Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho

Na Slovensku vznikající kříženec auta a letadla s názvem Aeromobil by se měl ještě tento měsíc odhalit v produkční verzi. Pohání jej motor Rotax 912 a dolet je až 700 km.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho

7.10.2014 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na Slovensku vznikající kříženec auta a letadla s názvem Aeromobil by se měl ještě tento měsíc odhalit v produkční verzi. Pohání jej motor Rotax 912 a dolet je až 700 km.

Myšlenka a touha postavit létající auto je tu s námi už dlouho, ale převedení do reality pořád trochu pokulhává. Slováci jsou však dost blízko - designér Štefan Klein přišel s prvním konceptem Aeromobilu už v roce 1990. Od té doby se jeho stroj značně vyvinul, samozřejmě za spolupráce několika dalších lidí; zhruba před rokem jste si o něm mohli přečíst i u nás.

V té době byl na světě prototyp s označením 2,5. Čerstvé zprávy hovoří o tom, že dnes je již na světě varianta, která je připravena pro sériovou výrobu. Nevíme, jestli bude stále mít design prototypu 2.5 nebo novějšího 3.0, který je na webu společnosti uveden u roku 2014, jiné obrázky než počítačové ilustrace zatím k dispozici nejsou. Video je na tom podobně, to přiložené pochází z března tohoto roku a ukazuje model 2.5.

Aeromobil 3.0 se oproti 2.5 samozřejmě vyvinul, a to nejen uhlazenějším designem, ale, jak se můžeme přesvědčit na webu jeho výrobce, také parametry. Letecký motor Rotax 912, který je možné krmit běžným palivem dostupným u každé benzinky, zůstává a stále pohání zadní kola anebo vzadu umístěnou vrtuli. Dojezd po zemi se však zvýšil na 875 km, dolet zůstal na sedmi stovkách kilometrů.

Spotřeby paliva zůstávají nezměněny, na 100 km po asfaltu stroj potřebuje 8 litrů a na jednu letovou hodinu 15 litrů benzínu. Stejná je také konstrukce, tedy ocelový rám s karbonovou karoserií, a suchá váha 450 kg, jen křídla mají větší rozpětí, 8,2 metru oproti rovným osmi. A také maximálky se nemění - na zemi můžete jet až 160 km/h, vzletová rychlost je 130 km/h a maximální letová 200 km/h. To je všechno, co se o technice od Aeromobilu prozatím dozvíme.

Budeme-li trochu vrtat v internetových vodách, na webu Rotaxu zjistíme, že motory 912 jsou k mání ve dvou verzích - s výkonem 80 nebo 100 koní. Výkonnější verze 912S se liší například lepším sáním a větším objemem, 1,4 litru oproti 1,2 litru. Oba jsou to čtyřválcové čtyřtaktní boxery se dvěma karburátory, s nuceným mazáním se suchou olejovou skříní a s vestavěnou převodovkou pro vrtuli. A také to je nejspíš docela oblíbený motor, údajně jich do letoška vzniklo 50 tisíc.

Aeromobil ve své produkční podobě by se měl odhalit ještě tento měsíc. Při té příležitosti se jistě dozvíme více, a to včetně technických detailů a snad i ceny. Ta se bude podle našeho odhadu počítat v milionech korun. A také se Slováci jistě pochlubí, jak vyřešili bezpečnost na silnici, o kterou jsme vloni měli obavu jistě nejen my.


Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 1 - Aeromobil 2.5 verze 01Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 2 - Aeromobil 2.5 verze 02Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 3 - Aeromobil 2.5 verze 03
Aeromobil 2.5 již vloni fungoval, byl ale prototypem

Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 4 - Aeromobil 3.0 verze 01Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 5 - Aeromobil 3.0 verze 02Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 6 - Aeromobil 3.0 verze 03Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 7 - Aeromobil 3.0 verze 04Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 8 - Aeromobil 3.0 verze 05Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 9 - Aeromobil 3.0 verze 06Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 10 - Aeromobil 3.0 verze 07Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 11 - Aeromobil 3.0 verze 08Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 12 - Aeromobil 3.0 verze 09Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 13 - Aeromobil 3.0 verze 10Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 14 - Aeromobil 3.0 verze 11Aeromobil: létající auto ze Slovenska má produkční verzi, odhalí se zanedlouho - 15 - Aeromobil 3.0 verze 12
Produkční verze byla ale mohla být bližší variantě 3.0


Video z března letošního roku ukazuje model 2.5 i při letu

Zdroj: Aeromobil

Marek Bednář

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.