Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér

Desátá generace Civicu chce oslnit sportovním designem. Pod kapotou však počítá s maloobjemovými motory, tedy až na zvažovaný Type-R.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér

4.3.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Desátá generace Civicu chce oslnit sportovním designem. Pod kapotou však počítá s maloobjemovými motory, tedy až na zvažovaný Type-R.

Letošní ženevský autosalon byl svědkem mnoha zajímavých debutů, přičemž koncept desáté generace Hondy Civic určené pro Evropu byl jedním z nich. Jak jsme ovšem uvedli v našem původním článku, japonská automobilka přivezla na výstaviště Palexpo jen model mapující exteriér. V kabině tak chyběla palubní deska, sedadla či vlastně cokoliv, stejně jako bylo prázdno pod kapotou. S těmito zákoutími by nás Honda měla seznámit až na pařížské motor show, kde se ukáže sériové provedení.

Naši kolegové z Auto Expressu si ovšem popovídali s designérem Diasuke Tsutamorim, pročež zejména v rámci onoho exteriéru již máme poměrně jasnou představu o tom, co nás čeká a nemine. Tu pak ještě dále umocňují neoficiální ilustrace, na kterých si můžeme prohlédnout standardní provedení i variantu Type-R. Ta je podle Tsutamoriho aktuálně ve fázi zvažování, nicméně s jejím příchodem nejspíše počítat můžeme. Jak totiž japonský designér dodává, již standardní „Civic hatchback má materiálu a talentu na rozdávání, takže z něj může vylézt Type-R“.

Vrcholná verze ale stoprocentně do Paříže nedorazí, pročež se aktuálně budeme zabývat pouze základní variantou. Ta by se prý od konceptu neměla vizuálně víceméně lišit. „Tento prototyp je velmi blízko sériové výrobě. Ve chvíli, kdy uvidíte hotový vůz, si pravděpodobně budete myslet, že je to stále prototyp,“ dodává Tsutamori. Jeho slova tak jen potvrzují, že Honda udělá... tenčí čáru za stávající vizáží, která je pro Evropany možná až příliš kontroverzní. Počítat bychom přitom měli se zachováním krátkých převisů či nových čelních světel.

Výraznou změnou ovšem projde hlavně záď, neboť podle Tsutamoriho „současný Civic má dvě slabiny. Jednou je výhled dozadu, druhou pak vysoký postoj při pohledu zezadu. Tyto slabiny byly eliminovány novým designem. Snížili jsme zadní spoiler a zredukovali jeho tloušťku. Okno je tak jednodílné, pročež nejste při výhledu dozadu omezeni žádnou překážkou.“ Je tedy zjevné, že v těchto partiích se budou měnit pouze detaily, kupříkladu výrazné výdechy v nárazníku. Dvojitá koncovka výfuku pak nejspíše bude určena pouze zvažované verzi Type-R.

Výsledek působí docela odvážně, ale ne tak svérázně jako stávající provedení. „Věděli jsme, že chceme stvořit opravdu strhující a vyčnívající exteriér, který vyzve konvenční evropskou vizáž. Proto tu máme snoubení osobitého a sportovního stylu, jízdní dynamiky a zároveň univerzální praktičnosti,“ dodává k tématu Tsutamori, který se nechal ovlivnit hlavně americkou Hondou Civic Coupe. Sám však přiznává, že opravdovou zkouškou pro japonskou novinku bude až přímé srovnání produkční verze s konkurencí.

Vůči ní bude nová generace působit opravdu mohutně, neboť ve srovnání s tou současnou je o 130 milimetrů delší, 30 mm širší a 20 mm nižší. Takový Volkswagen Golf tak překonává o nemalých 245 mm. Při těchto rozměrech je tak prý logické, že již ve standardu můžeme počítat s velkými koly, takové osmnáctky ale nejspíše budou vyhrazeny až vyšším úrovním výbavy. Je potom ale trochu smutné, že pod kapotou se objeví nepříliš záživné jednotky, tedy benzinový litrový tříválec a 1,5litrový čtyřválec VTEC, respektive 1,6litrový turbodiesel.

Výroba odstartuje ještě letos v továrně v britském Swindonu, do které Honda již investovala 215 milionů liber (cca 7,5 mld. Kč) za účelem implementace nových technologií a procesů. Samotný prodej by ovšem měl být zahájen až na počátku příštího roku, na informace o cenách a výbavách je tedy ještě brzy.


Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 1 - Honda Civic X novy render 01
Neoficiální ilustrace standardní Hondy Civic...

Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 2 - Honda Civic X novy render 02
...i verze Type-R...

Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 3 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 01Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 4 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 02Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 5 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 03Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 6 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 04Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 7 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 05Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 8 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 06Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 9 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 07Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 10 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 08Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 11 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 09Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 12 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 10Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 13 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 11Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 14 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 12Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 15 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 12aTakto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 16 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 14Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 17 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 15Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 18 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 16Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 19 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 18Takto by měla vypadat nová Honda Civic. Od konceptu ji nerozeznáte, říká designér - 20 - honda civic 10 eu prototyp zeneva 19
...vycházejí ze ženevského prototypu

Zdroj: Auto Express, Ilustrace: X-Tomi Design poprvé a podruhé

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.