Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás

Pokud byste si dnes chtěli koupit novou Ladu Niva v České republice, máte alespoň v oficiální rovině smůlu, Rusové ji sem už od loňska nedováží. Ta nová to podle šéfa mateřského Renaultu změní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás

10.2.2021 | Petr Prokopec

Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás

/

Foto: Dacia, koláž Autoforum.cz

Pokud byste si dnes chtěli koupit novou Ladu Niva v České republice, máte alespoň v oficiální rovině smůlu, Rusové ji sem už od loňska nedováží. Ta nová to podle šéfa mateřského Renaultu změní.

Před několika málo dny Renault představil plány na svou reorganizaci. Ta se týká i značek Dacia a Lada, jež budou spolupracovat mnohem více než doposud. Veškeré jejich budoucí novinky ponese modulární platforma CMF-B. Platí to pochopitelně i pro zcela novou Ladu Niva, stejně jako pro produkční verzi koncepční Dacie Bigster. Šéf Renaultu Luca de Meo nicméně dodal, že ač oba vozy mají sdílet až 85 procent komponentů, zvenčí je nakonec nikdo za dvojčata považovat nebude. Oproti studii z roku 2018 bude nová Niva laděná více ve stylu retro.

De Meo zároveň uvedl, že ruský vůz bude daleko více zaměřen na jízdu v terénu. „Niva je dle našeho názoru technickým produktem orientovaným na extrémní podmínky. Lze ji přirovnat k Land Roveru Defender či Suzuki Jimny. Bude mít redukční převodovku a velkorysou světlou výšku či nájezdové úhly. Bude to velmi jednoduchý a praktický vůz. Prodávat jej chceme ve Švýcarsku i Rakousku, kde pro mnoho lidí půjde o jediný způsob, jak se budou moci dostat do své horské chaty.“ Mimo tyto trhy nicméně Renault počítá i se zbytkem EU, stejně jako s Afrikou či Latinskou Amerikou. Nová Niva se zkrátka má prodávat „všude”.

Právě taková globální expanze nakonec přinese jeden nečekaný krok. Nová Niva by měla být nabízena i s francouzským logem, a to zejména v zemích, kde ruskou značku nikdo nezná. Nejspíše přitom půjde právě o černý kontinent a jih toho amerického. Ve výsledku se tak nelze divit vcelku odvážným prodejním ambicím. Zatímco klasická Niva nemá oslovit více než 100 tisíc zájemců ročně, u novinky se díky sourozencům od Dacie a Renaultu naopak počítá s mnohasettisícovými registracemi.

Lze pak připomenout, že zákazníci se nebudou muset rozhodovat jen na základě loga. Minimálně Lada totiž svou novinku nabídne jako třídeřovou se zkráceným a s pěti dveřmi s prodlouženým rozvorem. Stejně tak bude nabídnuto provedení zaměřené spíše na asfalt a off-roadová varianta, kdy u druhé zmíněné světlá výška naroste až na 240 milimetrů, tedy v podstatě na rekord v daném segmentu. Pohon všech kol se však má stát standardem ve všech případech.

Rusové pak svůj model budou nabízet s vlastním 1,8litrovým atmosférickým motorem či s alianční přeplňovanou jedna-trojkou. První jednotku bude možné spárovat s šestistupňovým manuálem nebo automatem CVT, pro druhou je však připravena pouze automat. De Meo potvrdil, že výroba definitivně odstartuje v roce 2024, poté, co byl vývoj zpožděn nikoliv jen kvůli koronaviru. Stávající Niva pochopitelně minimálně do té doby v prodeji vydrží.


Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 1 - Lada Niva Vision 2021 novy render 01Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 2 - Lada Niva Vision 2021 novy render 02Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 3 - Nova Lada Niva 2021 update 01
Nová Lada Niva bude globálním vozem, odhalil šéf Renaultu. Nicméně v Africe či Latinské Americe by měla být prodávána právě s logem francouzské značky. Foto: AvtoVAZ

Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 4 - Dacia Bigster 2021 Concept 01Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 5 - Dacia Bigster 2021 Concept 02Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 6 - Dacia Bigster 2021 Concept 03Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 7 - Dacia Bigster 2021 Concept 04Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 8 - Dacia Bigster 2021 Concept 05Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 9 - Dacia Bigster 2021 Concept 06Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 10 - Dacia Bigster 2021 Concept 07Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 11 - Dacia Bigster 2021 Concept 08Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 12 - Dacia Bigster 2021 Concept 09Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 13 - Dacia Bigster 2021 Concept 10Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 14 - Dacia Bigster 2021 Concept 11Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 15 - Dacia Bigster 2021 Concept 12Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 16 - Dacia Bigster 2021 Concept 13Šéf Renaultu odhalil detaily k nové Ladě Niva, koupit ji nakonec půjde i u nás - 17 - Dacia Bigster 2021 Concept 14
Tímtéž autem pak bude produkční provedení konceptu Dacia Bigster, jak jsme ostatně naznačovali již v době jeho debutu. Foto: Dacia

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.