Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda?

Už včera se nám údajné špionážní záběry nového modelu škodovky zdály být v lecčems podezřelé. Červíček pochybností ale hlodal i přes noc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda?

18.4.2012 | Petr Miler | 7 příspěvků

Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už včera se nám údajné špionážní záběry nového modelu škodovky zdály být v lecčems podezřelé. Červíček pochybností ale hlodal i přes noc.

Neuběhlo ani 24 hodin od chvíle, kdy jsme vám nabídli video z rychlostní silnice R10, na kterém je k vidění prototyp vozu, který vypadá jako chystaná Škoda, jíž pracovně říkáme Rapid. Uvážíme-li, kde byl snímek pořízen a vezmeme-li v potaz předchozí špionážní snímky i neskrývané záměry automobilky, nemůžeme dojít k mnoha jiným závěrům, než že jde o záběry jen lehce maskovaného Rapidu. Jenže když se nad věcí zamyslíme znovu, až tak jednoznačně se nejeví.

Už včera nám bylo podezřelé, že by Škoda nechala prohánět tak lehce maskovaný chystaný model po silnici vedoucí do města, kde sídlí. Samozřejmě, mohla si právě tuto publicitu přát, ale i tak je to zvláštní - nikdy v minulosti nic takového nedělala a prototypy skrývala až do samotného odhalení.

Dále jsme museli konstatovat, že vůz je až na maskované detaily prakticky stejný jako koncept Seatu Toledo. Něco takového se dalo čekat, oba vozy se budou dokonce vyrábět ve stejné továrně, ale opravdu by oba dostaly třeba úplně stejné nárazníky? Něco podobného koncern Volkswagen nedopustil ani u svých nejlevnějších modelů VW up!, Seat Mii a Škoda Citigo, které i přes stejný základ vizuálně odlišil alespoň v těchto partiích, proč by to u dražšího Toleda nebo „Rapidu” dělal jinak?

A do třetice - podívejte se i na screenshoty z onoho videa. Nejsou bohužel dostatečně kvalitní, ale na přídi je i tak krom „zobáčku” s náznakem loga Škoda vidět rovněž skryté logo na masce chladiče. Přesně tam má své eSko Seat. Přední světla jsou v dolní části, kde se na konceptu Toleda lámala, jaksi nastavená a podobná situace panuje i vzadu. Tam sice není vidět, že by byla šedou barvou zamaskována vnitřní část světel, ale vzhledem ke kvalitě snímku to pouze nemusí být patrné. Co naopak je patrné - uprostřed víka kufru je znovu zakryté obdelníkové logo.

Co tím chceme říci? Tohle není Rapid, tohle není Škoda. Je to Seat, který si na Škodu jen hraje. Vysvětluje to mnohé z viděného a ostatně i situaci jako takovou - škodovka (coby firma, která bude vůz pro Španěly vyrábět) nemá problém prohnat se po R10 s lehce maskovaným Toledem, které již bylo představeno, a vydávat jej za něco mimořádného. Předhodila nám kost a my jsme po ní chňapli.

Je samozřejmě možné, že oba vozy si budou tak podobné, že to nakonec Rapid být může resp. ani nebude možné říci, jaký prototyp tyto záběry zachycovaly. Ale dáváme této možnosti tak jednoprocentní naději, na 99 % vidíme jen už viděné Toledo a i když mu Rapid (nebo jak se vlastně novinka bude jmenovat) bude tak jako tak velmi podobný, tento vůz to podle nás není.


Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda? - 1 - Skoda Rapid spy CR 04Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda? - 2 - Skoda Rapid spy CR 05
Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda? - 3 - Seat Toledo 2012 zive 01Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda? - 4 - Seat Toledo 2012 zive 02
Příď se zdá být škodovácká, ale prohlédněte si detaily a porovnejte ji se staršími snímky nového Toleda. Podle nás je to předělaný Španěl...

Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda? - 5 - Skoda Rapid spy CR 02Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda? - 6 - Skoda Rapid spy CR 03
Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda? - 7 - Seat Toledo 2012 zive 03Škoda Rapid přistižena... A byla to vůbec Škoda? - 8 - Seat Toledo 2012 zive 04
Záď vypadá díky chybějící vnitřní části světel věrohodně, ale i ta jdou zamaskovat. Zbytek je úplně stejný a ten objekt uprostřed jako prostřelená slípka rozhodně nevypadá (krom toho, že Škoda na tato místa logo obvykle neumísťuje)

Petr Miler

Diskuze 7 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše