Elon Musk se narychlo sešel s šéfem VW na letišti, nechal ho vyzkoušet nové modely

Podobná schůzka šéfů významných automobilek je krajně neobvyklá, ale takový je i Elon Musk a Herbert Diess k němu chová zvláštní obdiv. Šéf Tesly z konkurence pro Model 3 dvakrát odvázaný nebyl, kvalitativně je jinde. Dynamicky ale ztrácí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk se narychlo sešel s šéfem VW na letišti, nechal ho vyzkoušet nové modely

8.9.2020 | Petr Prokopec

Elon Musk se narychlo sešel s šéfem VW na letišti, nechal ho vyzkoušet nové modely

/

Foto: Herbert Diess@LinkedIn

Podobná schůzka šéfů významných automobilek je krajně neobvyklá, ale takový je i Elon Musk a Herbert Diess k němu chová zvláštní obdiv. Šéf Tesly z konkurence pro Model 3 dvakrát odvázaný nebyl, kvalitativně je jinde. Dynamicky ale ztrácí.

V minulém týdnu navštívil Elon Musk Berlín, aby zkontroloval, jak pokračuje výstavba evropské továrny Tesly a absolvoval několik schůzek s politiky a obchodními partnery. Poté nastoupil do svého soukromého tryskáče a v souladu s dříve ohlášený letovým plánem se očekávalo, že zamíří zpět do USA. On ale místo toho po chvíli překvapivě přistál na letišti v Braunschweigu.

Právě tam se narychlo sešel se šéfem koncernu VW Herbertem Diessem, s nímž absolvoval zhruba dvouhodinovou soukromou schůzku. Kromě toho si Musk krátce vyzkoušel i Volkswagen ID.3 a usednou rovněž do chystaného crossoveru ID.4. Otázkou nicméně je, zda cokoliv z výše zmíněného něco znamená, o průběhu schůzky ale nemusíme hovořit jen v náznacích.

Sám Diess se totiž na svém účtu na síti LinkedIn pochlubil minutovým videem, ve kterém Musk usedne za volant. Jakkoliv ovšem naznačuje, že řízení je na vůz pro masy vcelku dobré, celkově není německým elektromobilem příliš okouzlen. Nejspíše i proto, že ID.3 cílí na ty samé zákazníky, jež má oslovovat rovněž Tesla Model 3. Musk si v kabině stoprocentně musel všimnout vyšší kvality, než se kterou se setkávají jeho zákazníci. Radost mu ovšem mohl dělat fakt, že dynamicky má jeho produkt navrch.

Dané skutečnosti má nejspíše na paměti i Diess. Ten nedávno debatoval se šéfem americké divize Volkswagenu Scottem Keoghem o budoucnosti zmíněného modelu ID.4. A jak se ukázalo, Němci s ním nechtějí jít přímo proti Tesle Model Y, místo toho jsou jejich cílem lidé, kteří běžně kupují vozy se spalovacím ústrojím. Ve srovnání s nimi totiž ID.4 dokáže obstát v rámci dynamiky i praktičnosti. Jakmile se ale postaví na semaforech vedle Tesly, je jasné, která značka bude v cíli první.

Neznamená to ale, že by VW nechtěl Tesle konkurovat. Otevřeně už oznámil, že v rámci objemu produkce elektrických aut americkou konkurenci dožene a předžene, a to nejpozději do tří let. „Pokud bude mít Tesla tři továrny, v nichž bude možné vyrábět 300 až 500 tisíc aut ročně, poté celkově mluvíme o 900 000 až 1,5 milionu vozů. Stejného čísla chceme dosáhnout v roce 2023, pravděpodobně však dříve,“ uvedl k tématu šéf odborů německé automobilky Bernd Osterloh.

VW přitom doufá, že Teslu nedohoní jen v rámci produkce, ale také softwarovými možnostmi. V tomto ohledu má zazářit zejména nově vzniklá technologická skupina Artemis, na kterou dohlíží šéf Audi Markus Duesmann. Osterloh doufá, že dílo se povede dotáhnout do zdárného konce a VW Group tak bude mít již ve velmi krátké době více dat o zákaznících, než má Tesla po několika letech.

Zda se dané záměry povede naplnit, je zatím ve hvězdách. Ostatně právě v oblasti softwaru VW Group momentálně poněkud tápe. Lze tak jen dodat, že Diess se dle svých slov na další shledání s Muskem těší. Pokud přitom u toho bude Porsche Taycan a chystaná třímotorová Tesla Model S, pak by taková schůzka mohla být ještě zajímavější.


Elon Musk se narychlo sešel s šéfem VW na letišti, nechal ho vyzkoušet nové modely - 1 - Elon Musk a VW ID.3 2020 prvni foto 01Elon Musk se narychlo sešel s šéfem VW na letišti, nechal ho vyzkoušet nové modely - 2 - Elon Musk a VW ID.3 2020 prvni foto 02
Elon Musk se během návštěvy Německa sešel se šéfem VW Group Herbertem Diessem a krátce otestoval Volkswagen ID.3. Foto: Herbert Diess@LinkedIn

Zdroje: Auto Motor und Sport, Welt am Sonntag

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše