Nikola přiznala, že zfixlovala video s jejím tahačem v akci, přesto doufá, že ji lidé uvěří

Když byla firma nařčena z toho, že její aktivity jsou jen lži a podvody, veškerá obvinění rázně odmítla. Teď ale sama přiznává, že video s jejím vodíkovým tahačem ukázalo jen auto puštěné z kopce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nikola přiznala, že zfixlovala video s jejím tahačem v akci, přesto doufá, že ji lidé uvěří

15.9.2020 | Petr Prokopec

Nikola přiznala, že zfixlovala video s jejím tahačem v akci, přesto doufá, že ji lidé uvěří

/

Foto: Nikola Motor Company@YouTube

Když byla firma nařčena z toho, že její aktivity jsou jen lži a podvody, veškerá obvinění rázně odmítla. Teď ale sama přiznává, že video s jejím vodíkovým tahačem ukázalo jen auto puštěné z kopce.

Letos uplynulo již třiaosmdesát let od zkázy vzducholodi Hindenburg. Za požárem stálo hlavně rozhodnutí společnosti Zeppelin využít jako nosný plyn vodík a nikoliv hélium, které je sice inertní, ale také drahé. S vodíkem nicméně nebyla svázána pouze nižší cena, ale také vyšší zdvih. Díky tomu dostal Hindenburg více kabinek pro cestující a mohl tak být efektivnější. Ve službách říšské flotily nicméně vzducholoď dlouho nezůstala, neboť její první cesta se uskutečnila v březnu 1936 a poslední v květnu 1937.

Proč ale taková lekce z historie? Jednoduše proto, že zde nyní máme druhé kolo souboje vodíku a Hindenburgu. Po vzducholodi byla totiž pojmenována také investigativní společnost, která si letos vzala na mušku společnost Nikola. Tedy automobilku, která se rozhodla svět oslnit kamiony na vodíkový pohon. Jak nicméně uvádí Hindenburg Research ve své obsáhlé zprávě, vše, co společnost Trevora Miltona udělala či oznámila, byly pouze lži a mystifikace - jinými slovy past, do které se měli chytit důvěřiví investoři.

Nikola se proti tomuto nařčení pochopitelně brání, hrozí žalobou a veškerá obvinění popírá. Když ale došlo na konkrétní argumentaci, firma (skoro se ji zdráháme označit za automobilku) přiznala, že její tahač One skutečně nebyl v roce 2018 až tak pojízdný, jak bylo prezentováno. Nikola pochopitelně neříká, že podváděla, její výmluvy ale potvrzují přesně to. Nikola prý před dvěma lety přišla s videem nazvaným In Motion (tedy V pohybu - pozn. red.), nikde prý neuváděla, že tahač je poháněn vlastním ústrojím.

S tím na jedné straně lze souhlasit, když ale jakákoli automobilka ukazuje nějaké auto v pohybu, nikoho by ani nenapadlo, že nedisponuje vlastním pohonem, ať už jakýmkoli. Nikola zkrátka udělala vše pro to, aby si kdokoliv při pohledu na dané záběry myslel, že tahač One je skutečně vlastním ústrojím poháněn. Ač totiž silnice vedla z kopce, natočením kamery došlo na vyrovnání sklonu. Zmatení veřejnosti bylo tedy dokonalé, byť dle Nikoly investoři znali reálné schopnosti vozu a video je dle ní jako důkaz o podvodu irelevantní.

Problémem pro automobilku nicméně je ta skutečnost, že nyní ji jen málokdo věří. Pokud totiž umně maskovala realitu v jednom případě, nikde není zaručeno, že se tak nedělo pokaždé. I proto již Nikolu vyšetřuje americká SEC, jež má podezření na porušení zákonů o obchodování s cennými papíry. Právě kvůli tvrzením o revoluční technologii, která ale dost možná vůbec neexistuje, totiž hodnota značky na finančních trzích raketově stoupala.

Osud automobilky, která vzbudila rozpaky už svým jménem zjevně parazitujícím na Tesle a pozdější žalobou právě na fremontského konkurenta, je tedy aktuálně ve hvězdách, přičemž je otázkou, zda o ní bude nakonec rozhodovat soud či nikoliv. Řada investorů nicméně firmě stále věří, pročež zatím stále nelze tvrdit, že by Hindenburg svou druhou srážku s vodíkem vyhrál. Posílá jej však stále níže k zemi, stejně jako tomu bylo před oněmi třiaosmdesáti lety, jen v opačném gardu.


Nikola přiznala, že zfixlovala video s jejím tahačem v akci, přesto doufá, že ji lidé uvěří - 1 - Nikola One In Motion 2018 novy videoscreen 01Nikola přiznala, že zfixlovala video s jejím tahačem v akci, přesto doufá, že ji lidé uvěří - 2 - Nikola One In Motion 2018 novy videoscreen 02
Nikola přiznala, že toto video zfixlovala a svůj kamion pustila z kopce. Prý nikdy netvrdila, že se pohybuje pomocí vlastního pohonu, to je ale chabá výmluva - asi málokoho by po jeho zhlédnutí byť jen napadlo, že tahač One se nepohybuje s pomocí vlastního ústrojí, ale za pomoci gravitace. Foto: Nikola Motor Company@YouTube

Zdroj: Bloomberg

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše