Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá

Modrý ovál říká, že nový Focus RS vyrobit chce, mnoho konkrétního proto však zatím nedělá. Do roku 2017 jej tak možná ve výrobě neuvidíme.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá

9.4.2014 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Modrý ovál říká, že nový Focus RS vyrobit chce, mnoho konkrétního proto však zatím nedělá. Do roku 2017 jej tak možná ve výrobě neuvidíme.

V poslední době se může zdát, že jsme si automobilku Ford vybrali jako terč veškeré kritiky. Pravda je ovšem taková, že pouze komentujeme kroky a rozhodnutí, nad kterými nezřídka zůstává rozum stát. Zvláště pak nechápeme zdlouhavý příchod nového Mondea, které kromě Spojených států již zamířilo i do Chile. Evropa se sice má dočkat letos na podzim, takových slibů tu již bylo mnoho. A i kdyby nyní doznaly naplnění, stále se bude jednat o vůz, který se za oceánem začal prodávat již před třemi roky.

O novém Mondeu však dnes řeč nebude, místo toho se zadíváme na třetí generaci Fordu Focus RS. Zmatků se ovšem ani v tomto případě nezbavíme. Jak jsme totiž mohli poinformovat o víkendu, podle šéfa evropské divize Stephena Odella „není o čem mluvit“. To nepochybně znamená, že na příchod vrcholného hot hatche můžeme v dohledné době zapomenout. A dočkáme se jej vůbec? Podle provozní šéfky modrého oválu Barb Samardzich možná ano - ta naznačila, že Focus RS je ve fázi zvažování a vývoje.

„Dnes vám nic nemůžu potvrdit, ale řekněme, že je zde silná poptávka. Tedy něco, co nás nutí tento vrcholný model vyrobit,“ uvedla k dané záležitosti Samardzich. Její slova vzápětí nepřímo potvrdil mluvčí Fordu, podle něhož má značka „minulost bohatou na modely RS a tak nemůže nechat konkurenci, aby jí překonala“. Máme tak být v klidu, neboť šéf designu Martin Smith a jeho tým jsou plně soustředěni na budoucí sportovní modely automobilky.

Tato slova přitom naznačují mnohé, nikoliv pouze to, že u evropského Fordu zjevně levá ruka neví, co činí ta pravá. Zároveň ale začíná být možné i to, že v této generaci, která se do důchodu chystá v roce 2017, již nový Focus RS nevznikne. Pokud totiž ještě nepadla oficiální zelená, sotva se může mluvit o pořádném vývoji. A to ani nezmiňujeme testování, prezentace, marketing či přípravu na samotnou výrobu, která také nějaký čas zabere, Fordu obzvlášť.

Na druhou stranu, verze RS se vždy objevila v závěru životního cyklu standardního Fordu Focus. Je tedy možné, že modrý ovál to stihne i tentokráte, přičemž pokud se tak stane, pak novinka s největší pravděpodobností použije 2,3litrový čtyřválec EcoBoost, který byl vyvinut pro základní provedení modelu Mustang. V jeho případě ovšem výkon činí 309 koní, zatímco u Focusu RS by vylétl někam k 350 koním.

Tato síla by přitom měla směřovat pouze na přední kola, čímž chce značka udržet na uzdě hmotnost i cenu, jež se má pohybovat okolo 25 000 GBP (cca 825 tisíc korun). V té chvíli samozřejmě bude muset sáhnout po elektronickém diferenciálu, mimo něj je ovšem ve hře i dvouspojková převodovka Powershift. Její užití však momentálně prochází interní debatou, proto zatím počítejme jen s manuálem.

Jak jsme ovšem zmínili výše, stále není jisté, že nový Ford Focus RS bude. Jistotou je totiž prozatím pouze inovovaná verze ST, která má do prodeje dorazit letos v létě. Oproti předchozímu provedení chce přitom nabídnout hlavně působivější design, výkon dvoulitrového motoru EcoBoost zůstane na 250 koních. Současné s ní pak dorazí i dříve avizované dieselové provedení.


Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 1 - FordFocusRS_01Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 2 - FordFocusRS_02Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 3 - FordFocusRS_03Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 4 - FordFocusRS_04Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 5 - FordFocusRS_05Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 6 - FordFocusRS_06Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 7 - FordFocusRS_07Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 8 - FordFocusRS_08Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 9 - FordFocusRS_09Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 10 - FordFocusRS_10Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 11 - FordFocusRS_11Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 12 - FordFocusRS_12Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 13 - FordFocusRS_17Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 14 - FordFocusRS_18Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 15 - FordFocusRS_19Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 16 - FordFocusRS_20Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 17 - FordFocusRS_23Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 18 - FordFocusRS_24Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 19 - FordFocusRS_25Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 20 - FordFocusRS_26Ford prý po novém Focusu RS eviduje silnou poptávku, přesto s výrobou váhá - 21 - FordFocusRS_27
Druhá generace Fordu Focus RS byla opravdu působivým nástrojem na klikaté okresky. Ta třetí ale možná vůbec nevznikne

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše