Unikla podoba prvotiny „zrádců Tesly“, podívejte se na Atievu Atvus

Elektrický sedan dostane do vínku baterie o kapacitě 87 kWh a dva elektromotory, s nimiž stovku dá pod 3 s. Na trh ale hned tak nedorazí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Unikla podoba prvotiny „zrádců Tesly“, podívejte se na Atievu Atvus

14.10.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Unikla podoba prvotiny „zrádců Tesly“, podívejte se na Atievu Atvus

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Elektrický sedan dostane do vínku baterie o kapacitě 87 kWh a dva elektromotory, s nimiž stovku dá pod 3 s. Na trh ale hned tak nedorazí.

S výrobci elektromobilů se v poslední době roztrhl pytel. Jedním z nováčků je i firma Atieva, o které jsme se zmínili v polovině července. Tehdy se značka z Kalifornie vytasila s prototypem dodávky, jenž v akceleraci „smázla“ Ferrari California i Teslu Model S. To ve výsledku nebylo až tak překvapivé, neboť kreace zvaná Edna založená na bázi Mercedesu Vito disponovala výkonem 900 koní.

Atieva, za kterou stojí lidé dříve pracující pro Teslu včetně „vysokých šarží”, v daný moment také uvedla, že do výroby dodávka nezamíří. Místo toho slouží jako testovací stolice pro skutečnou firemní prvotinu, jíž bude přímá konkurence pro Model S. Nově odhalená designový nákres pro patentový úřad přitom naznačuje, že očekávat máme pětidveřový sedan s velmi krátkými převisy vpředu i vzadu.

Mimo to si můžeme povšimnout rozšířeného zadního blatníku, který částečně zakrývá i kolo. Tento prvek má přitom napomoci snížit odpor vzduchu a je vždy zdrojem kontroverzí. Stejným směrem nejspíše cílí i absence klik dveří, finální podoba to ale být nemusí - údajně máme tu čest jen s předprodukčním konceptem, který se naplno ukáže na počátku prosince.

Stran designu, který Tesle může konkurovat jen stěží, bychom pod kapotou sedanu nazvaného Atvus měli očekávat stejnou techniku, jaká poháněla i výše zmiňovanou dodávku. Počítat lze tedy s lithium-iontovými bateriemi o kapacitě 87 kWh a dvěma elektromotory o výkonu 900 koní, jenž umožní sprint na stovku pod 3 sekundy.

Kromě toho na palubu zamíří také jistá forma autonomního řízení, byť prozatím je otázkou, co přesně máme očekávat. Automobilka totiž hodlá se sériovým modelem vyrukovat v roce 2018, a to s nemalými ambicemi. V prvním roce by totiž mělo vzniknout 20 tisíc kusů, posléze pak má výroba čítat až 130 000 exemplářů ročně.


Unikla podoba prvotiny „zrádců Tesly“, podívejte se na Atievu Atvus - 1 - Atieva Atvus prvni foto lepsi 01Unikla podoba prvotiny „zrádců Tesly“, podívejte se na Atievu Atvus - 2 - Atieva Atvus prvni foto lepsi 02Unikla podoba prvotiny „zrádců Tesly“, podívejte se na Atievu Atvus - 3 - Atieva Atvus prvni foto lepsi 03
Atieva Atvus se ukázala na uniklé patentové ilustraci, předprodukční máme čekat již letos v prosinci

Zdroj: Recode

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše