Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají

Němci snad ani nemohli tušit, na jak horkou půdu se z našeho pohledu pouští. Novou generaci Octavie Combi postavili proti Hyundai i30 Kombi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají

27.11.2020 | Petr Prokopec

Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají

/

Foto: Škoda Auto

Němci snad ani nemohli tušit, na jak horkou půdu se z našeho pohledu pouští. Novou generaci Octavie Combi postavili proti Hyundai i30 Kombi.

Na počátku letošního roku došlo na facelift úhlavního soupeře Škody Octavia v České republice. Tehdy bylo odhaleno inovované Hyundai i30, nejprve však jen objevilo jen jako hatchback a liftback, v průběhu léta nicméně došlo také na kombík. I ten dostal hlavně novou masku chladiče či přepracované světlomety, zatímco dovnitř zamířila poslední generace multimédií, digitální přístrojový štít či bezdrátové dobíjení mobilních telefonů. Kromě toho Korejci přidali také na bezpečnostní výbavě, stejně jako se novinek dočkal motorový prostor.

Jelikož samotná Škoda Octavia dorazila jen o chvíli dříve ve zcela novém hávu, nastala ideální příležitost ke srovnávacímu testu. Hozené rukavice se chopil německý Auto Bild, který se zaměřil právě na kombíky. V souvislosti s tím tedy pochopitelně sáhl po dieselových verzích, které budou mezi privátními majiteli nejrozšířenější. Korejec dorazil s jedna-šestkou, zatímco u Škody je možné počítat s dvoulitrem. Díky tomu má Octavia papírovou převahu již na úvod, neboť disponuje 150 koňmi a 360 Nm, zatímco i30 kontruje „pouze“ se 136 koňmi a 280 Nm.

Němci konstatují, že u korejské jednoty se již začíná projevovat stáří, přičemž problémy má hlavně za studena nebo pod plným plynem. Ve srovnání s tím je Octavia jemnější a po zvukové stránce rovněž příjemnější. Jelikož navíc dostala do vínku i adaptivní tlumiče, bude vám jízda v ní ve srovnání s korejskou konkurencí připadat jako v bavlnce. Zároveň se nicméně budete muset vyrovnat s tradičními neduhy automatické převodovky DSG, která často řadí nevypočitatelně a se zpožděním, zatímco na korejský šestistupňový manuál prší slova chvály.

Zatímco pod kapotou jsou značné rozdíly, na druhém konci vozů, tedy v zavazadelníku, tomu tak již není. Octavia pobere 640 až 1 700 litrů, i30 pak 602 až 1 650 litrů. Stěžovat si tedy nebudete v jediném případě, přičemž český vůz přihazuje do placu polohovatelnou podlahu, zatímco na straně korejské je větší středový tunel pro lyže. Jakmile však usednete na kterékoliv ze sedadel, již budete favorizovat spíše Škodu. Ta nabízí více místa v podélném i příčném směru a zároveň cestující obklopuje kvalitnějšími materiály.

V tomto ohledu Korejci učinili v rámci faceliftu posun vpřed, nicméně architektura kabiny zkrátka již vykazuje své několikaleté kořeny. To ale ve výsledku lze brát v dobrém i špatném smyslu, neboť multimédia koncernu VW Group jsou aktuálně již poměrně komplikovaná a většina lidí u nich bude potřebovat návod. Ovládání Hyundai je mnohem intuitivnější, přičemž velikostí středové obrazovky může korejská automobilka tu českou snadno dorovnat.

Přistoupit můžeme k závěrečnému zúčtování, ve kterém tradiční zbraně Škodě příliš nepomohly. Spoustou místa v zavazadelníku i kopicí praktičnosti disponují oba vozy a i když je Škoda o něco přívětivější k posádce, jen díky tomu by nevyhrála. Další tradiční zbraň, tedy relativně nízká cena, je dokonce Octavii cizí zcela - Němci testovaný kombík vyšel na 38 365 Eur (přes 1 milion Kč), což je výrazně více oproti Hyundai, které stálo 31 817 Eur (asi 830 tisíc Kč). Přesto Octavie vyhrála, třebaže o málo - z 800 možných bodů jich v tomto srovnání získala 562, zatímco na kontě i30 jich skončilo 551. I to ale nakonec ukazuje, že nejoblíbenější škodovka dávno už není jen spousta prostoru, solidní cena a dál nic. Také s výrazně vyšší cenou si konkurenci umí přijít na kobylku kvalitou jízdy či zpracování.


Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 1 - Skoda Octavia Combi 2020 nova sada 01Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 2 - Skoda Octavia Combi 2020 nova sada 02Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 3 - Skoda Octavia Combi 2020 nova sada 03Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 4 - Skoda Octavia Combi 2020 nova sada 04Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 5 - Skoda Octavia Combi 2020 nova sada 05Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 6 - Skoda Octavia Combi 2020 nova sada 06
Škoda Octavia Combi je lídrem ve svém segmentu, a to i když ji hodně ubližuje sebevědomá cena. Foto: Škoda Auto

Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 7 - Hyundai i30 Wagon 2020 facelift prvni sada 01Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 8 - Hyundai i30 Wagon 2020 facelift prvni sada 02Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 9 - Hyundai i30 Wagon 2020 facelift prvni sada 03Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 10 - Hyundai i30 Wagon 2020 facelift prvni sada 04Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 11 - Hyundai i30 Wagon 2020 facelift prvni sada 05Němci srovnali Škodu Octavia Combi s jejím úhlavním soupeřem, tradiční zbraně už nezabírají - 12 - Hyundai i30 Wagon 2020 facelift prvni sada 06
Hyundai i30 Kombi je po faceliftu mnohem vyrovnanější soupeř. Nicméně jeho 1,6litrový turbodiesel již má své nejlepší dny za sebou. Foto: Hyundai

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše