21

5. Mercedes-Benz GLA

Model GLA je k dispozici ve standardních i sportovních modelech laděných oddělením AMG. Vizuálně přitažlivé SUV ale jeho majitelé řadí mezi nejméně spolehlivé mezi malými prémiovými druhy. Dostalo šest bodů za celkovou životnost, o bod víc mají mechanické problémy a znovu šest stačí za vnější i vnitřní provedení a ovládání.

Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 13 - Test Mercedes GLA 220 CDI 4M 2014 005Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 14 - Test Mercedes GLA 220 CDI 4M 2014 016Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 15 - Test Mercedes GLA 220 CDI 4M 2014 048

6. Volvo XC90

Seveřan s uhlazeným designem poskytuje dostatek vnitřního komfortu a mnoho bezpečnostních prvků, v oblasti spolehlivosti ale nezáří. J.D. Power zveřejnila celkové hodnocení na bodové škále úrovně pět, stejně mizerně si vedla mechanika XC90 a všechny zbylé hodnocené části vozu.

Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 16 - Volvo XC90 2015 unik 12Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 17 - Volvo XC90 2015 unik 13Nejméně spolehlivým SUV dneška podle JDP bude lepší se vyhnout - 18 - Volvo XC90 2015 unik 63

Zdroj: J.D. Power

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše