VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr

Volkswagen nemívá skromné plány a ani ty s motory a převodovkami mezi ně nepatří. Přijde s automatem s 10 stupni a dieselem o výkonu 136 k/litr.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr

27.4.2013 | Petr Miler | 7 příspěvků

VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Volkswagen nemívá skromné plány a ani ty s motory a převodovkami mezi ně nepatří. Přijde s automatem s 10 stupni a dieselem o výkonu 136 k/litr.

Mít v nabídce sedmi- nebo osmistupňový automat dnes pomalu nic neznamená. Japonské značky by to možná viděly jinak, když si ale projdete třeba naše testy BMW, najdete takové ústrojí v každém druhém testovaném autě. Osm stupňů je ale dnes standardem třeba i u Jaguarů, Range Roverů, sedm nebo osm kvaltů mají dnes často i Porsche a auta koncernu VW vůbec, Mercedesy i další značky. Osmičkou zkrátka už nezaujmete.

ZF proto už před lety avizovalo devítistupňový automat, který se letos objeví třeba v nabídce Dodge Dart, Jeepu Liberty a Chrysleru 200 nebo Range Roveru Evoque. Podle ZF jde o přirozený limit a honba za maximálním počtem převodových stupňů automatů je tím u konce, jenže každý si to nemyslí. Hyundai už dříve avizoval, že jde do desetikvaltu a snad aby občas nechápající šéf VW Martin Winterkorn nezůstal pozadu, avizoval tentýž krok na Vienna Motor Symposium, které proběhlo tento týden... asi budete vědět, kde.

Dr. Winterkorn pochopitelně připustil, že jde o odpověď na zpřísňující se limity spotřeby alias emisí CO2, neboť desetistupňový automat má dále pomoci se snižováním papírové spotřeby paliva. O reálném efektu se nehovořilo, šéf VW ale trvá na tom, že spalovací motory nejsou mrtvou záležitostí a koncern jim věří i pro své budoucí plány. „Od roku 2000 jsme snížili spotřebu našich motorů TDI a TSI o více než 30 procent. Jsem přesvědčen, že do roku 2020 můžeme dosáhnout dalšího zvýšení efektivity motorů o 15 procent,” konstatoval Winterkorn s tím, že nová převodovka, sázející znovu na dvojici spojek (tedy řešení, kterému koncern říká DSG), v tom má být firmě nápomocna.

Není zatím jasné, kdy by se takové ústrojí mělo objevit na trhu a totéž platí i pro další avizovanou novinku. VW prý pracuje na dieselovém motoru TDI s litrovým výkonem 100 kW (136 koní), což by v praxi mohlo znamenat třeba 270koňový dvoulitr. Jednotka by měla využít nově vyvíjeného elektrického turbodmychadla, které vyvíjí více výrobců a jemuž u Volkswagenu říkají e-booster. Doktor W. pak dále prozradil, že jednotka bude spoléhat na vstřikovače pracující s tlakem 3 000 barů a měla by pochopitelně přinést nejen vysoký výkon, ale i mimořádnou provozní efektivitu.

Aby toho nebylo málo, Winterkorn dále prozradil svou náklonnost k pohonu s pomocí CNG, neboť podle něj jde o „technologii přátelskou k přírodě, hospodárnou a přitom vhodnou pro každodenní použití.” Navíc prý existuje již dostatečná infrastruktura, aby zmíněné platilo. A jak je na tom šéf Koncernu s náklonností k hybridům a elektromobilům, které si třeba u jeho kolegy z Maserati moc dobré renomé nevysloužily?

V krátkém časovém horizontu Winterkorn věří plug-in hybridům jako je třeba inovovaná Panamera E-Hybrid, do budoucna by ale chtěl „elektrifikovat všechny třídy aut”. Snad tím myslí budoucnost, kdy toto řešení bude reálně použitelné a nebude dělat z řidiče oběť limitů současných akumulátorů...


VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr - 1 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 099VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr - 2 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 099-1VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr - 3 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 100VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr - 4 - Test Volkswagen Golf R 54VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr - 5 - Test Volkswagen Golf R 79VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr - 6 - Test Volkswagen Golf R 78VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr - 7 - Test Volkswagen Golf R 75VW chystá 10stupňový automat a diesel TDI s výkonem 100 kW na litr - 8 - Test Volkswagen Golf R 76
Martin Winterkorn se očividně nebrání ničemu, pro nejbližší budoucnost ale věří hlavně automatu DSG s neskutečnými 10 stupni a motorům TDI s vysokým litrovým výkonem

Petr Miler

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše