Pohádka o obrovském zájmu o 4,5tunové elektrické monstrum Hummeru končí brutálním propadem cen, kupci došli

Je to jedna z největších absurdit na poli elektrických aut, jen jeho baterie váží víc než celá kompaktní auta. GM se ještě loni chlubil jeho 90 tisíci rezervacemi, což vytvářelo dojem obrovského zájmu, který při minimální výrobě nafoukl ceny. Teď se ukázala pravda.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pohádka o obrovském zájmu o 4,5tunové elektrické monstrum Hummeru končí brutálním propadem cen, kupci došli

30.11.2023 | Petr Prokopec

Pohádka o obrovském zájmu o 4,5tunové elektrické monstrum Hummeru končí brutálním propadem cen, kupci došli

/

Foto: GMC

Je to jedna z největších absurdit na poli elektrických aut, jen jeho baterie váží víc než celá kompaktní auta. GM se ještě loni chlubil jeho 90 tisíci rezervacemi, což vytvářelo dojem obrovského zájmu, který při minimální výrobě nafoukl ceny. Teď se ukázala pravda.

Před několika málo lety koncern General Motors oznámil, že uvažuje o vytažení značky Hummer ze záhrobí. Nové provedení nicméně dle Američanů již nemělo být likvidátorem planety, nýbrž její spásou a místo objemného benzinového či dieselového motoru vsadit na elektrický pohon. Jak moc je přitom něco takového s ohledem na 4,5tunovou hmotnost vozu reálné, necháme na vašem posouzení, už jeho baterie ale leccos naznačí. Dnes se v nich ale znovu šťourat nechceme, věnovat se budeme raději cenám a prodejům.

Výroba vozu odstartovala 21. listopadu 2021, přičemž zpočátku šlo pouze o pick-up, než 30. ledna letošního roku na montážní linky nastěhovalo i spřízněné SUV. K zákazníkům jako první měla zamířit varianta Edition 1, která disponovala třemi jednotkami se souhrnným výkonem 1 000 koní. Ten měl vozu umožnit sprint na stovku za rovné 3 sekundy, zatímco s bateriemi o kapacitě 246,8 kWh byl spojen udávaný dojezd 529 km. Kromě toho úvodní edice dostala do vínku také paket Extreme Off-Road a režim krabí chůze, který umožňuje vytočení kol do boku.

GMC v roce 2021 oznámilo, že cena této verze bude startovat na 108 700 dolarech, což odpovídá dnešním 2,4 milionům korun. To je na poměry takto disponovaného elektrického auta vlastně málo a automobilka loni v listopadu oznámila, že má v rukou více než 90 tisíc rezervací a je výroba vyprodaná na dva roky dopředu. Ona Edition 1 pak byla rozebrána během pouhých 10 minut. O pár týdnů později však koncern GM vyrukoval s prodejními výsledky, které již tak oslnivé nebyly.

Zatímco v roce 2021 byl zákazníkům předán pouze jediný exemplář, loni bilance po celých dvanácti měsících činila jen 854 exemplářů. To bylo vlastně i poněkud překvapivé, neboť automobilka celkově vyrobila 4 890 exemplářů. Letos pak je na tom GMC ještě lépe, za prvních sedm měsíců totiž vzniklo dokonce 11 058 aut. Kolik jich však zamířilo k zákazníkům? Možná se raději něčeho chytněte, za první tři čtvrtletí šlo totiž jen o 1 216 vozů, z toho 1 167 připadá na Q3.

Dochází tak na potvrzení skutečnosti, na kterou poukazujeme již delší dobu - tedy že rezervace nejsou závazné objednávky. A že některé ohromující parametry elektrických aut ve výsledku neznamenají pohodlný automobilový život. Tomu, co se odehrálo, pak odpovídá i vývoj cen. Kombinace relativně malé výroby a pohádky o obrovském zájmu znamenaly, že se dealeři snažili ceny existujících aut jaksepatří nafouknout, zřejmě i proto byly prodeje tak malé ve srovnání s výrobou. Ještě nedávno tak dealeři nabízeli elektrický Hummer až za 325 tisíc dolarů (7,2 mil. Kč), s postupujícím časem se ale ukázalo, že příliš mnoho aut na skladech čeká na zákazníky, kteří při těchto cenách prostě neexistují.

Následovat tak musel doslova brutální propad ceny, neboť Hummer Edition 1 se dnes oficiálně prodává za 104 650 USD (2,3 mil. Kč) a k zákazníkům povětšinou míří s minimální dealerskou přirážkou. Proč tomu tak je, plně vysvětluje ona obrovská propast mezi vyrobenými a doručenými kusy. Úvodní zájem je vyčerpán, prodejcům tak namísto pohádkových marží zůstaly pouze oči pro pláč a napěchovaná skladiště. Vlastně by tak ani nebylo podivné, kdyby zakrátko začal být Hummer k mání levněji než dle oficiálního ceníku.


Pohádka o obrovském zájmu o 4,5tunové elektrické monstrum Hummeru končí brutálním propadem cen, kupci došli - 1 - GMC Hummer EV 2022 nova sada 01Pohádka o obrovském zájmu o 4,5tunové elektrické monstrum Hummeru končí brutálním propadem cen, kupci došli - 2 - GMC Hummer EV 2022 nova sada 02Pohádka o obrovském zájmu o 4,5tunové elektrické monstrum Hummeru končí brutálním propadem cen, kupci došli - 3 - GMC Hummer EV 2022 nova sada 03
Pokud něco spojuje někdejší spalovací Hummer, zvláště pak generaci H3, a ten stávající elektrický, pak je to nezájem zákazníků. Dealerské žně spojené s obrovskými přirážkami jsou zjevně u konce, spíše lze na obzoru vyhlížet slevy. Zájem o auto je omezený a sklady plné. Foto: GMC

Zdroj: GM, Inside EVs

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše