Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV

Japonská značka se veze na vlně úspěchu a chystá mnohé, třeba i vlastní modulární platformu. Na rozdíl od Fiatu působí její plány věrohodně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV

12.5.2014 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonská značka se veze na vlně úspěchu a chystá mnohé, třeba i vlastní modulární platformu. Na rozdíl od Fiatu působí její plány věrohodně.

Minulý týden jsme neinformovali prakticky o ničem jiném než o novém plánu Sergia Marchionneho, jež se dotýká prakticky všech italských automobilek. Koncern Fiat Chrysler Automobiles však není jediným, kdo hledí do budoucnosti. Svou vizi nám představil také Yasuyuki Yoshinaga, prezident společnosti Fuji Heavy Industries. Ta pod názvem Prominence 2020 řeší příštích šest let značky Subaru, přičemž počítá s představením nové globální modulární platformy, nových motorů a nového SUV.

Než se ovšem k budoucnosti dostaneme, jen zmíníme právě ukončený fiskální rok. V tom se totiž japonské automobilce nadmíru dařilo, neboť globálně bylo prodáno 825 000 nových vozů, tedy o 12 procent více než v předchozím období. Provozní zisk se tak prakticky ztrojnásobil (3,18 miliardy USD/63,6 mld. Kč), zatímco čistý příjem narostl o 73 procent na 2,01 miliardy dolarů (40,2 mld. Kč).

Takřka 60 procent veškerých registrací přitom mají na svědomí Spojené státy, kde prodáno bylo 478 000 nových vozů, o 14 procent více než minulý rok. Samotný trh přitom rostl jen tříprocentním tempem, zatímco Subaru se dvoucifernou číslovkou může pochlubit v každém z posledních 16 měsíců (růst ovšem značka ve Státech zažívá již šestý rok v řadě).

S tímto zázemím asi nebude překvapením, že Yoshinaga pro letošní fiskální rok (odstartoval 1. dubna) počítá s růstem o dalších 11 procent. Za oceánem by se tedy mělo prodat 531 000 nových vozů. To je ovšem jen počátek plánovaného růstu, do roku 2020 by totiž Subaru chtělo své globální registrace navýšit na 1,1 milionu exemplářů.

Oproti současnosti jde tedy o relativně skromný růst (o 20 procent), který tak rozhodně nevypadá naivně jako v případě Italů. Navíc Subaru se oproti FCA může pochlubit již dosaženým zlepšením, díky čemuž výhled vypadá věrohodněji. Zvláště když Yoshinaga dodává, že stávající plán, který značka měla, se povedlo splnit o dva roky dříve.

Jen na oblibu u zákazníků ale automobilka spoléhat nechce, součástí vize Prominence 2020 je tedy i představení nové modulární platformy SGP (Subaru Global Platform). Ta bude debutovat s příští generací modelu Impreza, přičemž podepírat má prakticky veškeré modely až po Outback. Zaměří se přitom na bezpečnost, ovladatelnost a prostor v kabině.

Vyjma toho chce automobilka představit nové sedmimístné SUV, jež by v nabídce zaskočilo za stárnoucí model Tribeca. Pravděpodobně se přitom bude vyrábět v Americe, pročež je otázkou, zda dorazí také na Starý kontinent. Jelikož však evropské trhy nejsou pro Subaru zemí zaslíbenou, vidíme tuto možnost spíše jako nereálnou.

Dočkat bychom se naopak měli hybridního ústrojí, které značka taktéž v rámci nového plánu chystá. Souběžně s tím však má dojít také k přepracování konvenčních pohonných jednotek, jejichž termální účinnost by měla narůst na 40 procent. Tedy na vyšší úroveň než u Toyoty Prius, což jen naznačuje použití Atkinsonova cyklu.

Z dalších novinek pak můžeme jmenovat modernizovanou verzi bezpečnostního systému EyeSight, která již nebude řešit pouze možnost havárie s vpředu jedoucím vozem, ale všechny směry. Mimo to pak Subaru chystá ještě redukci nákladů (i skrze zmíněnou platformu), ve výsledku tak výhled nevypadá vůbec špatně. Zvláště když díky němu budeme i nadále dostávat modely typu WRX STI.


Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 1 - Subaru Impreza 2012 EU zive 01Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 2 - Subaru Impreza 2012 EU zive 02Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 3 - Subaru Impreza 2012 EU zive 03Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 4 - Subaru Impreza 2012 EU zive 04Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 5 - Subaru Impreza 2012 EU zive 05Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 6 - Subaru Impreza 2012 EU zive 06Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 7 - Subaru Impreza 2012 EU zive 07Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 8 - Subaru Impreza 2012 EU zive 08Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 9 - Subaru Impreza 2012 EU zive 09Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 10 - Subaru Impreza 2012 EU zive 10Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 11 - Subaru Impreza 2012 EU zive 11Subaru Prominence 2020: také Subaru ma plán, řeší japonské MQB i nové SUV - 12 - Subaru Impreza 2012 EU zive 12
Příští generace Subaru Impreza by již měla stát na nové globální platformě

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.