VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI

Absolutně vrcholný Golf dorazí s 420 koňmi. Kvůli životnosti VW možná nepoužije dvoulitrový čtyřválec, ale vsadí na větší jednotku od Audi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI

21.5.2015 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Absolutně vrcholný Golf dorazí s 420 koňmi. Kvůli životnosti VW možná nepoužije dvoulitrový čtyřválec, ale vsadí na větší jednotku od Audi.

Uplynulo již třináct měsíců od chvíle, kdy koncepční Volkswagen Golf R400 debutoval na autosalonu v Pekingu. V mezičase nás přitom německá automobilka opakovaně ujistila, že tento kdysi rodinný hatchback s výkonem vyšším, než jaký produkuje Porsche 911 Carrera S, dorazí také do showroomů. A to za cenu pouze 50 000 Eur (cca 1,37 milionu korun), což ve světle potenciálu pod kapotou není suma nikterak přemrštěná. Dočkat bychom se přitom měli v příštím roce, do té doby musí Volkswagen vyřešit jeden zásadní problém.

Jak asi mnozí tuší, onou záležitostí je výkon a s ním související životnost pohonné jednotky. Koncept totiž doloval 400 koní z dvoulitrového čtyřválce, produkční verze pak má koní nabídnout dokonce 420. Pokud by přitom byl použit stejný agregát jako v Pekingu, znamenalo by to, že Golf R400 bude nabízet 210koňový litrový výkon. To by z něj dělalo litrově daleko nejvýkonnější benzin dneška a to je možná silné sousto i na Volkswagen, když již současný Golf R doluje z tohoto motoru nemalých 300 koní a otázky na životnost visí i nad ním.

Začínaly se tak rojit zvěsti, že produkční verze absolutního vrcholu řady by mohla přepřáhnout na 2,5litrový pětiválec TFSI, což jen potvrzují autoři přiložených fotek prototypu sériového R400 - prý zněl spíše jako s motorem o pěti válcích. To rozhodně není krok nelogický, neboť stejná pohonná jednotka by měla pohánět také Audi TT RS. Tedy další z koncernových vozů postavených na modulární platformě MQB. A pokud tato dvojice již sdílí tento mechanický základ, pak by nebylo až tak nemyslitelné, kdyby nebyla poháněna i stejným agregátem.

Navíc jsou tu i příklady jako Golf 500R s 518 koňmi nebo Škoda Yeti RS, které ze stejného motoru doluje ještě více výkonu. A od mechaniky se ještě vzdalovat nebudeme, další spornou oblastí je totiž převodovka. Sedmistupňový automat DSG používaný výše zmiňovaným „eRkem“ totiž zvládá přenést pouze 380 Nm točivého momentu, Golf R400 by však měl dávat k dobru 500 Nm. Volkswagen tak bude muset přijít s její odolnější verzí, jejíž vývoj by kvůli jednomu modelu nebyl zrovna ekonomicky výhodný. Což opět nahrává sdílenému ústrojí s Audi TT RS.

Jasno v této věci snad budeme mít co nejdříve, prozatím vše berte jako sice velmi pravděpodobnou, ale dosud nepotvrzenou informaci. Tedy pokud v to nepočítáte zmíněné názory špionážních fotografů, kteří stojí za nejnovější sérií snímků z Ringu. Uvidíme tedy časem, jak se celá záležitost vyvrbí. Nyní již jen můžeme dodat, že novinka dostane kromě výkonného pohonného ústrojí také snížený podvozek a nejspíše i 20palcová litá kola. Mimo to můžeme čekat také agresivnější bodykit, jemuž vévodí mohutné zadní křídlo, uvnitř pak nebudou chybět sportovní sedadla či volant.

Níže si můžete prolistovat šest špionážních fotek, další si můžete prohlédnout v galerii na Autoevolution.com.


VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI - 1 - VW Golf R400 nove spy foto 01VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI - 2 - VW Golf R400 nove spy foto 02VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI - 3 - VW Golf R400 nove spy foto 03VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI - 4 - VW Golf R400 nove spy foto 04VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI - 5 - VW Golf R400 nove spy foto 05VW Golf R400 testuje na Ringu, možná s motorem 2,5 TFSI - 6 - VW Golf R400 nove spy foto 06
Chystaný VW Golf R400 byl nachytán špionážními fotografy během testů na Ringu

Zdroje: Auto Evolution, Auto Express

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.