Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi

Šéf aliance Renault-Nissan se dnes stal šéfem další přidružené značky. Jeho pozice je ale více formální, výkonným ředitelem bude nadále Osamu Masuko.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi

20.10.2016 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Šéf aliance Renault-Nissan se dnes stal šéfem další přidružené značky. Jeho pozice je ale více formální, výkonným ředitelem bude nadále Osamu Masuko.

Jedno známé pořekadlo říká, že kdo sedí na dvou židlích, zaručeně spadne. Platí to i ve světě byznysu, přesto se najdou lidé, kteří se něco takového pokouší ustát. Ve světě vrcholných automobilových manažerů známe hned dva případy, přičemž tím prvním je Sergio Marchionne. Jinak také šéf koncernu FCA, šéf Fiatu a nověji i Ferrari. To jsou však jen některé firmy, kterým milovník svetrů vládne, jeho celkový zápřah je mnohem širší.

Možná právě širší záběr mu dopřává stabilitu, a tak se nyní v jeho stopách vydal Carlos Ghosn, kterého známe jako vládce aliance Renault-Nissan. Kromě toho šéfuje rovněž samotné francouzské a japonské značce a donedávna stál také v čele ruského AvtoVAZu. Daný post sice nakonec uvolnil, s větším volnem ale rozhodně nepočítá. Nissan se totiž před pár měsíci stal majoritním akcionářem Mitsubishi, a tak Ghosn míří i do čela této firmy.

Dle vlastních slov pak sice francouzsko-libanonsko-brazilský byznysmen bude zastávat roli prezidenta značky se třemi diamanty ve znaku, výkonné vedení se ovšem musí obejít bez něj. Mitsubishi tak de facto bude pokračovat ve svých krocích i nadále pod taktovkou Osamu Masuky. Nově však značka může počítat s platformami, motory či elektrickými systémy aliance.

Nepůjde ale jen o jednosměrné sdílení techniky, pročež Renault a Nissan pro změnu mohou profitovat z plug-in hybridních ústrojí Mitsubishi. Všechny tyto kroky přitom mají přispět k redukci nákladů u všech značek, mezi něž dále spadá i Dacia a Datsun. Také v jejich případě se totiž do budoucna počítá s jistou elektrifikací a dokonce autonomním řízením a na to všechno už Ghosn dohlédne.


Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 1 - Carlos Ghosn 02Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 2 - Carlos Ghosn 03Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 3 - Carlos Ghosn 04Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 4 - Carlos Ghosn 05Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 5 - Carlos Ghosn 06Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 6 - Carlos Ghosn 07Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 7 - ghosn nissan sunderland uk 01Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 8 - ghosn nissan sunderland uk 02Carlos Ghosn už sedí na třech židlích naráz. Po Nissanu a Renaultu vede i Mitsubishi - 9 - Carlos Ghosn 01
Carlos Ghosn sice nedávno přišel o vedoucí post v AvtoVAZu, nově však bude - byť symbolicky - předsedat Mitsubishi

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.