Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard

Mercedes-Benz E500 kupé, to kombinace elegantní karoserie, velkého osmiválce a komfortního interiéru. Pro mnoho motoristů to je ztělesnění jejich automobilových snů, je ale realita taková, jak slibují papírové údaje a pověst vozů se Stuttgartu?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard

29.11.2010 | Mirek Brokeš | 1 příspěvek

Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mercedes-Benz E500 kupé, to kombinace elegantní karoserie, velkého osmiválce a komfortního interiéru. Pro mnoho motoristů to je ztělesnění jejich automobilových snů, je ale realita taková, jak slibují papírové údaje a pověst vozů se Stuttgartu?

Je dlouhou tradicí, že ke každé třídě sedanů má Mercedes i rozměrově odpovídající kupé. Jinou tradicí bylo, že tyto sportovnější varianty označoval písmeny CL s nějakým tím přídavkem. Někdy je ale potřeba tradice porušovat, a tak se dřívější CLK odebralo do propadliště dějin a na jeho místo nastoupilo kupé třídy E.

Agresivně elegantní exteriér

Příchod nové generace třídy C předznamenal a v případě nové třídy E dokonal odklon Mercedesu od oblin minulé dekády a příchod výraznějších linií. Ve stejném duchu se nese i design kupé třídy E. Jedním z východisek při vývoji byl závěr výzkumu provedeného mezi zákazníky. Z toho vyplynulo, že pro potenciální kupce je v této třídě důležitější vzhled, teprve pak až jízdní vlastnosti. Z toho je pak jasné, proč byla právě vzhledu věnována tak vysoká pozornost.

Je zřejmé, proč je pro zákazníky tak důležitý vzhled, E kupé v mnoha případech poslouží jako indikátor společenského postavení. A tuto úlohu plní na výbornou. Jak v provozu, tak staticky na firemním parkovišti působí nepřehlédnutelně. Nízká, široká a hranatá příď s výraznou maskou chladiče jasně dává všem najevo, že nejede jen tak nějaké ořezávátko.


Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 1 - MB500E10Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 2 - MB500E09

Na dlouhou kapotu pak navazuje zaoblená střecha zakončená krátkým víkem zavazadlového prostoru. Zvláštností je absence B-sloupku, což vynikne při stažení všech oken. Při pohledu z boku zaujme vystouplý zadní blatník, prvek sdílený se sedanem třídy E. Ten odkazuje na typ W180 220 z 50. let. Záď E kupé je naopak řešena velmi decentně a jediným výrazným prvkem jsou dvě lichoběžníkové koncovky výfuků.

Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 3 - MB500E08Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 4 - MB500E07

Testovaný kousek byl navíc vybaven paketem AMG, který v případě E kupé funguje stejně, jako černé brýle a vyboulené podpaží u elegantních pánů ve tmavých oblecích, které často vidíme stát na pozadí více či méně důležitých lidí. Zvýrazněné nástavce předního nárazníku a podběhů a 18" kola ve specifickém designu přece jen vyjevují něco z nátury kupé s velkým osmiválcem pod kapotou.

Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 5 - MB500E13

Sportovní interiér

Jestliže je exteriér řešen jako mix elegantních a sportovně agresivních linií, už první pohled do interiéru naznačuje, že zde už se eleganci taková váha nedává, prim hraje sportovní duch. Asi nebudu sám, kdo bude ztvárnění přístrojové desky a středové části tříramenného volantu považovat za nepříliš elegantní, designéři jako by vzešli z dřevomodelářské dílny. To je ale záležitost všech současných Mercedesů a ponechám na čtenáři, aby si závěr udělal sám.

Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 6 - MB500E16Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 7 - MB500E20

Jestliže k designu interiéru je můj vztah spíše zdrženlivý, k jeho funkčnosti výhrady téměř nemám. Volant má vhodně zvolený průměr i tloušťku věnce a je čalouněn na dotek velmi příjemnou kůží. Pomocí křížových ovladačů na něm umístěných lze ovládat značnou část dostupných funkcí, a tak z něj není potřeba příliš často sundávat ruce. Zbytek pak obstará joystick zábavně-informačního systému Comand APS, který je umístěn na středovém tunelu.

Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 8 - MB500E17Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 9 - MB500E19

Dostáváme se k jednomu z nejvýznamnějších prvků interiéru, ke sportovním sedačkám. Ta se na svém boku pyšní celou sadou ovladačů, pomocí kterých lze nastavit poloho a tvar bederní opěrky, šířku opěradla i délku sedáku. U testovaného vozu byla sedadla navíc vybavena vyhříváním a odvětráváním a zvláště posledně jmenovaný prvek je opravdu výborná záležitost. Sedačky si lze tedy přizpůsobit na míru a velmi to přispívá k nalezení správné polohy za volantem. Přesto k nim mám jednu výhradu. Jejich čalounění je až nekomfortně tvrdé, po ujetí 400 km v kuse mě sice, jak se mi velmi často stává, nebolela záda, ovšem mé pozadí si stěžovalo.

Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 10 - MB500E14Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 11 - MB500E18

O zadních sedadlech se dá prohlásit, že v autě jsou, ale tím to končí. Měřím necelých 180 cm a když jsem si seřídil sedačku řidiče tak, abych se cítil pohodlně, měl jsem problém za ni umístit tašku s notebookem. O možnosti usadit se sám za sebe jsem raději ani neuvažoval. Zavazadlový prostor je naopak více než dostatečný a přestože jsem to nezkusil, myslím, že dva golfové vaky s holemi se do něj vejdou.

Test Mercedes E500 kupé: německý bodyguard - 12 - MB500E15

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše