Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit?

Začalo vám turbo z ničeho nic pískat? Jde z výfuku neobvyklý dým? A nebo vůz nejede, jako dřív? I toto jsou znaky závad, které je dobré umět rozeznat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit?

5.7.2017 | Marek Bednář | 28 příspěvků

Začalo vám turbo z ničeho nic pískat? Jde z výfuku neobvyklý dým? A nebo vůz nejede, jako dřív? I toto jsou znaky závad, které je dobré umět rozeznat.

Alespoň jedno turbodmychadlo, nezřídka také dvě i více, najdete pod kapotou téměř každého auta, které si dnes můžete koupit jako nové. Zejména diesely se bez přeplňování už nějakou dobu vůbec neobejdou a benzínových motorů s atmosférickým plněním najdete v nabídce automobilek také minimum.

Turba jsou levnou cestou ke zvýšení výkonu a zároveň ke snížení spotřeby paliva, ovšem nikoliv najednou - jedete-li s lehkou nohou, přeplňovaný motor obvykle umí jezdit s nižší spotřebou než srovnatelně výkonný atmosférický motor. A chcete-li co nejvíc výkonu, turbodmychadlo dostane do válce více vzduchu, takže můžete vstříknout více paliva a mít velký výkon. A protože se leckdy samotný turbomotor používá bohatou směs k chlazení, spotřeba může při ostré jízdě vyletět až do pekelných výšin.

Výrobou turbodmychadel se zabývá řada firem a je jich spousta druhů - věnovali jsme se jim v minulosti. Princip funkce všech je ale stejný - výfukové plyny roztáčí turbínu, která hřídelí otáčí kompresorem a ten vhání do válců vzduch pod větším tlakem a tedy ve větším množství, než by se tam dostal s atmosférickým plněním.

A jako každá mechanická součástka auta, i turbodmychadla mohou být potenciálním zdrojem problémů, mohou se prostě porouchat. Nezřídka to bývá špatným zacházením s autem s přeplňovaným motorem, někdy je to „jen” opotřebením a může to být i konstrukční vadou, třebaže jsou celkem výjimečné.

Servis turbodmychadla může být jednoduchý, ale většinou je náročný a tudíž i drahý. V každém případě platí, že čím dřív necháte problematické turbo spravit, tím menší riziko vážného poškození či dalších problémů podstupujete. Tady je sedm symptomů poškozeného turbodmychadla i s možnými příčinami, jejichž správné rozeznávání může ušetřit spoustu problémů.

1. Pískání turbodmychadla

Turbodmychadlo by při své správné funkci nemělo vydávat žádné zvuky a výraznější pískání k nim patří. Pokud slyšíte silné pískání turbodmychadla, příčinou může být poškozená hřídel a její zvýšené tření. V takovém případě je čas na repasi dmychadla.

Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit? - 1 - turbo porucha piskani

2. Modrý kouř z výfuku

Modrý kouř obecně ukazuje na spalování oleje a jeho příčina může být v různých závadách, mimo jiné i v turbodmychadle. Do turbínové části opotřebovaného dmychadla může pronikat olej, který má turbo mazat a chladit. V turbíně a ve výfukovém potrubí se pálí a vydává modrý kouř. Řešením je opět repase turbodmychadla.

Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit? - 2 - Kour z vyfuku modry dalsi 01

3. Zvýšená spotřeba oleje

Tenhle problém může být kombinován s modrým kouřem z výfuku, ale také nemusí. Pokud je příčina v turbodmychadle, může být na vině poškození trubek zásobujících turbo olejem anebo poškození ložisek turbodmychadla. Na místě je opatrnost, protože pokud olej proniká do kompresorové části dmychadla a máte dieselový motor, může se „splašit” - to pokud bude oleje najednou dost na to, aby udržel motor v chodu i bez dodávky paliva. Pokud najdete problém v trubkách, stačí je opravit, pokud nikoliv, opět je potřeba turbo repasovat.

Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit? - 3 - turbo porucha spotreba oleje

4. Černý kouř z výfuku

Černý dým za TDI není na českých cestách výjimkou, v důsledku poruchy to ovšem většinou nebývá. Pokud turbomotor - bez ohledu na palivo - začne z ničeho nic produkovat černý kouř, pravděpodobným důvodem je únik vzduchu někde mezi turbodmychadlem a sacími ventily. Překontrolujte tedy celé vedení od turba až po hlavu válců, dotažení spon hadic apod.

Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit? - 4 - Kour z vyfuku cerny dalsi 01

5. Ztráta výkonu

Pokles výkonu může mít různé důvody a samozřejmě k nim patří i poškození turbodmychadla - např. při poškození lopatek kompresoru není turbo schopné vyvinout nižší maximální tlak a motor tak nebude dávat plný výkon. V takovém případě bude potřebný nový kompresor - a když je člověk v tom, kompletní repase jistě neuškodí.

Máte-li turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek, může být nefunkční systém otáčení lopatek nebo podtlaková regulace. V řadě případů může stačit vyčištění patřičných míst nebo výměna regulátoru tlaku turbodmychadla.

Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit? - 5 - turbo porucha ztrata vykonu

6. Nadměrný plnicí tlak

Rozeznáte jej podle neobvykle intenzivních reakcí motoru na sešlápnutí plynového pedálu nebo, máte-li na palubě takový, z ukazatele plnícího tlaku turba. Stejně jako je příliš nízký tlak turba nežádoucí, i příliš vysoký tlak může způsobit problémy. Nadměrný plnicí tlak může být způsoben „jen” vadným regulátorem tlaku turba. Ten je pak potřeba vyměnit.

Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit? - 6 - turbo porucha nadmerny tlak

7. Hluk z turbodmychadla

Pískot je jen jedním z možných projevů vadného turbodmychadla, hlučet může i jinak, hlubšími tóny. Příčin může být více, tou nejčastější je ale příliš velký zpětný tlak výfukového potrubí. Důvodem může být nějaký cizí předmět ve výfuku anebo, máte-li diesel s filtrem pevných částic, jeho ucpání. Také ale mohou být turbína nebo kompresor nějakým způsobem poškozeny - v prvním případě bude třeba odstranit onen nadměrný odpor, v druhém bude čas opět na repasi. Dříve, než bude nutná kompletní výměna...

Když turbo píská. Jak se projevují různé závady turba? A jak je včas řešit? - 7 - turbo porucha hluk

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 28 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama