Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět

Že vám nějaký dům patří neznamená, že si s ním můžete dělat co chcete. Tento muž v tom svém chtěl mít garáž, nemohl a přesto ji má.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět

7.6.2018 | Petr Miler

Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Že vám nějaký dům patří neznamená, že si s ním můžete dělat co chcete. Tento muž v tom svém chtěl mít garáž, nemohl a přesto ji má.

Bude asi hodně záležet na vašem smýšlení, zda omezování majitelů domů v nakládání s jejich vlastním majetkem v rámci ochrany kulturního dědictví, budete považovat za nepřijatelný zásah do majetkových práv nebo správný projev snah zachovat historický odkaz určitého místa. Tak či onak se to děje a už dříve jsme vás informovali o případu, kdy si jeden z obyvatelů belgického Zegelsemu chtěl vlastní dům upravit tak, aby v přízemí měl garáž pro své auto. Přestavit si jej podle vlastních představ ale nemohl, protože věc jako garážová vrata by byla nepřijatelným narušením architektonické jednotnosti tohoto místa.

Nevzdal se a úřady obešel s grácií. Garáž si do přízemního podlaží svého domu umístil tak, že z vnějšku byla jen sotva patrná. A zjevně tím inspiroval, nejen Belgičany. Dozvěděli jsme se o dalším podobném případu ze sousedního Nizozemska, kde majitel domu v městečku Woudsend narazil při snaze „uklidit” své Audi Q5 na úplně stejný problém.

Myšlenku svého předchůdce ale dotáhl ještě dále, neboť garáž do jednoho ze svých domů zasadil nejen tak, že nevypadá jako garáž, ale ani trochu se nevzdaluje od původního pojetí domu a její používání nevyžaduje žádnou zvláštní operaci - prostě zmáčkne tlačítko a „zdi se rozestoupí” úplně stejně, jako by použil obvyklá garážová vrata. Ve výše odkazovaném případě bylo řešení přece jen složitější, navíc vyžadovalo použití menší nájezdové rampy.

Někteří tuto přestavbu považují za geniální a kouzelnou, jiní za beztak „zparchantělou” a do daného místa se technicky nehodící. Názor na ni si udělejte sami, my jen dodáme, že majiteli domu patří celkem tři domy na tomto místě, jak chápeme hned za sebou následující. Jednu tak chtěl využít spíše pro pakování než pro bydlení, a tak její přestavba na garáž dává smysl. Úřady ji nakloněny nebyly, teď ji ale musí akceptovat - až se dvěma auty v útrobách, protože využití celého přízemí jednoho z domů pojme více než jeden vůz...


Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 1 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 01Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 2 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 02Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 3 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 03Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 4 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 04Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 5 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 05Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 6 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 06Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 7 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 07Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 8 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 08Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 9 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 09Muž si udělal skrytou garáž ve vlastním domě poté, co mu úřady zakázaly stavět - 10 - Skryta garaz Nizozemsko muz vs urady 10
Garážový vlk se nažral a úřední koza zůstala celá, chce se říci...

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše