První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek?

(+ video) Atmosférický V8 Lexusu RC F jsme potrápili na okruhu Ascari. Pro někoho překvapivě umí být krom rychlého GT i schopným sporťákem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek?

2.1.2015 | Jaroslav Vavera | 13 příspěvků

První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Atmosférický V8 Lexusu RC F jsme potrápili na okruhu Ascari. Pro někoho překvapivě umí být krom rychlého GT i schopným sporťákem.

Silueta 4 705 milimetrů dlouhého japonského kupé s konfigurací sedadel 2+2, které navazuje na Lexus IS-F s druhou generací atmosféricky plněného motoru V8, láká ke zkušební jízdě stejně jako koncepce jeho pohonu. Atmosféricky plněný osmiválec o výkonu 477 koní a pohon zadních kol, doplněný diferenciálem Torsen s omezenou svorností, slibují už předem nadprůměrné zážitky z jízdy. Přílišný optimismus ale zchladí podhled do technického průkazu, kde v kolonce pohotovostní hmotnosti stojí hodnota 1 850 kilogramů. Co z takové kombinace může vzejít?

Vůbec první kilometry za volantem tohoto výjimečného kupé, které svým způsobem těží i s úspěchu desetiválcového Lexus LFA, jsem absolvoval na španělských silnicích v okolí Malagy a na tamním asfaltovém okruhu Ascari. A bonbónkem schovaným pouze v boxech soukromého polygonu zde byl Lexus RC F GT3, tedy speciál splňující předpisy FIA s hmotností pouhých 1 250 kg a osmiválcem o výkonu 540 koní, který by měl v příštím roce bojovat v šampionátu vozů GT3. Pojďme se na to podívat, jak oba vozy fungují.


První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 1 - Lexus RC F nove foto 42První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 2 - Lexus RC F nove foto 43První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 3 - Lexus RC F nove foto 45

Atraktivní vzhled, i přes omezené možnosti individualizace

Začít ale musíme u vzhledu. Na výběr jsme ve Španělsku měli většinu z nabízených provedení novinky zahrnující osm laků, čtyři druhy čalounění (černá, červená a šedá kůže i černou alcantaru) a dvě možnosti obložení interiéru (stříbrné skleněné vlákno a karbon). Na okruhu byl k dispozici i vůz s výbavou Carbon, jenž disponuje lehčí kapotou motoru, střechou a zadním spoilerem z uhlíkových vláken. Rozsah možností konfigurace RC F je tedy poměrně malý, atraktivitě jeho vzhled to ale nic neubírá.

Tvary dvoudveřové karoserie v mnohých detailech totiž skutečně vycházejí z koncepčních studií LF-LC a LF-CC. Už na první pohled je jasné, že design exteriéru je podřízen co nejlepší aerodynamice. Nechybí výrazná přední maska, která dominuje přední části, vyboulená kapota s větrací mřížkou, stejně jako muskulaturní přední blatníky, jenž také odvádí teplo od brzd. Přední světlomety disponují trojici zdrojů z LED a jsou doplněny páskem ve tvaru L pro denní svícení, opět z LED.

Boční profil vozu je doplněn stabilizačními žebry u vnějších zpětných zrcátek a zajímavě vystouplými zadními sdruženými svítilnami. Oba prvky by měli podle slov výrobce přispět k potlačení kmitů vozidla při zatáčení a lepší stabilitě v přímém směru. Lexus RC F se na silnici snaží držet i mnoho prvků, které zlepšují proudění vzduchu pod motorem, tedy kromě předního a zadního difuzoru jsou to spodní kryty pod motorem, převodovkou a podlahou navíc opatřené žebry usměrňující proudění vzduchu. Ani ty při pohledu z vnějšku nejspíš nepřehlédnete.

První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 4 - Lexus RC F nove foto 41První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 5 - Lexus RC F nove foto 46První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 6 - Lexus RC F nove foto 47

Interiér je spíše pro menší postavy, standardní výbava velkorysá

Když se zaměříte na vnitřek vozu a poprvé usednete do anatomických sedadel, jistě nepřehlédnete přístrojovou desku, která je z velké části převzata z posledních modelů značky, včetně sedmipalcového displeje a Touchpadu. Pozitivně překvapí výtečná audiosoustava Mark Lewinson se sedmnácti reproduktory, negativně pak nevelký prostor pro řidiče, zvláště pak ty vyšších postav.

Omezení jsou dána výše položeným sedadlem a u testovaného vozu i sníženou střechou (příplatkové střešní okno ubírá až nějakých 10 cm). Pokud se vám tedy do nového Lexusu podaří poskládat, asi si kromě krátkých sedáků vpředu a jen symbolickému místu vzadu včetně krkolomného pokusu se tam přemístit, na nic stěžovat nebudete. Zavazadlový prostor má slušných 366 litrů, dovnitř se pak vejdou až čtyři (či 2+2, chcete-li) pasažéři, přesto je tento vůz spíše dvoumístný.

První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 7 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda45První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 8 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda76První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 9 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda75První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 10 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda74

Přední sedadla jsou docela pohodlná a v zatáčkách poskytují i dostatečnou oporu. Řidič má k ovládání vozu k dispozici do ruky dobře padnoucí volant s tlustým věncem a řadicími pádly. K řízení pomáhá celá řada elektronických jízdních asistentů. Otočným ovladačem na středové konzoli lze zvolit jeden ze čtyř jízdních režimů (Eco, Normal, Sport a Sport+) a andělem strážným vám bude systém stability VDIM s novými nastaveními (Sport a Expert) nebo diferenciál s omezenou svorností, na přání vybavený systémem elektronického vektorování výkonu mezi hnaná zadní kola (TVD).

První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 11 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda48První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 12 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda50První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 13 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda64První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 14 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda58První test Lexus RC F: osmiválec boduje, co zbytek? - 15 - Lexus RC F jizda Lexus RCF jizda57

Diskuze 13 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.