Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque

Na největším automobilovém trhu světa stále neexistují zákony, které by jakkoli bránily plagiátorství.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque

21.4.2015 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na největším automobilovém trhu světa stále neexistují zákony, které by jakkoli bránily plagiátorství.

Chcete podnikat, vydělat hromadu peněz, ale nemáte žádný originální nápad? Nejste ztraceni, čínský automobilový sen můžete žít dá. Stačí zajet za Velkou zeď, začít pro tamní trh vyrábět cokoliv vymyšleného a úspěšného v jiných částech světa a máte skoro vyhráno. Evidentně totiž neexistuje jediný způsob, který by vás následně mohl dohnat k odpovědnosti za jakoukoli neúctu k duševnímu vlastnictví jiných. Přesvědčit se o tom ostatně mohla britská automobilka Land Rover, i když ta samozřejmě nebyla na straně „čórkařů“.

Jak jsme informovali již loni na podzim, šéfovi britské značky Ralfu Spethovi se vůbec nelíbí způsob, jakým Land Wind X7 okopíroval design Range Roveru Evoque. Speth proto uvedl, že následovat bude odvetná akce zaměřená vůči firmám Changan a Jiangling Motors, které za plagiátorskou automobilkou stojí. Šéf Land Roveru přitom dodal, že stěžovat si bude jak u čínské vlády, tak i u svého partnera, společnosti Chery.

Ani jeden z těchto kroků ale zjevně nepřinesl ovoce, neboť na autosalonu v Šanghaji Speth uvedl, že „tady nejsou žádné zákony, není tu nic, co by nás ochránilo. Musíme to tedy brát tak, jak to je.“ Čímž se tedy dostáváme k našemu úvodu, tedy že v Číně evidentně můžete kopírovat naprosto bez skrupulí a především ze strachu z oprávněného trestu. Ochrana duševního vlastnictví se zjevně v zemi pořád nenosí.

Land Rover má přitom nemalý důvod, proč se na značku Land Wind dívá skrze prsty. Kopie Range Roveru Evoque je totiž o poznání lacinější než originál, který se aktuálně na největším trhu světa prodává od 448 000 yuanů (cca 1 856 500 Kč). X7, který do vínku dostal identické klenuté blatníky, svažující se střechu či zvýšenou boční linii, by přitom měl stát okolo 150 000 yuanů (622 000 Kč).

Kromě takřka identického designu navíc čínská kopie nabízí i obstojné pohonné ústrojí, neboť spoléhá na přeplňovaný dvoulitr naladěný na 190 koní a šestistupňový manuál či osmistupňový automat. Jakmile se tedy dostane do prodeje (podle plánu se tak stane v červenci nebo srpnu), dá se očekávat, že Land Roveru část zákazníků ukradne.

Jak ovšem uvedl Speth, s danou situací se Britové chtě nechtě musí smířit. To samé pak nejspíše platí i pro Porsche a Ferrari, jejichž design si pro změnu vypůjčila značka Suzhou Eagle. Ta sice naznačila, že tak učinila pouze z obdivu k oběma automobilkám, veškerý zisk či alespoň jeho část ale jistě na účty evropských značek nezašle.

Brzy tomu budou již čtyři roky, co jsme psali článek s označením Čínský automobilový sen aneb Jak se prokrást na výsluní. Tehdy jsme si mysleli, že podobná praxe musí brzy skončit, ale neskončila a zjevně neskončí. I v roce 2015 se můžete v Číně na výsluní v klidu prokrádat, poškození se s tím zřejmě ani nepokusí cokoli dělat, byla by to ztráta času...


Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 1 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 01Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 2 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 02Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 3 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 03Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 4 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 04Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 5 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 05Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 6 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 06Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 7 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 07Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 8 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 08Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 9 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 09Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 10 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 10Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 11 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 11Land Rover rezignuje. Bude se jen dívat, jak Číňané prodávají ukradený Evoque - 12 - Land Wind X7 2015 zahajen prodej 12
Land Wind X7 je velmi zdařilou kopií Range Roveru Evoque. Britové chtěli jeho prodeji zabránit, aktuálně však vychází najevo, že v čínských zákonech oporu nenajdou

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze 7 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.