Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách?

Že je nejucpanějším městem ČR Praha, bude jasné asi každému. Pořadí zbytku „nejlepší” desítky ale překvapí. A srovnat si ji můžete i se světem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách?

7.2.2018 | Mirek Mazal

Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách?

/

Že je nejucpanějším městem ČR Praha, bude jasné asi každému. Pořadí zbytku „nejlepší” desítky ale překvapí. A srovnat si ji můžete i se světem.

Po celé planetě by mohlo jezdit za 20 let téměř dvakrát více aut než dnes, vyplývá z výzkumu společnosti Bernstein. Okolo roku 2025 by měl počet automobilů vzrůst na 1,5 miliardy, s přiblížením roku 2040 počet údajně vygraduje na 2 miliardy. Množství se zvyšuje rychleji, než se daří budovat infrastruktura a platí to i v České republice. Současné cesty nejsou nafukovací a nové či lepší vznikají velmi pomalu.

Skoro nevyhnutelným následkem přeplněných silnic jsou dopravní zácpy. Na jejich studování se zaměřuje společnost Inrix, která pravidelně vydává největší studii svého druhu zaměřenou na dopady husté dopravy pro obce a města po celém světě. Pomocí interaktivního zobrazení předkládá seznam 1 360 měst seřazených podle počtu hodin strávených v dopravní zácpě.

Světově nejhorší města s přeplněnými ulicemi vrčících aut se nachází v USA. Nelichotivému žebříčku nejucpanějších ulic dlouhodobě vévodí Los Angeles, kde lidé v dopravních zácpách stráví v průměru 102 hodin za rok tedy 12 % času jízdy. Druhé místo protentokrát obsadila Moskva, kde si lidé postojí za celý rok průměrně 91 hodin, což představuje 26 %. Třetí místo získává New York s 91 hodinami resp. 13 % času stráveného ročně v kolonách. Zajímavé je, že Amerika obsadila tři místa z pěti prvních, lidé tam musejí být obrněni trpělivostí.

Bližší než pohled do světa nám bude zkoumání stavu v České republice, neboť až sem aktivity Inrixu sahají. Že je tu nejucpanějším městem Praha, vážně nepřekvapí, člověk během roku prostojí v koloně průměrně 24 hodin, což je 10 % celkového času za volantem. S těmito hodnotami se naše hlavní město řadí na 323. místo statistiky. Další pořadí české „top 10” je ale zajímavější.

Druhé jsou totiž České Budějovice, relativně malé město s asi 100 tisíci obyvatel. Je skoro k nevíře, že by to mohla být pravda, místní ale tvrdí, že dopravní situace ve městě je právě s ohledem na jeho velikost hodně svízelná - přímo napříč samotným městem vede v podstatě jediná cesta, obchvat Budějovice zcela míjející je přes probíhající výstavbu stále neexistující věc a vnitřní okruh se nestačí s kombinací tranzitní a místní dopravy vypořádat. Celkově to řadí České Budějovice na 490. pozici ve světě, řidiči tam ztratí ročně v kolonách 19 hodin.

Bronzové české zastoupení ovládla moravská metropole Brno se 17 hodinami, které řidič musí obětovat průměrně za rok. Dalšími tuzemskými nejvytíženějšími městy jsou Hradec Králové, Pardubice a Plzeň. I pozice Hradce a Pardubic je vzhledem k jejich velikosti překvapivá třeba ve srovnání s Ostravou či Plzní, také tamní infrastruktura je ale nedostačující. Zbylé pořadí si můžete prohlédnout v tabulkách níže.

Sami uvidíte, zda se mezi „vítězi” nachází i „vaše” město, možná to bude alespoň malou útěchou za vaše každodenní trápení. Více asi čekat nelze, ani vyhlídky do budoucnosti nejsou růžové - další rozmnožování automobilů v kombinaci s pomalými a předraženými inovacemi silniční sítě věští jen více ucpané metropole, bohužel.

Česká a světová města nejvíce sužovaná zácpami


Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách? - 1 - Inrix Scorecard 2017 nejucpanejsi mesta CR tab 02Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách? - 2 - Inrix Scorecard 2017 nejucpanejsi mesta CR tab 01
Srovnání českých měst se světem. Studie ukazuje města s největšími zácpami, hodiny strávené popojížděním ve frontě, úroveň silniční sítě (ICI) a dobu, kterou lidé trpí v dopravním přetížením (špička/přes den/celkově)

Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách? - 3 - Inrix Scorecard 2017 nejucpanejsi mesta CR 01Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách? - 4 - Inrix Scorecard 2017 nejucpanejsi mesta CR 02Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách? - 5 - Inrix Scorecard 2017 nejucpanejsi mesta CR 03
Že zácpy nejvíce sužují obyvatele Prahy, víme i bez této studie

Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách? - 6 - Inrix Scorecard 2017 nejucpanejsi mesta CR 04Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách? - 7 - Inrix Scorecard 2017 nejucpanejsi mesta CR 05Toto jsou česká města s nejhorším provozem. Kde strávíte nejvíc času v kolonách? - 8 - Inrix Scorecard 2017 nejucpanejsi mesta CR 06
České Budějovice na druhém místě ovšem překvapí

Zdroj: Inrix

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše